Lenkijos nepopuliariai kairiųjų vyriausybei ketvirtadienį vėl tenka atremti kritikos strėles - šalies aukščiausios instancijos teismas paskelbė, kad jos sveikatos priežiūros sistemos reforma yra neteisėta.
Konstitucinis Tribunolas trečiadienį vakare nusprendė, kad prieš metus priimtas įstatymas dėl centrinio Nacionalinio sveikatos priežiūros fondo steigimo pažeidžia Konstituciją ir iki šių metų pabaigos turi būti pakeistas.
Toks sprendimas yra smūgis premjerui Leszekui Milleriui (Lešekui Mileriui), kurio socialdemokratų populiarumas nuo 2001 metų visuotinių rinkimų dėl įvairių skandalų ir nesėkmingų ekonominių reformų nuo 40 proc. sumažėjo perpus.
Dabartinė sveikatos priežiūros sistemos reforma panaikina ankstesnę vyriausybės medicinos įstaigų pertvarką ir suvienija daugiau kaip 10 regioninių fondų.Tačiau teismas nusprendė, kad reformos nenumato pakankamos centrinio fondo priežiūros ir negarantuoja vienodų teisių į sveikatos priežiūrą.
"Nacionalinio sveikatos priežiūros fondo akte aiškiai neapibrėžiamos paciento teisės. Tai reiškia, kak jo autoriai žinojo kuriantys fikciją", - sakė Konstitucinio Tribunolo pirmininkas Marekas Safjanas.
Teismas savo sprendimą priėmė po to, kai tūkstančiai šeimos gydytojų surengė penkių dienų streiką ir reikalavo geresnių finansinių sąlygų kontraktuose, kuriuos jie turi pasirašyti su Fondu. Streiko metu buvo uždarytos klinikos, o pacientai buvo priversti konsultacijų prašyti greitosios medicinos pagalbos darbuotojų.
"Milleris dabar turėtų bent atsiprašyti lenkų už tai, kas nutiko", - sakė Janas Rokita iš opozicinės Pilietinės platformos, kuris bus šios dešiniųjų partijos kandidatas į premjerus per 2005 metų visuotinius rinkimus.
Platforma, kuri pateikė oficialų skundą dėl sveikatos priežiūros sistemos reformos, taip pat pareikalavo, kad jos kūrėjas, buvęs sveikatos apsaugos ministras Mariuszas Lapinskis (Mariušas Lapinskis) stotų prieš Valstybės Tribunolą - teismą, kuris teisia pareigūnus už nusikaltimus, padarytus einant valstybines pareigas.
"Reuters"-BNS