Suomijos ledo ritulio rinktinės treneris – pasaulio čempionas Jukka Jalonen‘as. Suomijoje garsus vyras sudalyvavo televizijos laidoje, kurioje dalyviai sužino savo giminės istoriją, ir paaiškėjo, kad jis turi giminystės ryšių su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Gediminu ir gali būti jo palikuonis.
Tiesa, kol kas konkrečiai neminima kokiu būdu laidos kūrėjai tą išsiaiškino ir kokį tyrimą atliko, dėl to ši informacija sukėlė abejonių istorikams.
„Tame straipsnyje, kuris jau savaime taip sukėlė tokį skepsį ir, nu tokį parodė, kad iki galo buvo, nerimtai į šitą dalyką pažiūrėta, tai yra tas, kuris buvo cituojamas, tariamas Gedimino portretas, kuris neva sukėlė žurnalistei didžiulį panašumą. Reikia tiesiog tiesiai pasakyti, kad jokio Gedimino portreto niekada nėra buvę“, – sako Istorikas, profesorius Rimvydas Petrauskas.
Pasak istorikų, gediminaičių kraujas yra plačiai paplitęs – pats Gediminas turėjo 7 sūnus, o jo sūnus Algirdas net 12 vaikų. Gedimino palikuonių galima aptikti Rusijoje, vienas jų gyvena ir Pietų Amerikoje. Tačiau norint išsiaiškinti, ar Jukka Jalonen‘as yra Gedimino palikuonis, reikėtų atlikti istorinį genealoginį arba genetinį tyrimą. Tačiau norint atlikti genetinį DNR tyrimą, kuris tiksliai pasakytų ar Jukka Jallonen‘as yra Gedimino palikuonis, reikėtų gauti ne vieną patvirtinto Gedimino giminaičio kraujo mėginį.
„Jeigu neturime tų tiesioginių giminaičių, o yra iš šalutinių šakų, tolimesni giminaičiai, tai tokiu atveju reikėtų labai daug surinkti žmonių, tai yra kokios 10 minimum didelės šeimos turėtų būti, iš kurių mes galėtume paimti kraujo mėginius, išskirti DNR ir bandyti analizuoti ir nustatyti ar jie yra tiesioginiai giminaičiai, ar ne“, – pasakoja gydytojas genetikas, profesorius Algirdas Utkus.
Anot genetikų, žmonių, norinčių atlikti tokius tyrimus ir išsiaiškinti, ar turi kilmingo kraujo – atvejai tik pavieniai. Tuo metu, TV3 žinių pakalbinti vilniečiai sako, kad savo šaknimis domisi, o kai kurie yra sudarę ir giminės genealoginius medžius:
„Išsiaiškinom, kad kiekvienoj kartoj kažkas turėdavo po 7 vaikus.“
„Kokie ryšiai su kitais, kur, iš tikrųjų, yra žmonių su kuriais, pavyzdžiui, aš asmeniškai nesu bendravusi net, tai šitas dalykas tikrai įdomus.“
„200 tik tai pensijos. Ką, ten gi viskas mokama.“
Na, o norintiems pasidomėti savo giminės šaknimis, už tai tektų nemažai pakloti. Archyvų darbuotojų teikiamos paieškų paslaugų kaina prasideda nuo 300 eurų. Ji priklauso nuo ieškomo laikotarpio, istorinių dokumentų pasiekiamumo ir kitų aspektų.