„Save the Children“ atstovai pažymi, kad šių metų atskaitoje teigiami pokyčiai užfiksuoti net 173 šalyse iš 176 tirtų.
Šimtąsias savo gyvavimo metines paminėjusi humanitarinė organizacija praneša, kad kas aštuntas vaikas pasaulyje šiais metais gyveno geriau, negu 2000-aisiais. Tačiau ataskaita rodo, kad net ketvirtadaliui vaikų vis dar negalime užtikrinti saugios vaikystės.
„Mes stebime ryškų progresą, jeigu atsižvelgtume į viso pasaulio rezultatus“, – „Deutsche Welle“ cituojama „Save the Children“ vadovė Carolyn Miles.
Per beveik dvidešimt metų vaikų iki 5 metų mirtingumo amžius sumažėjo 49 proc., 40 proc. mažiau mažamečių įdarbinimo atvejų, 33 proc. sumažėjo chroniškai badaujančių ar vystymosi problemų turinčių vaikų, net 25 proc. sumažėjo vaikų santuokų ir 17 proc. sumažėjo vaikų savižudybių skaičius.
Lietuva – dvidešimtuke
Įspūdingą rezultatą šioje ataskaitoje pademonstravo Lietuva, užėmusi bendroje lentelėje 19-ąją vietą. Dalijamės šią vietą kartu su tokiomis šalimis, kaip Japonija ar Prancūzija.
Net aštuonios Europos šalys pateko į pirmąjį dešimtuką: Švedija, Suomija, Norvegija, Slovėnija, Vokietija, Airija, Italija ir Belgija. Pirmąją vietą reitinge užėmė Singapūras, aštuntąją su Italija pasidalijo Pietų Korėja.
Už Lietuvos rikiuojasi ne tik kaimyninės šalys (Lenkija – 25 vieta, Latvija ir Estija – 27 vieta), tačiau ir Didžioji Britanija (22) ar Danija (23). Baltarusija užėmė 34 vietą, o Rusija užbaigė „pavienių vaikų, kuriems nėra užtikrinamas saugumas“ šalių sąrašą su 38 vieta.
Šalys buvo vertinamos pagal kelis rodiklius: vaikų iki 5 metų mirtingumo lygis, vaikų su išsivystymo problemomis (badavimas ir pan.) skaičius, į mokyklą neinančių vaikų skaičius, dirbančių vaikų skaičius, vaikų santuokų procentas, gimdančių vaikų skaičius, smurto prieš vaikus lygis, vaikų mirčių nuo smurto lygis.
2019-ųjų ataskaitoje Lietuva surinko 973 balus, pernai buvo surinkti 968 balai ir užimta 25-oji vieta. 2000-aisiais Lietuva rinko 934 balus.
Lietuva per metus sumažino (nuo 5,3 iki 4.3 mirčių tūkstančiui gimdymų) ankstyvų vaikų mirčių skaičių, faktiškai nebeliko nesimokančių vaikų (nuo 3,1 iki 0,8 proc.), šiek tiek išaugo gimdančių paauglių skaičius (nuo 10,4 iki 11,4 15-19 metų mergaičių gimdymų skaičius, tenkantis 1 tūkst. gimdymų).