• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lena - balandis, įveikęs geležinę uždangą

Artėjant Berlyno sieno griūties dvidešimtosioms metinėms, vis dažniau prisimenami įvairūs Šaltojo karo didvyriai. Viena tokių yra balandė Lena, kuri 1954 metais įveikė geležinę uždangą.

REKLAMA
REKLAMA

1954 metais pašto balandė Lena dalyvavo lenktynėse tarp dviejų Vokietijos miestų. Skrisdama iš Niurnbergo namo į savo pastogę Vakarų Vokietijos kaime, Lena pasiklydo ir nusileido komunistinei Čekoslovakijai priklausančiame Pilzeno mieste, kur ją atrado vietinis pašto karvelių entuziastas. Neįvardijamas vyras atpažino prie Lenos kojos buvusią vokišką juostelę ir nusprendė į Miuncheną per balandę pasiųsti savo žinią:

REKLAMA

„Mes prašome jūsų nelėtinti tempo kovoje su komunizmo agresija, nes komunizmas turi būti sunaikintas. Mes maldaujame greito išlaisvinimo nuo Kremliaus ir Jungtinių Europos Valstijų sukūrimo. Mes visados klausomės jūsų transliacijų. Jos pristato visiškai teisingą gyvenimo anapus Geležinės uždangos vaizdą. Mes norėtume, kad jūs mums pasakytumėte, kaip kovoti su bolševizmu ir čia egzistuojančia tironiška diktatūra. Mes naudojamės kiekviena galimybe veikti prieš režimą ir darome viską, kas mūsų galioje, kad kenktume režimui“ - buvo rašoma per balandę perduotame laiške.

REKLAMA
REKLAMA

Laiškas buvo pasirašytas slapyvardžiu „Nenusilenkęs Pilzenas“.

Po dviejų dieną Lena atvyko į Miuncheną. Nors lenktynėse ji ir užėmė paskutinę vietą, laiškas, kurį ji atnešė iš anapus geležinės uždangos, padarė ją didžiausia garsenybe. Balandės istorija netrukus buvo papasakota per „Laisvosios Europos radiją“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuomet Lena lėktuvu, kuriame buvo ir oro kondicionierius, buvo nuskraidinta į Niujorką, kur, pasak laikraščio „New York Times“, jos laukė „raudonas kilimas, kuris dažniausiai būna ištiesiamas tik atvykstantiems užsienio valstybių vadovams“.

REKLAMA

Niujorko oro uoste Leną pasitiko 1 tūkst. išlaisvintų pašto karvelių, kuriuos paleido JAV balandžių augintojai. Tarp jų buvo ir 4 „balandžiai didvyriai“, dalyvavę Antrojo pasaulinio karo metu rengtose misijose. Laiško, kurį Lena atgabeno į Miuncheną, kopija per pašto karvelį taip pat buvio nusiųsta ir JAV prezidentui Dwightui D. Eisenhoweriui.

Prabėgus kelioms savaitėms nuo atvykimo į Niujorką, Lena tapo JAV garbės „piliete“. Tapusi 1955 metais paskelbtos Kovos už laisvę kampanijos simboliu, Lena savo dienas baigė JAV kariuomenės signalinių dalinių balandžių šėrimo ir treniravimo centre.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų