Ekonomistai atrėžia, kad dejuoti čia nėra ko, esą patys prekybininkai turėtų labiau stengtis ir pasiūlyti pigesnių produktų.
Ne perka, o tiesiog šluoja – lietuviai vežimais ir dėžėmis link automobilių tempia dešimtis kilogramų mėsos, pieno produktų ir kitų gėrybių. Tokie vaizdai Lenkijos Suvalkuose įprasti jau ne vienus metus, ir lietuvių čia ne mažėja, o tik daugėja. Priežastis paprasta – visi sutartinai tvirtina, kad Lenkijos parduotuvėse išleidžia kone perpus mažiau nei tėvynėje.
Apie lietuvių antplūdį Suvalkuose reportažus daro net lenkų televizijos. Intro.. O štai ir skaičiai, kuriuos paviešino Lenkijos statistikos biuras. Pasirodo, pernai lietuviai kaimyninėje šalyje išleido 330 milijonų eurų. Tai yra beveik keturiais procentais didesnė suma nei užpernai. Įspūdinga ir tai, kaip dažnai tautiečiai perka Lenkijoje. Pernai lietuviai ten apsilankė 5,5 milijono kartų, taigi, kiekvienas lietuvis – beveik po du kartus. Arčiau Lenkijos sienos gyvenančių žmonių tai visai nestebina.
Užtat prekybininkai pašiurpę. Vietoje to, kad šimtai milijonų būtų išleisti Lietuvos parduotuvėse, didintų apyvartas ir per mokesčius grįžtų į biudžetą, pinigai pildo lenkų verslininkų kišenes. Pasak Prekybos įmonių asociacijos direktoriaus Lauryno Vilimo, 330 milijonų – tai suma, lygi pusantro tūkstančio mažųjų parduotuvių – „Aibės“ ir kooperatyvų – metinei apyvartai. Arba tiek, kiek per metus paauga visas Lietuvos mažmeninės prekybos rinkos vartojimas.
Ekonomistai irgi atrėžia, kad prekybininkams verkti ir dejuoti nėra ko. Minėti šimtai milijonų sudaro vos porą procentų Lietuvos mažmeninės prekybos metinės apyvartos.
Vilimas tokį požiūrį vadina cinišku. Esą prekybininkai vieni negali sulaikyti pirkėjų Lietuvoje. Verčiau valdžia mažintų PVM maisto produktams.
Ekonomistai tvirtina, kad šį tą gali ir patys prekybininkai. Pavyzdžiui, pasiūlyti pigesnių prekių asortimentą, ką daro užsienio tinklai „Lidl“ ir į Lietuvą žengiantis pačios Lenkijos „Pepco“.
Ekonomistai sutartinai tvirtina, kad geriausias vaistas būtų lietuvių algų didėjimas, tada tautiečiai galėtų įpirkti brangesnes prekes ir nereikėtų dairytis į Lenkiją.
Plačiau apie tai TV3 reportaže