Aštuoni iš dešimties apklaustųjų lenkų tikina, kad Benedikto XVI šventoji kelionė yra svarbus jų gyvenimo įvykis. Trys milijonai lenkų ketina dalyvauti popiežiaus aukojamose šventose mišiose, kas antras ruošiasi per televiziją ar radiją stebėti Katalikų bažnyčios vadovo kelionę po Lenkiją. Apie tūkstantis plakatų su popiežiaus atvaizdu iškabinta Varšuvoje ir kituose miestuose, kuriuose lankysis popiežius.
Gegužės 26-oji paskelbta nedarbo diena. Visa Lenkija laukia Benedikto XVI. Na, beveik visa: Varšuvos ir Krokuvos restoranų savininkai skundžiasi, kad popiežiaus šventosios kelionės dienomis paskelbta prohibicija gerokai sumažins jų pelną.
Benediktas XVI ar Jonas Paulius III?
Neatsitiktinai apžvalgininkai perspėja, kad vokiečio popiežiaus viešnagė lenko popiežiaus gimtinėje bus tam tikras lenkų religingumo patikrinimas ir išbandymas. Neabejojama, kad į susitikimus ateis labai daug žmonių. Na, gal minios bus kiek mažesnės. Gal mažiau bus šūkių, plakatų, kaip kad per Jono Pauliaus II šventąją kelionę po Lenkiją. Nes ką juose išrašyti? Ir svarbiausia – kokia kalba? Taip TV žurnalistui sako gatvėje paklausti žmonės. Komentatorių nuomone, tik tuomet bus galima kalbėti apie tai, kad šventoji kelionė savo tikslą pasiekė, jeigu lenkų tikintieji Benediktą XVI matys kaip Katalikų bažnyčios vadovą, o ne tik ar ne visų pirma „savo“ popiežiaus kopiją; jeigu kiekviename žingsnyje nelygins Benedikto XVI su Jonu Pauliu II. Visuomenės apklausos rezultatai patvirtina, kad tokie nuogąstavimai pagrįsti: tik 55 proc. apklaustų lenkų Benediktą XVI laiko „savo“ popiežiumi, o kas antras įsitikinęs, kad Jonas Paulius II turėjo didesnį autoritetą negu jo įpėdinis.
Žinomas religinėmis temomis rašantis apžvalgininkas Janas Turnau atvirai sako, kad per Benedikto XVI viešnagę visas pasaulis stebės, kaip lenkai priims garbingą svečią. Ir kad tos keturios dienos bus protingo lenkų patriotizmo testas. „Svarbu, kad mūsų svečiui vokiečiui parodytume ypatingą lenkišką svetingumą. Kad pajustų, jog nuoširdžiai jį sutinkame – dėl to, kad jis vokietis. Kad kilęs iš tautos, kurios negalima sieti vien tik su Hitlerio nusikaltimais. Kad tai taip pat Otono Didžiojo, šv. Jadvygos, Vito Stvošo, taip pat tam tikra prasme Koperniko – vokiškai kalbančio Lenkijos Karalystės piliečio, tauta“ („Gazeta Wyborcza“).
O Varšuvos mokyklose per religijos pamokas mokiniams aiškinama, kaip suprasti popiežiaus mokymą ir kuo svarbi ši šventoji kelionė. Viena iš temų – „Benediktas XVI – Jono Pauliaus II draugas ir jo įpėdinis“.
Akistata su Lenkijos Katalikų bažnyčios problemomis
Benediktas XVI atvyksta į Lenkiją, kuri laikoma katalikiškiausia Europos šalimi, kurioje Bažnyčia turi ne tik autoritetą visuomenėje, bet ir užima svarbią vietą Lenkijos politiniame gyvenime. Nepaisant palankių aplinkybių, Lenkijos Bažnyčia pastaruoju metu turi ir rimtų problemų. Per 25 Jono Pauliaus II pontifikato metus popiežius buvo laikomas aukščiausiuoju ir vieninteliu Lenkijos Bažnyčios autoritetu. Po jo mirties neatsirado tokio stipraus, charizmatiško hierarcho, kuris galėtų arba sugebėtų vadovauti Lenkijos Katalikų bažnyčiai. Kad taip yra, geriausiai liudija „Marijos radijo“ („Radio Maryja“) ir televizijos TRVAM problema – dėl neleistino politikavimo Apaštališkojo Sosto kritikos sulaukusi kunigo Tadeuszo Rydzyko vadovaujama radijo ir televizijos stotis kaip veikė, taip toliau veikia, kaip politikavo, taip toliau politikuoja. Taip pat pasigendama Bažnyčios hierarchų balso dėl kunigų ir vienuolių liustracijos. Antai prieš keletą dienų Lenkiją vėl sudrebino eilinis skandalas, paaiškėjus, kad žinomas kunigas Michalas Czajkowskis, katalikiško žurnalo „Więź“ bendradarbis, sąmoningai bendradarbiavo su komunistiniu saugumu, beje, teikė žinias apie saugumiečių nužudytą kunigą Jerzy Popieluszką. Bet ir šiuo, kaip ir ankstesniais panašiais atvejais, Bažnyčia tyli.
Vokietis Aušvico koncentracijos stovykloje
Apžvalgininkai neabejoja, kad svarbiausia, labiausiai stebima, ypač užsienyje, Benedikto XVI šventosios kelionės akimirka bus apsilankymas Aušvico koncentracijos stovykloje. Manoma, kad nereikia tikėtis kažkokių ypač sensacingų pareiškimų ar gestų, tačiau jau pats popiežiaus apsilankymas koncentracijos stovykloje, kurią pastatė vokiečiai, yra pasaulinės reikšmės įvykis, peržengiantis Katalikų bažnyčios ribas.
Lenkai tikisi ir kitų žingsnių. Svarstoma, ar Benediktas XVI pasirodys Krokuvos vyskupų kurijos Franciszkanska gatvėje lange, kuriame visuomet pasirodydavo Jonas Paulius II, ir ilgas valandas bendravo su jaunimu? Bet jeigu ir pasirodys, tai kokia kalba prabils į susirinkusią minią? Net jeigu ir lenkiškai, tai bus tik kelios frazės, kurias paruoš vertėjai. Beje, tų lenkų kalba pasakytų frazių, be abejo, bus daugiau. Nuo pat Benedikto XVI pontifikato pradžios lenkai labai uoliai seka kiekvieną popiežiaus Benedikto XVI lenkišką sveikinimą lenkų piligrimams Šv. Petro aikštėje Romoje ir sako, kad per metus popiežius padarė didelę pažangą.
Živilė Makauskienė „Omni.lt“ iš Varšuvos