Lenkijos ministras pirmininkas Lešekas Mileris (Leszek Miller) sekmadienį pažadėjo, kad 2004 metais įstojusi į Europos Sąjungą (ES) Lenkija taps sparčiausiai ekonomiškai besivystančia ES nare.
Savo partijos suvažiavime siekdamas užsitikrinti perrinkimą antrai kadencijai, L. Mileris paskelbė "Varšuvos strategiją" - naują ekonomikos gaivinimo planą, kurio esmę sudaro mokesčių mažinimas, investicijos į kompiuterines technologijas, automagistralių statyba ir kova su korupcija.
"Negalime likti neturtinga ES nare. Lenkija gali tapti Europos ekonominio augimo centru", - Demokratinio kairiųjų aljanso (SLD) suvažiavime prieš balsavimą dėl jo perrinkimo antrai ketverių metų kadencijai pareiškė premjeras.
Šia iniciatyva L. Mileris, atrodo, siekia sustiprinti savo labai nepopuliarios mažumos vyriausybės pozicijas. Anksčiau birželio mėnesį parlamentas pareiškė jam pasitikėjimą, o dar prieš tai Lenkijos gyventojai didele balsų dauguma per referendumą pritarė šalies stojimui į ES.
Jei, kaip tikimasi, L. Mileris bus perrinktas partijos lyderio poste, bus išvengta vyriausybės krizės ir galbūt net išankstinių rinkimų. Tačiau vis tiek Lenkiją į ES ves silpnas ministrų kabinetas, kurio pozicijas silpnina gyventojų nepasitenkinimas dideliu nedarbu, siekiančiu 18 proc.
Anot L. Milerio, jo prieštaringai sutiktas pasiūlymas atsisakyti sudėtingos mokesčių sistemos ir įvesti vieningą 18 proc. tarifą gali tapti kertiniu vyriausybės ekonominės programos akmeniu. "Turime atgaivinti vartotojų paklausą ir pirmiausia investicijų paklausą. Lengviausia tai pasiekti mažinant mokesčius. Jeigu pasirodys, jog vieningas mokesčių tarifas leis paspartinti ekonomikos augimą ir sumažinti nedarbą, jį galima būtų pradėti taikyti 2005 metais", - sakė jis.
Lenkijoje, kuri yra didžiausia iš dešimties šalių, 2004 metais įstosiančių į ES, bendras vidaus produktas vienam gyventojui siekia 42 proc. dabartinių ES valstybių narių vidurkio.
L. Mileris sekmadienį aiškino, kad jo schema, kuria numatoma ekonomikos augimą nuo šiems metams prognozuojamų 3 proc. padidinti iki 5 proc. kitais metais, bus svarbesnė už biudžeto deficito mažinimo prioritetą.
Kritikuotas už nesugebėjimą kovoti su korupcija, L. Mileris pripažino, kad dėl partijos korupcijos skandalų pasitikėjimas vyriausybe krito iki žemiausio lygio nuo 1989 metų, kai Lenkijoje žlugo komunizmas. "Įvairios istorijos sumenkino mūsų pasiekimus. Turime jas nutraukti, kad atgautume žmonių pasitikėjimą", - sakė jis.Kritikai santūriai palankiai įvertino L. Milerio kalbą, teigdami, kad jam turbūt pavyko užkirsti kelią partijos narių maištui.
"Tai buvo gera, nuoširdi kalba. Nors norint atgauti visuomenės pasitikėjimą, neužtenka vien pareiškimų, vis dėlto gerai, kad juos išgirdome, jie suteikia vilties", - sakė L. Milerio politikai ne visada pritariantis užsienio reikalų ministras Vlodzimiežas Cimoševičius (Wlodzimierz Cimoszewicz).
Reuters-ELTA