Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Literatūros istorijos ir teorijos katedros vedėją docentę daktarę Džiuljetą Maskuliūnienę žaislai domina ne tik kaip pažintinis, pramoginis dalykas. Anot jos, žaislai – mokslo, muziejininkystės objektas, naudingas, atliekant įvairius vaikystės psichologijos tyrimus. Pati humanitarė kruopščiai saugo pliušinį meškiuką ir lėlę Bigi, skaičiuojančius jau ketvirtą dešimtį.
Meškiukas – ne miegui, o apsikabinimams
Pliušinį meškiuką, kuris ir dabar palenktas į priekį verkia, dėstytoja dovanų iš krikšto mamos Marytės gavo gimtadienio proga, būdama maždaug dešimties. Pašnekovė mena, kad dabar vietomis nuplikęs, purvinas, be nosies meškinas anksčiau buvęs ryškiai citrusinės spalvos. „Daug kartų veržiausi jį išvalyti, bet specialistai mane patikino, kad norint jį išsaugoti, tai nebeįmanoma“, – apgailestauja docentė.
Ji sako, kad šis meškiukas – vienintelis jos turėtas ir labai mielas. Dėl tinkamo dydžio ir medžiagų jį iki šiol labai patogu ir malonu apsikabinti. „Tiesa, jis nebuvo mano miegojimo žaislas. Su žaislais iš viso nemiegojau. O mano jaunėlė dukra Radvilė prieš miegą nedidelius žaisliukus juos suguldydavo trimis eilėmis ir pati vos tilpdavo lovoje“, – šypsosi mama.
Dėstytoja mus patikina, kad dukterys Urtė ir Radvilė su jos vaikystės žaislais nežaidė. Ji juos saugojo nuo vaikystės dienų, tai buvo namų žaislai, kurių į lauką nenešė.
Pirmas žaislas, ryškiai išlikęs D. Maskuliūnienės atminty – plastmasinis oranžinis arkliukas žaliais ratukais. Juo ji žaidė, būdama maždaug trijų. Jis iki šių dienų neišliko.
Lėlė Bigi vis dar pasipuošusi mamos siūta suknele
Megzti, siūti meškiuko drabužėliai gudriais slepia kitas jo negrožybes. Šie drabužėliai nebėra tie patys, Džiuljetos mamos megzti ir siūti, kuriais jį rengdavo, būdama mergaite. „Bet vis dėlto pirmiausia, man šis meškiukas primena mamą“, – prisipažįsta D. Maskuliūnienė.
Kito jos mylimo žaislo – lėlės Bigi suknelė – vis dar ta pati, siūta auksarankės mamos. Kodėl lėlę pavadino neįprastu Bigi vardu? Pašnekovė juokiasi: „Taip buvo parašyta ant dėžutės, turbūt gamintojo pavadinimas. Bet man jis taip patiko“, – prisimena pašnekovė dviem-trim metais už meškiuko vėlesnę lėlės atsiradimo istoriją.
Vokiečių gamybos lėlę dukrai Šiauliuose pirko ir dovanojo mama. Dar dabar moteris puikiai mena Bigi baltą suknelę žydrais nėriniais ir rankose turėtą plastmasinę ramunę.
„Meškiukas – populiariausias žaislas pasaulyje“, – sako Vaikų kultūros ir komunikacijos, Vaikų literatūros modulius studentams dėstanti humanitarė. Ji šypsosi, pasakodama apie dabar fantasmagoriškai atrodančias pirmąsias pasaulyje lėles, kurių plaukai buvo gaminami iš tikrų žmonių plaukų.
Jei išsaugojote vaikystės žaislą ir galite apie jį papasakoti, skambinkite į „Šiaulių krašto“ redakciją telefonu Šiauliuose 591558 arba rašykite elektroniniu paštu [email protected]. Prisiminkime vaikystę kartu.