Pasak saugumo eksperto I. Stankovičiaus, „Wagner“ keliama grėsmė išlieka panaši. Jo teigimu, pirmiausia reikėtų kalbėti ne apie karines grėsmes.
„Kai kalbame apie „Wagner grėsmę, visada pradeda galvoti apie karinę grėsmę. Bet karinė grėsmė yra menka, jie karinės grėsmės Lietuvai kelti negali. Kitaip turėtume laikyti, kad mūsų karinės pajėgos yra nulio vertos“, – sakė ekspertas.
Pasak jo, daug pavojingesnis – provokacijų iš Baltarusijos pusės scenarijus.
„Vienas iš tokių scenarijų – jau ne kartą matytas nelegalių imigrantų su vaikais įsiveržimas, kad prieš juos būtų panaudota jėga. Paskui garsiai rėkti visam pasauliui, jog niekuo nesiskiriame nuo diktatūrų, naudojame prieš geresnio gyvenimo ieškančius žmones jėgą. Tokioje provokacijoje galėtų dalyvauti Lukašenkos tarnybos, tačiau jos pasitrauktų į šoną, o kvalifikuotą pagalbą prasilaužiant per užtvarus suteiktų „Wagner“ samdiniai“, – teigė ekspertas.
Sienos uždarymas – solidarumo su Lenkija ženklas
Eksperto teigimu, svarbiausias sienų uždarymo aspektas – politinis. Jo teigimu, svarbu bendras susitarimas su kitomis Baltijos šalimis, parodantis vieningą poziciją.
„Lukašenkai negalima palikti žaidimo – su viena valstybe vienoks santykis, su kita – kitoks. Viena iš Baltijos šalių – geriečiai, o kita jau blogesnė. Praeityje tokia atskirtis ardydavo bendrą Baltijos šalių poziciją“, – komentavo ekspertas.
Pasak eksperto, didelių pasekmių Baltijos šalių ir Lenkijos ekonomikoms ar vidaus saugumui sienos uždarymas neturės.
„Ekonomistai kalba, kad ypatingų pasekmių nebus. Kalbama, kad reisai į Baltarusiją sudaro vos 1 proc. visų reisų“, – sakė ekspertas.
Nors šiuo metu Lenkijoje atidarytas tik vienas pasienio punktas su Baltarusija, vis dar matomas nemažas srautų judėjimas. Eksperto teigimu, sunku tikėtis kitokio rezultato, kol nebus pokyčių gamyboje.
„Aš nemanau, kad sienos uždarymas yra ypatingai reikšminga priemonė mažinant srautus. Tai yra skylių kaišymas. Reikia pažaboti gamybą, kad būtų griežta aukštųjų technologijų, keliaujančių į Baltarusiją, gamybos apskaita“, – sakė ekspertas.
Pietų Europos šalys ieškos kitų kelių
Grėsme izoliuojant Baltarusiją išlieka Pietų Europos šalys. Eksperto teigimu, šių šalių verslai tikrai bandys pervežti nesankcionuotas prekes per aplinkinius kelius.
„Aplinkinių kelių visada bus ieškoma. Kad ir kiek mes pyktume, kiekviena šalis žiūri savo interesų. Ten kur nepadeda pinigai, padeda dideli pinigai. Jeigu bus desperatiškai reikalingos medžiagos, bus ieškoma verslo subjektų, kuriems pagrindinė vertybė – uždarbis“, – teigė ekspertas.
Pasak eksperto, norint užkirsti eksportui kelią, būtina sukurti prekių gamybos apskaitos sekimo sistemą.
„Norint padaryti sankcijas veiksmingesnes, reikia sistemos, panašios į ginklų prekybos. Ten yra sertifikatas, ginklų judėjimas sekamas. Turime žinoti, kuriose Vakarų Europos šalyse kur ir kas yra gaminama, sekama, kur gimsta prekės, iškeliaujančios į Baltarusiją“, – sakė ekspertas.