Lenkijos socialdemokratinė mažumos vyriausybė padidino spaudimą opozicijai, kad ši paremtų siūlomas griežtas ekonomines priemones. Socialdemokratai gąsdina, kad atmetus reformas Lenkijai gresia finansų krizė, panaši į kilusią Argentinoje.
Demokratinio kairiųjų aljanso (SLD) lyderis pakartojo, kad jo partija sieks pirmalaikių visuotinių rinkimų, jei kovo pradžioje parlamentas atmes pirmuosius su išlaidų mažinimu susijusius įstatymų projektus, kuriuos parengė ekonomikos ministras Jerzy Hausneris (Ježis Hausneris).
"Jei įvyktų taip, kad kovo 2 ar 3 dieną šie įstatymų projektai nebūtų perduoti tolesniam parlamento svarstymui, zlotas pašėltų, o iš Lenkijos imtų bėgti investuotojai, - po parlamente vykusio SDL atstovų pasitarimo visuomeniniam radijui sakė Krzysztofas Janikas (Kšištofas Janikas). - Vis labiau suvokiama, kad reformų stoka reiškia Argentinos scenarijų".
Argentina nebepajėgė mokėti skolų, nes 2001 metais dėl didėjančių valstybės įsiskolinimų investuotojai prarado pasitikėjimą šalies vykdoma ekonomine politika. Ekonomistai mano, kad Lenkijoje tokia didelė krizė tikriausiai nekils, tačiau įspėja, kad zloto kursas gali ir toliau smukti.
Pastarosiomis dienomis zlotas nuvertėjo iki rekordiškai žemo lygio euro atžvilgiu, nes investuotojai suabejojo vyriausybės pajėgumu įteisinti reformas parlamente. Žemas nacionalinės valiutos kursas gali padidinti infliaciją, pakelti palūkanų normas ir sustabdyti neseniai prasidėjusį Lenkijos ūkio atsigavimą.
Premjeras Leszekas Milleris (Lešekas Mileris) savaitgalį sakė esąs įsitikinęs, kad jam pavyks užsitikrinti parlamento paramą reformų paketui. Reformomis siekiama parengti Lenkiją euro įvedimui šio dešimtmečio pabaigoje. Prie Europos Sąjungos šalis prisijungs gegužės mėnesį.
Praėjusio penktadienio vakare SLD derėjosi su svarbiausia opozicine partija - Piliečių platforma (PO), kuri sutiko pirmąjį balsavimą dėl reformų atidėti iki kovo pradžios. PO, raginanti labiau mažinti administracines išlaidas ir skatinti ekonominę plėtrą vieno 15 proc. tarifo mokesčiu, dėl paramos reformoms apsispręs vasario 27 dieną, kai apie paketą gaus daugiau informacijos.
"Esant dabartinėms aplinkybėms, zloto gynimą laikome savo patriotine pareiga", - teigė PO lyderis Janas Rokita. Tai gali reikšti, kad partija neatmes reformų paketo vien dėl politinių priežasčių. "Nepritariame neaiškiam J. Hausnerio programos variantui, kurį skelbia laikraščiai, - pridūrė J. Rokita. - Tačiau visi turi bendradarbiauti ginant mūsų valiutą".
SLD nepritaria PO siūlymams dėl mokesčių. Tačiau valdančioji partija yra pasirengusi didesniam administracinių išlaidų mažinimui ir esminiam valstybės išlaidų įstatymų peržiūrėjimui.
Pasak politikų ir analitikų, SLD galėtų reformų paketą įteisinti ir be PO paramos, jei užsitikrintų nedidelių partijų palaikymą. Tačiau tai gali būti nelengva.
“Reuters”-ELTA