Lenkų mokslininkus, tyrinėjančius mažųjų Europos ir Azijos tautų kalbas ir tarmes, ypač sudomino senoji lietuvių žemaičių tarmė.
Žemaičių tarmės išskirtinumą kalbų tyrinėtojai pabrėžė pirmadienį (03.24) atidarant Poznanės Adomo Mickevičiaus universiteto Orientalistikos katedros Kalbos politikos ir mažumų tyrinėjimo skyrių. Šiame universitete jau dešimtmetį mokoma ir baltų kalbų.
Naujasis katedros padalinys atliks teorinius ir teritorinius kalbų tyrimus, rengs studijas bei ekspertizes. Mokslininkų tyrinėjimų objektas - Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Rusija, Ukraina ir kitos Europos šalys, taip pat bus domimasi Japonijos, Kinijos bei Mongolijos kalbomis.
Lenkų mokslininkai ketina rengti studiją "Europos mažųjų kalbų tipologija", taip pat drauge su Vilniaus universitetu, Rezeknės (Latvija) universitetu ir Latgalijos sąjunga organizuos tarptautinę konferenciją mažųjų tautų kalboms nagrinėti.
Katedros skyriaus atidaryme pranešimą "Kalbos politika ir sociologistinė situacija Lietuvoje" perskaitė Lietuvių kalbos instituto darbuotoja Laima Grumadienė.
Atidaryme dalyvavo Lietuvos garbės konsulas Poznanėje Benediktas Dubskis. Lietuvos kultūros atašė Lenkijoje Evaldas Stankevičius Poznanės universitetui perdavė Lietuvių kalbos instituto ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto dovaną - 70 lietuviškų knygų.
BNS