Socialiniame tinkle D. Tuskas paskelbė įrašą, kuriame jis išdėstė tris veiksmus, pagal kuriuos turėtų būti sprendžiama klausimai, susiję su Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES) valstybių saugumo užtikrinimu.
„Gana kalbėti, laikas veikti!“ – rašė jis.
Pirmiausia, jis siūlo, kad Europa finansuotų pagalbą Ukrainai iš Rusijos įšaldyto turto.
Antra, Lenkijos premjeras svarsto, kad turėtų būti sustiprinta ne tik oro policija virš Europos, bet ir „ES sienos su Rusija“.
Jis taip pat pabrėžė, ką būtina padaryti Europai: „Skubiai priimti naujas fiskalines taisykles, skirtas ES saugumui ir gynybai finansuoti“. Nedelsiant!“
M. Rutte: Europos saugumo garantijas Ukrainai turės paremti JAV
NATO vadovas Markas Rutte ketvirtadienį pareiškė, kad bet kokias Europos saugumo garantijas Ukrainai pagal galimą taikos susitarimą su Rusija turės paremti JAV.
„Stiprios saugumo garantijos, jei jas suteiks Europos šalys, turi būti užtikrintos ir Jungtinių Valstijų, ne su kariais ant žemės, tačiau mes vis tiek turime gauti bendrą JAV paramą, kad užtikrintume atgrasymą“, – sakė Slovakijoje viešintis M. Rutte.
Kyjivo sąjungininkai Europoje šiuo metu nerimauja dėl padėties po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pradėjo derybas su Maskva dėl karo nutraukimo ir susilpnino Vašingtono, kaip partnerio, pozicijas.
Jungtinė Karalystė (JK) pareiškė, kad galėtų dislokuoti savo karius Ukrainoje kaip taikdarius, kad būtų užtikrinta ilgalaikė taika, tačiau primygtinai reikalauja, kad JAV suteiktų „užnugarį“.
JK žiniasklaida praneša, kad Londonas ir Paryžius šiuo metu rengia pasiūlymą dėl 30 tūkst. taikdarių siuntimo į Ukrainą, jei Vašingtonas įsipareigos suteikti jiems oro apsaugą iš kaimyninių šalių.
Tačiau ketvirtadienį M. Rutte nepateikė jokios išsamios informacijos apie rengiamus planus. Jis pridūrė, kad JAV turi „tam tikrų pajėgumų (...) reikalingų tam, kad Europos šalys galėtų padėti“.
Ukraina primygtinai reikalauja, kad pagal bet kokį susitarimą jai būtų suteiktos garantijos, kurios užtikrintų, kad Rusija negalės vėl apsiginkluoti ir pulti.
„Labai svarbu, kad bet koks pasiektas susitarimas užtikrintų ilgalaikę taiką, kad Rusija daugiau niekada nebandytų užimti nė vieno kvadratinio kilometro Ukrainos žemės, – sakė NATO vadovas. – Nors dar daug ką reikia nuspręsti, neabejotina, kad Europai tenka svarbus vaidmuo užtikrinant taiką Ukrainoje.“
Tačiau D. Trumpo administracija aiškiai nurodė, kad neplanuoja siųsti taikdarių į Ukrainą pagal bet kokį taikos susitarimą.
Vietoj to, jie teigė, kad Europa turi prisiimti pagrindinę atsakomybę užtikrinant, kad bet koks susitarimas, kurį pasieks Vašingtonas, būtų įgyvendintas.
D. Trumpas taip pat šokiravo Europą, užsipuldamas Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, o tai dar labiau sukėlė abejonių dėl JAV įsipareigojimų NATO.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
"Nesitikėkite, kad pasinaudoję Rusijos silpnumu gausite dividendų amžinai. Rusai visada ateina savo pinigu. O kai jie ateis, nepasikliaukite savo pasirašytomis jėzuitų sutartimis, kurios neva pateisina jus. Jie nėra verti popieriaus, ant kurio yra parašyti. Todėl su rusais reikia žaisti sąžiningai arba visai nežaisti.“ – Otto von Bismarck