Jau daugiau nei dvejus metus trunkančios Rusijos invazijos į Ukrainą akivaizdoje Kyjivas stengiasi pritraukti daugiau karių ir neseniai priėmė pataisytą mobilizacijos įstatymą, kuriuo sumažinamas šaukimo į karinę tarnybą amžius ir sugriežtinamos bausmės tiems, kas vengia atlikti karinę tarnybą.
Praėjusią savaitę ji pareiškė, kad nebeišduos naujų pasų užsienyje kai kuriems šaukiamojo amžiaus vyrams ir sustabdė konsulinių paslaugų teikimą užsienyje gyvenantiems 18–60 metų vyrams, o tai sukėlė emigrantų Lenkijoje ir kitur pasipiktinimą.
Jungtinių Tautų duomenimis, Lenkijos teritorijoje yra dešimtys tūkstančių šaukiamojo amžiaus ukrainiečių vyrų.
„Mes tikrai neginsime šaukimo į kariuomenę vengiančių asmenų“, – sakė Lenkijos užsienio reikalų viceministras Andrzejus Szejna valstybiniam televizijos kanalui TVP.
Jis pridūrė, kad Varšuva nėra gavusi jokio oficialaus Ukrainos prašymo dėl šaukiamojo amžiaus vyrų.
„Kai Ukraina kreipsis į Lenkiją su prašymu, mes elgsimės pagal Lenkijos ir Europos teisę“, – teigė A. Szejna.
Praėjusią savaitę gynybos ministrai iš Lenkijos ir Lietuvos, tvirtų Ukrainos sąjungininkių, pareiškė, kad galėtų padėti sugrąžinti į karo nuniokotą šalį šaukiamojo amžiaus kariškius.
„Viskas įmanoma“, – sakė Lenkijos gynybos ministras Wladyslawas Kosiniakas-Kamyszas (Vladislavas Kosiniakas Kamišas) televizijai „Polsat“, paklaustas, ar Varšuva sutiktų, jei Ukraina paprašytų perduoti tarnybai pašauktus ukrainiečius vyrus.
Antradienį jis paragino priimti „europinius sprendimus“ šiuo klausimu.
„Žinau, kad šiuo klausimu vyksta Kyjivo ir Briuselio derybos“, – teigė W. Kosiniakas-Kamyszas ir pridūrė, kad veiksmai „Europos lygmeniu užtikrins visišką veiksmingumą“.
2022 metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, šimtai tūkstančių ukrainiečių bėgo nuo karo, dauguma jų keliavo per Lenkiją.
Šių metų vasario duomenimis, Lenkijoje buvo užregistruoti 952 104 ukrainiečių pabėgėliai, iš kurių apie 150 tūkst. žmonių buvo šaukiamojo amžiaus, skelbia JT pabėgėlių agentūra UNHCR.