Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas antradienį pradeda savo pirmąjį vizitą Vokietijoje, praneša BBC.
Tiek Lenkija, tiek Vokietija pažadėjo atversti naują puslapį dvišaliuose santykiuose, kurie itin suprastėjo Lenkiją valdant konservatyviai „Teisės ir teisingumo“ partijai. Per trumpą vizitą Berlyne D. Tuskas susitiks Vokietijos kanclere Angela Merkel bei prezidentu Horstu Köhleriu. Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai pareiškė tikįs, jog šis vizitas atgaivins abiejų šalių santykius.
Lenkijos vyriausybei vadovaujant Jaroslawui Kaczynskiui, Berlyno bei Varšuvos santykiai atsidūrė kritinėje situacijoje. Žemiausią tašką jie pasiekė, kai tuometis Lenkijos premjeras pareikalavo Lenkijai didesnės balso galios Europos sąjungoje. Reikalavimo priežastis – Lenkijos aukos per antrąjį pasaulinį karą. J. Kaczynskis argumentavo, kad šiandien Lenkijoje gyventų žymiai daugiau žmonių, jei vokiečiai nebūtų nužudę 6 mln. jo tautiečių.
Vis dėlto, nepaisant D. Tusko liberalesnio ir atviresnio požiūrio į dvišalius santykius, šalis tebeskiria esminiai nesutarimai. Lenkijos vyriausybė siekia, kad Vokietija atsisakytų „Nord stresam“ dujotiekio, kuriuo dujos iš Rusijos Vokietijai Baltijos jūros dugnu būtų tiekiamos apeinant ne tik Baltijos šalis, bet ir Lenkiją, projekto. D. Tuskas taip pat priešinasi Vokietijos vyriausybės planams Berlyne pastatyti muziejų, skirtą atminti milijonams Antrojo pasaulinio karo pabaigoje iš savo namų išvytų vokiečių. Kaip žinia, dauguma Antrojo pasaulinio karo pabaigoje iš Vokietijos atimtų vakarinių žemių buvo perduotos Lenkijai, o vokiečiai iš šių žemių iškraustyti.