„Mums tai nebuvo naujiena. Jau anksčiau buvo aišku, kad plėtra bus padaryta. Džiaugiuosi, kad formatas toks, o ne kitoks, nes buvo sprendžiama dėl keturių variantų. Pritarėme balsavimui už jau patvirtintą variantą – 48 šalys ir 16 grupių. Tai pats optimaliausias variantas dabartiniame kontekste. Klausimas tik, kiek iš to formato papildomai vietų tenka Europai“, - komentavo E. Eimontas.
– Kokia nauda būtų iš šio jau patvirtino pasaulio čempionato varžybų formato?
– Pritariu tai nuomonei, kad patekimas į tokio čempionato finalinį etapą daro nepaprastai didžiulį poveikį futbolui kiekvienoje šalyje. Ta analizė, kurią padarė FIFA ekspertai, pagrindžia, kad nauda visoms šalims ir futbolui yra daug didesnė, kai formatas išplėstas. Juolab, kad geras pavyzdys yra UEFA Europos pirmenybių išplėtimas. Praeitų metų Senojo žemyno čempionato dalyvių išplėtimas parodo, kad baimė dėl turnyro susilpnėjimo ir populiarumo praradimo buvo be pagrindo.
Jei norime, kad varžytųsi stipriausi, kalbėkime apie uždarą lygą – tą sporto modelį, kuris yra Amerikoje. Tuomet geriausias variantas. Europietiškas ir pasaulinis sporto modelis nėra toks, tad rinktinių skaičiaus išplėtimas yra sveikintinas dalykas. Kitas dalykas – FIFA narių skaičius išaugo nuo to laiko, kai buvo patvirtintas 32 komandų formatas. Narių skaičius auga, tai automatiškai turėtų plėstis ir formatas.
– Kaip vertinate Lietuvos šansus patekti į išsiplėtusį pagal komandų skaičių pasaulio čempionatą po devynerių metų?
– Būčiau blogas prezidentas, jei netikėčiau tuo. Tikiu, kad Lietuva dalyvaus ar Europos, ar pasaulio čempionate. Išplėtus čempionatą šansai padidėjo, bet nesmarkiai. Papildomų vietų skaičius Europai pagal preliminarias prognozes nebus daug. Jų daugiau gaus Okeanija, Azija, Afrika, o ne Europa.
– Užsienio žiniasklaida tvirtina, kad FIFA pasaulio čempionatas išplėstas dėl galimai didesnio pelno, o pinigai tapo pagrindiniu argumentu...
– Ieškojimas sensacijų... Taip, pinigai nėra paskutinėje vietoje, tačiau kalbos, kad čempionatas plečiamas siekiant daugiau uždirbti, taip būtų dviveidiška tvirtinti. Jeigu FIFA norėtų daugiau pinigų, tai darytų uždarą čempionatą su geriausiomis marketinginėmis šalimis ir uždirbtų daug daugiau. Studijų padaryta nemažai su tokiais paskaičiavimais. Tačiau yra ir kitų dalykų – futbolo populiarumo, įsitraukimo didinimas, įvaizdžio atstatymas. Šioje vietoje turėčiau pasakyti pagiriamąjį žodį, kad yra subalansuotai sudėlioti visų suinteresuotų dalyvių norai ir siekiamybės.
– Ar turnyro formatas 16 grupių po 3 dalyves bus patrauklus žiūrovams?
– Iš sportinės pusės žiūrint, trys komandos po dvi rungtynes. Čia nėra lengvų rungtynių, kurios pasitaiko keturių komandų grupėje. Pastarojoje trečiosios rungtynės dažniausiai nieko nelemia. Dabar visos esminės bus ir lemiamos. Negali vienas sužaisti vienaip, o per likusias tikėtis sužaisti kitaip ir kompensuoti blogą rezultatą. Tai privalumas. Bus išvengta „neįdomių“ rungtynių.
– Galbūt dėl to svarstomas ir lygiųjų eliminavimas iš grupių rungtynių etapo – esant lygiam rezultatui būtų mušami 11 m baudiniai?
– Kol kas apie tai nežinau ir apie tai nediskutuojama. Jaunių varžybose – taip. Visi supranta, kad futbolas yra pramoga. Žiūrovai nori matyti gražų reginį. Ar 11 m baudiniai padidintų pramogą? Gali būti priešingai – visi stengsis išlaikyti status quo, kad po pagrindinio rungtynių laiko ir pratęsimo laimėtų 11 m baudinių loterijoje. Yra dvi pusės tokio sprendimo.
– Ar galima teigti, kad Lietuva augina tinkamą futbolo pamainą žvelgiant į 2026 metų pasaulio čempionatą? – Jei žvelgtume į dabartinę situaciją, taip užtikrintai nekalbėčiau, bet vertinant tai, ką planuojame padaryti su talentingų žaidėjų ugdymu, trenerių mokymu, ir kokią turime patvirtintą strategiją, drąsiai galiu sakyti, kad turime visus šansus patekti į finalinius etapus.