• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šįryt tik vargais negalais išsiropštėt iš lovos?..  Ką gi, ne jūs vieninteliai – lėtinis nuovargis yra viena dažniausių apsilankymo pas bendrosios praktikos gydytojus priežasčių. Anot dailymail.co.uk, vienas iš penkių žmonių jaučiasi neįprastai pavargęs ir vienas iš dešimties kenčia nuo ilgalaikio nuovargio.

REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, pervargimas ar išsekimas gali būti nutrūktgalviško gyvenimo būdo pasekmė, kuomet plėšydamiesi 24 val. per parą, septynias dienas per savaitę, sugriauname įprastą miego ritmą. Tačiau, pasak profesoriaus Steve'o Fieldo, bendrosios praktikos gydytojo iš Birmingemo, daktarai, gavę nusiskundimą dėl nuovargio, neturėtų atmesti rimto susirgimo galimybės.

REKLAMA

Profesorius paaiškina: „Nuovargis pats savaime dar nėra liga, o greičiau tam tikros būklės – fizinės, psichologinės ar socialinės – simptomas. Tačiau nederėtų žvelgti į šią būseną pro pirštus, nes ji gali signalizuoti apie rimtą medicininę problemą“.

Padedami ekspertų „Dailymail“ išsiaiškino, kokių ligų simptomas yra nuovargis, kokios gali būti jų priežastys ir kaip derėtų jas gydyti.

REKLAMA
REKLAMA

NUOVARGIS, SILPNUMAS IR DUSULYS

Kiti simptomai: Patinusios kulkšnys bei kojos, išpampęs pilvas ir kaklo venos, užkandus sunkesnio maisto ar pasportavus – skausmas krūtinėje.

Galima priežastis: Kardiomiopatija, širdies raumens liga. Pastarosios dėka sustorėja širdies sienelės, ypač – kairiojo skilvelio, atsakingo už kraujo pompavimą – dėl to širdis nebegali sėkmingai varinėti kraujo po visą kūną. „Kai širdies raumenys nebegali dirbti visu pajėgumu, kūnui ima stigti deguonies, todėl ši būklė sukelia nuovargį,“ – teigia Robertas Hall, kardiomiopatijos labdaros organizacijos direktorius Didžiojoje Britanijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši būklė gali būti paveldima, sukelta širdies ligos ar, netgi, infekcijos. Apie 125 tūkst. britų kenčia nuo šio susirgimo kuris, negydomas, gali tapti mirtinu.

Gydymas: Vaistai, vadinami angiotenziną konvertuojančio fermento (AFK) inhibitoriais, atpalaiduoja kraujagysles ir pagerina kraujo tėkmę. Beta adrenoblokatoriai taip pat gali sumažinti širdies apkrovą ir pagerinti jos veiklą.

REKLAMA

SVIRDULIAVIMAS, MIGLOTAS VAIZDAS, MIEGUISTUMAS

Kiti simptomai: Išdžiūvusi burna, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas.

Galima priežastis: Dauguma žmonių įsitikinę, kad tokios alergijos, kaip kad šienligė, sukelia nuovargį, bet, tiesą sakant, pastarojo priežastis yra antihistamininiai vaistai. Pasak Barry'o Kay, Londono imperatoriškojo koledžo alergijos ir klinikinės imunologijos profesoriaus, šie vaistai veikia smegenyse esančius receptorius, atsakingus už mieguistumo jausmą. „Būtent dėl šios priežasties alergiškiems vaikams egzaminų metu draudžiama duoti taip vadinamų senesnės kartos antihistamino tablečių,“ – sako profesorius.

REKLAMA

2007 m. sveikatos ugdymo labdaros organizacijos atliktas tyrimas atskleidė, jog kone trys ketvirtadaliai besimokančiųjų, vartojančių vaistus nuo šienligės, egzaminus išlaikė žymiai prastesniais pažymiais.

Gydymas: Senesnės rūšies antihistaminas, kaip kad „Piriton“, nors ir yra labai efektyvus gydant alergiją, sukelia stiprų nuovargio pojūtį. „Naujesnės kartos vaistai, tokie kaip „Zyrtec“ ar „Claritin“, yra ne tokie raminantys,“ – patikina B. Kay.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NUOVARGIS IR SILPNUMAS, SKAUDANTYS RAUMENYS

Kiti simptomai: Slenkantys plaukai, sumažėjusi kaulų masė (pasireiškianti dažnais lūžiais), lytinio potraukio praradimas ir koncentracijos sutrikimas.

Galima priežastis: Jei šie požymiai pasireiškia vyrams, gali būti, kad jų organizme yra žymiai sumažėjęs tostesterono kiekis. Anot dr. Marko Vabderpumpo, endokrinologo iš Karališkosios ligoninės Londone, nukritęs šio vyriškojo hormono lygis sukelia raumenų masės sumažėjimą, todėl kad ir kokios fizinės veiklos imtųsi, asmuo jaučiasi labai pavargęs.

REKLAMA

Nuo žemo tostesterono kiekio, sukeliamo taip vadinamo hipogonadizmo, kenčia daugmaž penki iš tūkstančio vyrų. Ligos priežastis nėra žinoma, tačiau ji gali būti paveldima.

Gydymas: Pasak dr. Vanderpumpo, vargiai imanoma aptikti ir panaikinti pagrindinę ligos priežastį. Tačiau pakaitinės tostestorono terapijos dėka galima panaikinti ligos simptomus ir sugrąžinti raumenų jėgą.

REKLAMA

PASTANGŲ REIKALAUJANTIS FIZINIS KRŪVIS, NUOVARGIS

Kiti simptomai: Laikui bėgant vis didėjantis nuovargis, lengvai sutrikęs regėjimas, troškulys ir padidėjęs šlapinimosi poreikis, dažnos infekcijos, sulėtėjęs žaizdų gijimas, sąstingis ir dilgčiojimas rankose bei kojose.

Galima priežastis: Nediagnozuotas 2 tipo cukrinis diabetas, kuriuo D. Britanijoje serga daugmaž milijonas žmonių. Pastarasis neretai lydimas nutukimo, dėl ko sergantysis ir jaučiasi pavargęs. „Jeigu asmuo nėra sportiškas, viskas, ko jis imasi, reikalauja daugiau pastangų, – teigia bendrosios praktikos gydytojas profesorius Steve'as Fieldas. – Jeigu šie žmonės minta kaloringais patiekalais ir nesportuoja, jų kūnas yra nusilpęs“. Svyruojantis cukraus kraujyje kiekis taip pat sukelia nuovargį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antrojo tipo diabetas kyla dėl to, kad kūnas nepajėgia pagaminti pakankamo insulino kiekio, arba insulinas kaip reikiant neįsisąvinamas. Susirgus, simptomai gali pasireikšti jau po poros savaičių.

Gydymas: Šios ligos gydymo tikslas yra palaikyti pakankamą gliukozės kūne kiekį ir sumažinti komplikacijų, tokių kaip aklumo, nervų pažeidimo ir opų, riziką. Liga gydoma reguliariai mankštinantis, valgant sveiką maistą ir kartais į pagalbą pasitelkiant vaistus, skirtus cukraus kiekiui kraujyje sumažinti.

REKLAMA

INTENSYVUS, SEKINANTIS NUOVARGIS

Kiti simptomai: Nepakeliama fizinė veikla, prakaitavimas naktį, krūtų jautrumas, lytinio potraukio praradimas ir nuotaikos svyravimai.

Galima priežastis: Šie požymiai, pasireiškę moterims, dažniausiai reiškia perimenopauzę – etapą, trunkantį penkerius metus iki menopauzės (kuri paprastai aplanko ketvirto dešimtmečio pabaigoje ar įžengus į penktą dešimtį). „Tuo metu kiaušidės pradeda gaminti mažesnį hormono estrogeno kiekį,“ – paaiškina ginekologė Jenni Byrom iš moterų ligoninės Birmingeme. Estrogenas kontroliuoja streso hormonų – kortizolio ir adrenalino – kiekį kraujyje, o kai pastarasis pakinta, padidėja nerimas bei įtampa – dėl to ir kyla nuovargis.

REKLAMA

„Perimenopauzės laikotarpį išgyvenančios moterys patiria ir sunkesnius periodus. Jų metu sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių kiekis ir gali prasidėti mažakraujystė – dažna nuovargio priežastis, – priduria J. Byrom. – Tuo tarpu dėl gausaus prakaitavimo naktį – dar vieno perimenopauzės požymio – gali sutrikti miegas, todėl nuolatinis nuovargis lydi ir dienos metu“.

REKLAMA
REKLAMA

Gydymas: Šiuo atveju padėti gali reguliari mankšta bei visiškas alkoholio atsisakymas. Be to, reikėtų įprasti kasdien eiti miegoti ir keltis tuo pačiu laiku. Tą padarius, imtų veikti vidinis kūno laikrodis, ir atsirastų tikimybė pernakt gerai pailsėti – tuomet nebeliktų vietos perimenopauzę lydinčiui nuovargiui.

NUOVARGIS, SILPNUMAS IR TROŠKULYS

Kiti simptomai: Išdžiūvusi burna, lūpos bei akys, skaudanti galva, tamsus šlapimas, šlapinimasi dažnai ir nedideliais kiekiais.

Galima priežastis: Dehidratacija. Kadangi daugiau, nei 70 proc. mūsų kūno sudaro vanduo, trūkstant skysčių imame netekti vandens iš ląstelių ir veikti visu pajėgumu kūnas nebegali. Anot dr. Adamo Carey, mitybos ir sveikatingumo centro „Core Performance“ direktoriaus, kai tampame dehidratuoti, kraujo tūris sumažėja, todėl tam, kad galėtų po kūną varinėti tą patį kraujo kiekį, širdis priversta dirbti smarkiau. „Kai žmogui trūksta skysčių, silpnumas ir nuovargis yra patys pirmieji ženklai. O kai pradedamas jausti nenumaldomas troškulys, reiškia, asmuo netekęs itin didelio vandens kiekio,“ – pridūrė sveikatingumo centro direktorius.

Gydymas: Kasdien reikia suvartoti tris litrus skysčių – tai nebūtinai reiškia vandenį, nes tinka ir sultys, sriuba, arbata bei įvairus maistas, ypač – vaisiai, kaip kad vynuogės ar melionai. Vandens sklidinos yra ir daržovės, jo galima rasti ir sūryje: vieną trečiąją pastarojo sudaro vanduo.

REKLAMA

NUOLATINIS MIEGUISTUMAS, BLOGA NUOTAIKA

Kiti simptomai: Lengvas nuovargis, netrukdantis dirbti ar mankštintis, šalčio pojūtis, sausa ir/arba blyški oda, šiurkštūs bei ploni plaukai, trapūs nagai ir užkimęs balsas.

Galima priežastis: Sumažėjęs skydliaukės, esančios priekinėje trachėjos dalyje ir gaminančios hormonus tiroksiną bei trijodtironiną, aktyvumas. Šiedu hormonai yra atsakingi už kūno augimą bei medžiagų apykaitą (energijos deginimo greitį). „Kai žmogus patiria šių hormonų trūkumą – arba kai jie išvis nesigamina – medžiagų apykaitos procesai labai sulėtėja, todėl imamas jausti nuovargis,“ – teigia dr. Vanderpumpas. Nuo tiroksino bei trijodtironino nepakankamumo sukeltų ligų D. Britanijoje kenčia daugmaž penktadalis žmonių, daugiausia – moterys. Gydytojai įsitikinę, jog sumažėjęs skydliaukės aktyvumas yra itin dažnas menopauzės laikotarpiu.

Gydymas: Šis susirgimas nustatomas atlikus kraujo tyrimą, skirtą hormonų kiekiui pamatuoti. Įprastam hormonų lygiui atsatyti geriamas tiroksino pakaitalas – levotiroksinas.

MIEGAS, APLANKANTIS ŽIŪRINT TELEVIZORIŲ AR SKAITANT, IRZLUMAS

Kiti simptomai: Pervargimas ir negalėjimas susikaupti atliekant įvairias užduotis; kai nėra fizinės veiklos – staigus užmigimas, net ir valgant; knarkimas; pabudimas dėl išdžiūvusios gerklės ar pastarosios skausmo; atminties ir koncentracijos sutrikimai; galvos skausmas (dažniausiai – rytais).

REKLAMA

Galima priežastis: Miego apnėja – sutrikimas, kai minkštieji gerklės audiniai ir raumenys bemiegant atsipalaiduoja bei susitraukia. Dėl to kurį laiką – dešimčiai sekundžių ar ilgiau – užsiblokuoja kvėpavimo takai, o kai miegantysis vėlei ima kvėpuoti, dažnai knarkteli ar aikteli. Tai pernakt gali kartotis šimtus kartų, o prabudęs žmogus nesupras, ar kas nutiko. D. Britanijoje maždaug keturi iš šimto vidutinio amžiaus vyrų ir dvi iš šimto moterų kenčia nuo šio sutrikimo, išvis – apie 800 tūkst. britų. „Šis susirgimas gadina kokybišką miegą – knarktelėjimai pertraukia lėtųjų bangų bei REM miegą – kuomet kūnas ilsisi, auga ir gyja – todėl žmogus dieną jaučiasi pervargęs,“ – teigia Russellas Fosteris, Oksfordo universiteto neurologijos profesorius. Negydoma apnėja ilgainiui padidina kraujo spaudimą ir gali sukelti depresiją.

Gydymas: Įveikti šią ligą galima metus rūkyti bei atsikračius antsvorio – tai padeda kvėpavimo takams neužsiverti. Gelbsti ir miegas ant šono, o ne ant nugaros. Sunkiais apnėjos atvejais tenka pasitelkti gydymą, vadinamą nuolatiniu oro kanalų spaudimu: miegant dėvima kaukė, kuri laikas nuo laiko pūsteli suspausto oro ir tokiu būdu apsaugo kvėpavimo takus nuo užsidarymo.

REKLAMA

LETARGIJA DIENOS PABAIGOJE

Kiti simptomai: Pasibaigus dienos darbams nukreipti energiją ties kokia nors užduotimi – be galo sunku; užkietėję viduriai arba viduriavimas; vėmimas ir pykinimas; išsipūtęs pilvas bei pilvo diegliai.

Galima priežastis: Daugiau, nei pusė milijono žmonių kenčia nuo nediagnozuoto saulės rezginio susirgimo. Šia liga, sukelta nepakantumo glitenui, neretai serga visa šeima. Glitenas – tai baltymas, randamas kviečiuose, miežiuose bei ryžiuose ir iš jų gaminamuose maisto produktuose: duonoje, makaronuose, dribsniuose, pyragaičiuose, picoje bei kitur. Pasak gastroenterelogo dr. Steveno Manno, šis liga verčia imuninę sistemą pulti žarnyno audinius, todėl maistinės medžiagos nėra kaip reikiant įsisąvinamos. Dėl to ilgainiui susergama osteoporoze arba mažakraujyste ir nuolat jaučiamas nuovargis.

Gydymas: Bendrosios praktikos gydytojas turėtų nukreipti pas dietologą, o šis – sudaryti individualų valgiaraštį, kurio laikantis pavyktų atsisakyti glitino, neprarandant reikalingų maistinių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų