Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Tony Blairo (Tonio Blero) vyriausybė gali pralaimėti antradienio (01.27) balsavimą dėl mokesčio už aukštąjį mokslą patrigubinimo, jei maištaujantys leiboristų parlamentarai negrįš į savo stovyklą, sakė jo pavaduotojas Johnas Prescottas (Džonas Preskotas).
"Pasakykime aiškiai. Kalbant visai atvirai, tie skaičiai, kokie yra dabar, (rodo), kad vyriausybė pralaimės, jeigu daugiau žmonių nepakeis savo nuomonės ir neįsipareigos paremti leiboristų vyriausybės", - BBC radijui sakė J. Prescottas.
Iki Bendruomenių Rūmų balsavimo likus valandoms, mokesčio didinimui nepritariančių leiboristų parlamentarų intensyvus lobizmas tęsėsi.
T. Blairas Bendruomenių Rūmuose turi 161 vietos daugumą, bet jei mokesčio didinimui nepritars visi opozicijos deputatai ir bent 81 leiboristas, šis pasiūlymas bus atmestas.
Jei taip atsitiks, netrukus, galbūt net ketvirtadienį, gali įvykti balsavimas dėl pasitikėjimo T. Blairo vyriausybe, sako politikos apžvalgininkai.
Laikraštis "The Guardian" antradienį rašo, kad "maištauti" ketina daugiau kaip 80 leiboristų parlamentarų, o susilaikyti planavo apie 20. Tokiu atveju T. Blairui iki daugumos pritrūktų 15 balsų.
Ministras pirmininkas taip pat patiria didelį spaudimą dėl to, kad trečiadienį turi būti paskelbta liepą nusižudžiusio ginklų eksperto Davido Kelly (Deivido Kelio) mirties aplinkybių tyrimo ataskaita. D. Kelly buvo skandalo, kuris kilo dėl teiginių, esą vyriausybė prieš Irako karą "pagražino" žvalgybinius duomenis, centrinė figūra.
J. Prescottas, kuris yra T. Blairo dešinioji ranka parlamente, sakė, kad antradienio balsavimas, kuris turi įvykti 19 val. (21 val. Lietuvos laiku) po popietinių debatų, yra ne vien švietimo politikos, bet ir leiboristų vyriausybės ateities klausimas.
"Tony padėtis nėra lengva, dėl to nekyla jokių abejonių, - sakė jis. - Mums reikia laimėti šį balsavimą. Kreipiamės į savo žmones (ir raginame) paremti leiboristų vyriausybę. Toks pasirinkimas".
Simbolinį nepritarimą mokesčių už mokslą didinimui jau pasirašė 155 leiboristų parlamentarai.
Pagal siūlomą planą mokestis už metų studijas Anglijos ir Velso universitetuose nuo 2006 metų padidės iki 3 tūkst. svarų (15 tūkst. litų).
Taip siekiama surinkti daugiau pinigų jų stokojantiems universitetams, bet šio pasiūlymo oponentai sako, kad dėl to studentai dar labiau įklimps į skolas, o neturtingesni jaunuoliai nuspręs nebesiekti aukštojo mokslo.
AFP-BNS