• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Libijos lyderis Muamaras Gaddafis atsisako atsistatydinti iš posto, nepaisant masinių antivyriausybinių protestų visoje šalyje, anot jo, pakenkusių Libijos įvaizdžiui, pranešė BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Libijos diktatoriaus režimas, sprendžiant iš prieštaringų pranešimų, atsidūręs ties žlugimo riba, nors jo sūnus pažadėjo kovoti iki paskutinio žmogaus.

REKLAMA

Žmonėms užėmus rytinį Bengazio miestą, protestai persimetė ir į sostinę, ir nepaisant demonstrantų skerdynių praėjusią naktį, pranešama, kad didelės Tripolio dalies valdžia nebekontroliuoja.

Tai buvo dar viena šalis, kur visi sakė, kad sukilimas nebus sėkmingas, bet kas dedasi Libijoje dabar, vis panašiau į jau trečiojo ilgamečio arabų lyderio žlugimą. Patikimos informacijos gauti iš vienos iš uždariausių pasaulio valstybių neįmanoma, vaizdai – tik tokie, kuriuos kas nors įkelia į internetą, tačiau atrodo, kad amžinai neramų Bengazio miestą jau kontroliuoja prieš valdžią sukilę žmonės – jie rodo iš saugumo ir kariuomenės atimtus ginklus.

REKLAMA
REKLAMA

Po kruvinų dešimtis gyvybių nusinešusių mūšių, naktį jie užėmė saugumo pastatą ir jau švenčia pergalę. Jiems padėjo perbėgęs armijos bataljonas, bet dešimtis atsisakiusių į civilius šaudyti karių vadai nukankino, o kūnus išniekino. Malšinti sukilimo, netgi sunkiaisiais kulkosvaidžiais ir priešlėktuvine ginkluote į amžinai neramų, prieš valdžią nusiteikusį miestą buvo pasiųstos elitinės pajėgos, apginkluotos amerikietiškais ginklais, kurių Libijos lyderis ėmė pirkti prieš septynerius metus susitaikęs su Vakarais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausiasis iš šešių M.  Gaddafio sūnų, buvęs pagrindiniu susitaikymo su Vakarais architektu, išvakarėse per televiziją pasakė 40-ies minučių padriką kalbą, kur perspėjo, kad šalis atsidūrė ties pilietinio karo riba.

„Mūsų dvasia aukšta. Mūsų vadas M. Gaddafis yra čia, vadovauja mūšiui Tripolyje. Mes esame su juo, ginkluotosios pajėgos yra su juo, o į Tripolį plaukia dešimtys tūkstančių. Libijos mes nepaliksime. Kovosime iki paskutinio vyro, iki paskutinės moters ir iki paskutinės kulkos“, – sakė vyriausiasis M. Gaddafio sūnus Sefas Islamas Gaddafis.

REKLAMA

Tai gali būti kraupi tiesa. Jau dabar pranešama apie 230 žuvusiųjų, ir Libijos sukilimas gali pasirodyti kruvinesnis už Tuniso ir Egipto revoliucijas, kurios pasaulyje buvo gerokai labiau matomos. Kai kurie daliniai Bengazyje perėjo į civilių pusę, bet kiti šaudo nedvejodami. Tikros kariuomenės Libijoje nėra – visos pajėgos paklūsta M. Gaddafiui ir keturiems jo sūnums, todėl generolai žino, kad negali pretenduoti į nepriklausomą vaidmenį kaip Egipte - jei žlugs lyderis, bus nušluoti ir jie. Tai lemiama kova – viskas arba nieko.

REKLAMA

„Nuo dabar armija vaidins gyvybinį vaidmenį palaikydama teisingumą ir tvarką ir grąžindama normalų gyvenimą – kad ir kiek tai kainuotų, nes visa tai – dėl Libijos vienybės ir jos piliečių ateities. Taigi laikysimės tvirtai. Libijos armijos vaidmuo čia bus labai svarbus. Libijos armija – ne tokia kaip Tuniso ar Egipto“, – tvirtino S. I. Gaddafis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet kai jis kalbėjo šiuos žodžius, maištas pirmą kartą persikėlė tūkstantį kilometrų į vakarus. Iš Bengazio, kurį M. Gaddafis dar galėjo sau leisti prarasti, lemiama kova atėjo į griežtai saugomą dviejų milijonų gyventojų sostinę Tripolį.

Į centrinėje Žaliojoje aikštėje, M. Gaddafio revoliucijos simbolyje, susirinkusius žmones kariuomenė, sprendžiant iš įvairių pranešimų, šaudė iš kulkosvaidžių ir taranavo minią automobiliais. Prireiks tikriausiai daugelio savaičių suskaičiuoti žuvusius. Protestuodamas, atrodo, atsistatydino ir teisingumo ministras.

REKLAMA

Neatrodo, kad net ir toks kruvinas susidorojimas būtų numalšinęs pyktį – jau ryte pranešta apie padegtą vyriausybės būstinę ir užimtus kelių valstybinių televizijų pastatus, siaubiamas policijos nuovadas ir apie tai, kad valdžią minia paėmė daugelyje mažesnių miestų. Tarp daugelio pranešimų, kurių neįmanoma patvirtinti – ir tai, kad pats M. Gaddafis kažkur išskrido – galbūt į tvirtove paverstą gimtąjį miestą pietuose – ir net kad įsakė bombarduoti karinius dalinius, kad ginklai neatitektų sukilėliams.

REKLAMA

Valstybinė televizija dar ilgai rodė šiuos nedidelio M. Gaddafio rėmėjų mitingo vaizdus. Dar prieš kelias dienas drįsęs pats nerti į minios sūkurį, pulkininkas dingo iš viešojo gyvenimo. Tačiau ginkluotų jo rėmėjų draugovės visame mieste medžiojo priešininkus. Miestas paralyžiuotas, įstaigos, mokyklos ir parduotuvės uždarytos. Daugelis užsienio šalių ir tarptautinių energetikos bendrovių evakuoja saviškius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuverstasis Egipto prezidentas galėjo girtis pergyvenęs penkis Amerikos lyderius, o M. Gaddafis pergyveno netgi tris Egipto prezidentus. Valdantis nuo pat revoliucijos 1969-aisiais ir neturintis net formalaus prezidento titulo, ekscentriškasis diktatorius, ilgiausiai valdantis tarp Afrikos lyderių ir tarp arabų šalių vadovų, buvo pripratęs prie dešimtmečių tarptautinių sankcijų ir net Amerikos karinių smūgių.

REKLAMA

Šalis buvo pavadinta Džamachirija, arba masių valdžia, nes visuomenę sudaro įvairiausi klanai ir gentys, todėl analitikai linkę pritarti jo sūnaus perspėjimui, kad gali paplūsti kraujo upės, o šalis – skilti į islamiškas kunigaikštystes.

Libija ketvirtoji pagal naftos gavybą Afrikoje, daug naftos ir dujų tiekia Europai, pasaulio energetikos bendrovės čia investavusios milijardus, tad naftos kaina staiga šoktelėjo ir dabar jau buvo trumpa grįžusi į tokias aukštumas, kokiose buvo prieš pustrečių metų iki pasaulinės krizės. Neramumai jau kilo prie svarbios naftos įmonės.

REKLAMA

Tačiau pasaulis nedaug ką gali padaryti, netgi dar mažiau negu Egipte ar Tunise, nes Libija nepalyginamai labiau izoliuota ir pripratusi kliautis savimi, o ne priklausyti nuo pagalbos. Vis dėlto jei kokią pamoką išmoko Gaddafių šeima – kad vien smurtu, netgi kraupiomis skerdynėmis, nebeįmanoma išlaikyti paklusnumo. Kad ir kaip baigtųsi pačiam M. Gaddafiui, kiti arabų lyderiai dabar turės dar daugiau apie ką pagalvoti.

REKLAMA
REKLAMA

Užsienio reikalų ministerija dėl susidariusios ypatingai nesaugios situacijos rekomenduoja į šią šalį nevykti. Libijoje esantys Lietuvos piliečiai kviečiami elgtis itin atsargiai – sekti situaciją, vengti palikti gyvenamąją vietą, laikytis nustatytų apribojimų.

Lietuvos piliečiams, į Libiją atvykusius laikinai ir turinčius galimybių saugiai keliauti, rekomenduojama palikti šią šalį komerciniu transportu.

Vykintas Pugačiauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų