Lenkijos ministras antradienį teigė, kad „Lenkija remia Ukrainą, kiek tai įmanoma“. Tačiau jis pridūrė, kad „dėl neišspręstų istorinių klausimų“ šalių santykiuose „ne viskas yra tobula“. Jo nuomone, tikra politika turėtų skelbti ultimatumą.
„Reikia aiškiai pasakyti: nebus Ukrainos stojimo į ES, jei nebus išspręstas Voluinės žudynių klausimas“, – nukirto W. Kosiniakas-Kamyszas.
Jis pridūrė, kad Varšuva neturėtų daryti spaudimo Kyjivui, Voluinės žudynių aukų kūnų ekshumavimo klausimą iškeldama kaip karinės pagalbos teikimo sąlygą. Tačiau Ukrainos valdžia turi suprasti, kad nuo Lenkijos reikalavimų šiuo klausimu patenkinimo priklausys Ukrainos ateities perspektyvos Europoje.
Karas gali baigtis tik Ukrainos pergale
Kartu W. Kosiniakas-Kamyszas pareiškė, kad „karo pabaiga reiškia tik Ukrainos pergalę“.
„Bet koks kitas variantas lieka tiesiogine karo grėsme Lenkijai. Būtent čia ant kortos pastatytas Lenkijos ir Europos saugumas“, – kalbėjo ministras.
Praėjusių metų liepą Lenkijos Seimas priėmė rezoliuciją, kuria pagerbė Voluinės tragedijos aukų atminimą jos 80-ųjų metinių proga ir kurioje teigiama, kad Lenkijos ir Ukrainos susitaikymas turėtų apimti „kaltės pripažinimą ir aukų atminimo įamžinimą“.
Prieš tai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda lankėsi Lucke, kur kartu pagerbė Voluinės tragedijos aukas.
Voluinės žudynės
Voluinės tragedija, dar vadinama Voluinės žudynėmis, – vienas iš kruvinų Ukrainos ir Lenkijos konflikto Antrojo pasaulinio karo metais epizodų.
Iš viso nuo 1943 iki 1944 metų ukrainiečių nacionalistai nužudė nuo 30 iki 100 tūkst. lenkų Voluinėje ir rytinėje Galicijoje, tuometinėse Lenkijos, bet dabar Ukrainai priklausančiose žemėse.
Didžiausios žudynės, per kurias lenkai buvo kapojami kirviais ir pjaustomi pjūklais, vyko 1943 metų liepos 11 dieną, kai, skirtingais duomenimis, Ukrainos sukilėlių armija niokojo nuo 60 iki šimto lenkų gyvenamųjų vietų.
Tikslus Voluinės žudynių kulminacijos aukų skaičių nėra žinomas iki šiol.
Tų pačių metų pabaigoje lenkų būriai surengė atsakomąsias atakas. Skirtingais duomenimis, žuvo nuo 2 iki 24 tūkst. ukrainiečių.