Oskaro Vaildo romano herojus Dorianas Grėjus norėjo amžinai likti jaunas ir nė nesvarstė, kokio amžiaus mirs. O jei atsirastų galimybė sužinoti, kada gi teks palikti šią ašarų pakalnę, ar tokiam eksperimentui pasiryžtų daug žmonių?
O štai ši mergina išdrįso. Ji duoda kraujo telomerų analizės testui, po kurio gali paaiškėti jos biologinis amžius ir potenciali gyvenimo trukmė.
Štai šie mažyliai – telomerai, tai iš baltymų sudarytos chromosomų atkarpos, o pagal jų ilgį ir nustatoma organizmo būklė bei senėjimo procesai. Jie tarsi mistinis gyvybės siūlas, kuriam pasibaigus, žmogus miršta natūralia mirtimi. Tokie, net 300 eurų kainuojantys testai Lietuvoje atsirado vos prieš savaitę. Kol kas didesnio susidomėjimo nesulaukė, tačiau, pasak genetiko Danieliaus Serapino, galėtų žmonėms padėti prailginti gyvenimą, mat biologiniame amžiuje gali slypėti ir sunkių ligų užuomazgos.
Nenuostabu, kad šiuolaikiniame pasaulyje senjorų bėdomis skundžiasi vis jaunesni.
Visgi, toks diagnostinis testas genetikos profesoriui Vaidučiui Kučinskui kelia abejonių. Jis pripažįsta, jog telomerų trumpėjimas, kuris tikrai turi įtakos organizmo senėjimui, yra veikiamas rūkymo, prastos mitybos, tačiau išgauti tikslią informaciją apie gyvenimo trukmę kol kas neįmanoma. Juolab ligas ar net mirtį gali lemti ne tik gyvenimo būdas ar nelaimės, bet ir genai, kuriuos paveldime.
Išsamiau žiūrėkite tv3 reportaže: