• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Imigrantai iš Lenkijos sako, kad galbūt grįžtų į tėvynę, jei joje būtų pakankamai darbo. Tėvynėje jie labiausiai pasigestų Britanijoje suteikiamų patogumų ir gal truputį... vietinio maisto.

REKLAMA
REKLAMA

Peteris Szczypulkowskis Londone gyvena jau 11 metų. „Baigiau studijas ir atvykau į Britaniją, kad pagerinčiau savo anglų kalbą. Pamačiau, kad tai labai maloni ir patraukli vieta gyvenimui, – su draugais ir guardian.co.uk žurnalistu gurkšnodamas arbatą Lenkų socialinio ir kultūrinio centro kavinėje pasakoja P. Szczypulkowskis, – Londonas visada buvo Europos sostinė, tai labai įdomus miestas, daugybė žmonių iš skirtingų šalių čia gyvena“.

REKLAMA

P. Szczypulkowskis rado darbą statybose, ten sutiko savo kroatę žmoną. Jie kartu augina dvejų metų dukrelę.

35–erių vyras sako, kad gyvenimas Britanijoje turi vienintelį trūkumą. “Tai maistas, – žvilgteli reikšmingai į žurnalistą, tada su pasigardžiavimu – į ką tik patiektą kiaulienios kotletą, bulvių košę ir kopūstų salotas. Pašnekovas trūkteli pečiais: „Londone visur tik žuvis ir traškučiai“.

REKLAMA
REKLAMA

Vyras yra vienas iš tų, kurie į Britaniją atvyko dar prieš Lenkijos įstojimą į Europos Sąjungą. Oficialiais duomenimis, Jungtinėje Karalystėje šiuo metu gyvena 532 tūkst. lenkų. Pačiu lenkų įsitikinimu, šalyje tautiečių yra daugiau nei milijonas. Vis tik net ir juos glumina skaičiai, kurie sako, kad nuo šių metų balandžio iki liepos į Jungtinę Karalystę iš Lenkijos atvyko dar 60 tūkst. žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikriausiai dauguma dėl sezoninio darbo, – svarsto Peteris, – Studentai atvyksta čia atostogauti, studijuoti anglų kalbos. Nes, iš tikrųjų, Anglijoje dabar nėra lengva. O Lenkija, palyginus su kitomis Europos valstybėmis, dar gana neblogai tvarkosi“.

REKLAMA

Jo draugas Marekas Mazuras, taip pat statybininkas, šypsosi klausiamas, dėl ko atvažiavo į Jungtinę Karalystę. Kramtydamas kotletą jis sumurma „Fabrikas“. Paskui pusiau juokais išpoškina: „Net nežinau dėl ko. Pradžioje žmona norėjo važiuoti atgal, bet po kurio laiko viskas buvo OK“.

REKLAMA

Vakarų Londone, Hammersmith'o pagrindinėje parduotuvių gatvėje yra kioskelis. Prie jo langų, tankiai nukabinėtų mažais lenkiškais skelbimukais, rinkdavosi tokios minios darbo ieškančių lenkų, kad kioskas buvo pramintas „Raudų siena“. Taip buvo prieš septynerius metus – dabar toje vietoje pastatė bankomatą. Nė kvapo neliko nei skelbimų, nei stiprių vyrų ir jų vilčių gauti darbą už kurį mokėtų 50 svarų per dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiek tiek toliau, King Street gatvėje, lenkų parduotuvėje žurnalistas pakalbino už prekystalio sėdinčią 23 metų Sylvią Mildą. Laužyta anglų kalba ji aiškino, kas ją patraukė į Angliją: „Gyvenimas čia geras ir aš manau, kad atvyks dar daugiau žmonių iš Lenkijos. Kai draugai man skambina, jie sako „Padėk man“. Aš uždirbu tik mažai pinigų, bet man tai gerai“.

REKLAMA

S. Milda pastebėjo, kad ne visiems taip pasisekė, kaip jai. „Aš ieškojau darbo du mėnesius. Žinau lenkų, kurie yra čia ir neturi pinigų“, – kalbėjo mergina. Ji planuoja Jungtinėje Karalystėje praleisti penkerius metus, tada grįžti atgal į tėvynę.

REKLAMA

39 metų Marcinas, kurį guardian.co.uk žurnalistas sutiko kitoje lenkų parduotuvėje, dirba įrenginių koordinatoriumi. Pasak jo, lenkų šioje Londono dalyje dabar daug mažiau nei kažkada buvo. “Prieš trejus metus kabėjo 80 proc. daugiau darbo ir būsto skelbimų. Sunku pasakyti, kaip iš tiesų yra. Girdėjau nemažai istorijų, kaip žmonėms būdavo per sunku ir jie grįždavo atgal. Dauguma nusiminė ir viską metė per pirmuosius šešis mėnesius“, – pasakojo vyras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Marcinas žada likti Londone, nepaisant to, kad daug lenkų dabar patraukė į Vokietiją.

„Jei Lenkijoje gaučiau darbą, kuriame galėčiau panaudoti bent pusė savo sugebėjimų, gal ir susigundyčiau ten grįžti“. Didžiausią nerimą guardian.co.uk žurnalisto pašnekovui kelia tai, kad tėvynėje jis prarastų patogumus ir gėrybes, kurias jam suteikia Britanija. „Galbūt Lenkijoje turėtų atsirasti grįžusiems lenkams skirtų angliškų parduotuvių, kur jie galėtų rasti tokių dalykų, kaip šviežios daržovių salotos su majonezu ir tikras Guinness'as, – garsiai mąstė Marcinas. – Guinness'as, parduodamas Lenkijoje, yra juokingas. Jis ne toks pat, kaip čia“.

Parengta pagal guardian.co.uk

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų