Socialiai remtiniems gyventojams valstybė garantuoja paramą. Bet kas iš to, jei biurokratai nesugeba jos suteikti. Atlikti savo pareigą valdininkams trukdo net tokia smulkmena, kaip žmogaus siųstas, bet jų kažkodėl nepasiekęs ar tiesiog ne į tą stalčių nukeliavęs popierėlis.
Kompensacija nuplaukė
Vilnietę Eleną Stankevičienę papiktino sostinės valdininkų įžūlumas. Per jų pačių aplaidumą ligotas Elenos sūnus verčiamas mokėti už šildymą daugiau negu reikia, net delspinigiais bei antstoliais gąsdinamas.
„Sūnus–bedarbis, jau daug laiko prisiregistravęs Darbo biržoje,–pasakojo ji.–Darbų šiais laikais nėra–sūnus biržoje nurodytu laiku užsiregistruoja ir sukasi namo. Pašalpa–vos 315 litų. Iš jos ir gyventi reikia, ir už buto komunalines paslaugas susimokėti. Kai tokios menkos pajamos, dalis šildymo kainos kompensuojama. Bet valdininkai nežinia kodėl–gal tyčia–delsia šilumos tiekėjui pateikti pažymas, patvirtinančias, kad žmogus–socialiai remtinas. O šilumos tiekėjas iš skolininko reikalauja ne tik priskaičiuotų per didelių pinigų sumų, bet dar ir delspinigių."
Už praėjusį mėnesį vien už patalpų šildymą Elenos sūnus gavo 158 litų sąskaitą. Dalį šios sumos jam turėjo kompensuoti savivaldybė. Bet nekompensavo. Motina suskubo aiškintis ir sužinojo, jog Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių paslaugų centras iki šiol „Vilniaus energijai" nepateikęs pažymos, kad vyrui turi būti taikoma šildymo lengvata.
„Vilniaus energijoje" pasiteiravau, kodėl nesumažino sūnui šildymo kainos, o jie–nieko apie jokią kompensaciją šitam piliečiui nežinome,–stebėjosi vilnietė.–Negana to, dar pagrasino, jei laiku nebus sumokėta už šildymą, antstolius atsiųs."
Elena pasitikslino, ar dabar sumokėjus kiek liepta, permokėta suma vėliau bus sugrąžinta. Pasakė, kad negrąžins.
Per lėti popieriai
Sutrikusi moteris kreipėsi į Socialinės paramos centro Socialinių išmokų skyriaus specialistus, norėdama pasiaiškinti, kodėl šie neatlieka savo darbo. “Nespėjam!–va kokį atsakymą išgirdau,– atsiduso E. Stankevičienė.– Sūnus turi teisę nuo spalio 1 dienos gauti kompensaciją, dabar–jau lapkričio pabaiga, o kompensaciją patvirtinantys popieriai nežinia kur plaukioja. Viskas kompiuterizuota, o jie mat nespėja."
Elenos nuomone, tai greičiau ne atsitiktinė klaida, o valdininkų ir šilumos tiekėjų susitarimas, kaip kuo daugiau pinigų išlupti. Juk gaunančių kompensacijas už šildymą Vilniuje, jos žiniomis, apie trečdalis gyventojų.
Socialinės paramos centro Išmokų skyriaus darbuotojos “Vakaro žinioms" paneigė bet kokius susitarimus, kenkiančius gyventojų gerovei. Visiems gyventojams, kuriems kompensacijos už šildymą priklauso, jos esą ir apskaičiuojamos.
„Tik reikia laiku pristatyti į skyrių teisę į kompensaciją įrodančius dokumentus,– pabrėžė jos.–Būtina rašyti prašymą kompensacijai gauti, pateikti asmens dokumentus, pažymą apie šeimos sudėtį ir t. t."
Kompensacijos už šildymą mokėjimo trukmė esą priklauso nuo daugybės aplinkybių. Jei ji skirta, jokių papildomų išlaidų pilietis esą neturės, delspinigių mokėti jam nereikės.
Virginija GRIGALIŪNIENĖ