Pabėgėliai prie rytinės Lenkijos sienos neatsiranda spontaniškai ir atsitiktinai, lenkų dienraščiui „Gazeta Wyborcza“ pareiškė D. Tuskas. „Šie veiksmai organizuojami sukarintu būdu, o mes vis dažniau pastebime, kad Sirijoje ir Irane organizuojamos grupės, kurios ne tik apmokomos neteisėtai kirsti sieną, bet ir elgesio, kurį NATO gretose turime pripažinti pavojingu“, – kalbėjo Lenkijos vyriausybės vadovas.
Pasak D. Tusko, egzistuoja ištisa verbavimo per Rusijos ir Baltarusijos diplomatines atstovybes keliose šalyse sistema. Ministras pirmininkas pažymėjo, kad Sirijoje esama įrodymų, jog nusikaltėliai ir ryšių su teroristinėmis organizacijomis turintys asmenys yra paleidžiami iš kalėjimų ir atgabenami prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos, kuri taip pat yra išorinė Europos Sąjungos (ES) siena.
Lenkija ketina priimti naują įstatymą, pagal kurį būtų galima laikinai sustabdyti tų migrantų, kurie neteisėtai kerta sieną su Baltarusija, teisę į prieglobstį. Tuo tarpu D. Tusko centro kairiųjų vyriausybė antradienį priėmė dokumentą dėl migracijos, kuriame taip pat numatytas laikinas teisės į prieglobstį apribojimas.
Lenkija ir ES kaltina Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir jo sąjungininką Baltarusijos diktatorių Aliaksandrą Lukašenką stumiant migrantus iš krizių apimtų regionų link ES išorinės sienos ir tokiu būdu siekiant daryti spaudimą Vakarams. Nors Lenkijos pasienyje buvo pastatyta 5,5 metro aukščio tvora ir buvo įrengtos elektroninės stebėjimo sistemos, migrantai vis tiek kasdien bando neteisėtai kirsti sieną. Nuo metų pradžios Lenkijos pasieniečiai jau užregistravo beveik 28 000 tokių bandymų.