• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Interneto lažybų portale paskelbtos lažybos dėl spalį vyksiančio Visagino atominės elektrinės statybos referendumo baigties, pasirodo, yra nelegalios.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviai, kaip ir kiti Europos šalių gyventojai, mėgsta lažintis. Lažinamės su draugais, bendradarbiais, artimaisiais. Dažniausiai rankomis sukertame dėl sporto varžybų baigties, bet pasitaiko ir kitokių lažybų: dėl istorinių faktų teisingumo, Seimo, šalies prezidento arba savivaldos rinkimų ir, žinoma, spėjant „Eurovizijos“ konkurso laimėtojus. Lažybų objektu tampa netgi būsimo kūdikio lytis. O visai neseniai „Unibet“ interneto lažybų portalas lietuvių kalba pasiūlė lažintis, ar spalio mėnesį kartu su Seimo rinkimais vyksiančiame pritariamajame referendume tautiečiai pritars projektui Visagino atominės elektrinės statyboms.

REKLAMA

Visokių būna, visokių reikia

Paties lažybų portalo, kurio verslas yra prižiūrimas ir licencijuotas Jungtinėje Karalystėje, Maltoje ir Italijoje, atstovai teigia, esą kol kas jaučiama nežymi jėgainės skeptikų persvara. Viename didžiausių Europos lažybų portalų skelbiama, kad 40 procentų tikimybė, jog referendumo metu gyventojai pritars Visagino atominės elektrinės projekto įgyvendinimui, o 60 procentų tikimybė – kad nepritars. Tačiau manoma, kad kuo arčiau rinkimai, tuo dažniau prognozės keisis, juolab kad referendumui gyventojų parašus rinkusi iniciatyvinė grupė surinko kelissyk mažiau parašų, nei reikia.

REKLAMA
REKLAMA

Būtų šios lažybos kaip lažybos, jei minėtas portalas, kaip tvirtina Valstybinės lošimų priežiūros komisijos atstovai, Lietuvoje lažybas internetu vykdo bent legaliai.

Lažybų bendrovės „TonyBet“ vykdantysis direktorius Vytautas Kačerauskas šyptelėjo išgirdęs, kokias lažybas siūlo internetinis jų konkurentas „Unibet“. „Visokių lažybų reikia – nežinoma, kokios sudomins lietuvius, – sako V. Kačerauskas. – Tad galima konkurentų pavyzdžiu ir užsikrėsti – juolab kad ir mūsų lažybų bendrovė siūlo netradicines lažybas: tai ir Seimo, ir šalies prezidento, ir savivaldybių rinkimų. Galime pasiūlyti lažintis, kas taps įvairių televizijos realybės šou, konkursų laimėtojais. Buvome net sugalvoję ir tokias lažybas, kokios lyties kūdikis gims paskutinę ir pirmąją metų dienomis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau tenka pripažinti, kad vis dėlto pačios populiariausios įvairių sporto šakų lažybos. Jau planuojamos lažybos, susijusios su olimpinėmis žaidynėmis Londone“, – pasakojo lažybų bendrovės vykdantysis direktorius.

Dar vienos lažybų bendrovės „Orakulas“ lažybų tarpininkas Dalius Laužadis sąžiningai prisipažino, kad iki šiol dar nesiūlė lažybų, kuriose būtų lažinamasi dėl referendumo. „Tiesa, buvo lažybos, skirtos Seimo, savivaldybių arba prezidento rinkimams, bet referendumui – tikrai ne. Apskritai žmonės labiau linkę lažintis ir spėlioti sporto varžybų baigtį nei domėtis politiniais reikalais ir dėl jų lažintis“, – paaiškino D. Laužadis, nepanoręs komentuoti konkurentų bendrovės „Unibet“ veiklos Lietuvoje legalumo.

REKLAMA

Ir daugiau nemoka mokesčių

Užtat tai, kad internetinė lažybų bendrovė „Unibet“ Lietuvoje veikia nelegaliai, patvirtino Valstybinės lošimų priežiūros komisijos laikinasis vadovas Arnoldas Dilba.

„Tai nelegali užsienyje registruota bendrovė, bet turinti portalą lietuvių kalba. Tokios bendrovės, o jų yra ne viena, ne tik „Unibet“, – ne tik veikia nelegaliai Lietuvoje, bet ir nemoka jokių mokesčių. Todėl mūsų šalies biudžetas netenka per 50 milijonų litų nesumokėtų mokesčių.“

REKLAMA

Tokių lažybų portalų turinys, anot A. Dilbos, išverstas į lietuvių kalbą, lažintis galima net ir dėl rungtynių Lietuvoje. „Ir šiuo minimu atveju jie skelbia lažybas dėl referendumo lietuvių kalba, o mokesčiai bus mokami ne Lietuvai“, – aiškino Valstybinės lošimų priežiūros komisijos laikinasis vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiteiravus, ar nebuvo bausti tokie nelegalūs lažybų portalai, A. Dilba tvirtino, kad vyko ne vienas teisminis ginčas. „Tačiau nelegalius lažybų portalus pažaboti sudėtinga – trūksta įstatymų, o blokuoti interneto puslapius – utopija“, – pripažįsta specialistas. Jo duomenimis, nelegalias lažybas Lietuvoje organizuoja pasaulyje gerai žinomi azartinių žaidimų organizatoriai „Bwin“, „Unibet“, „Triobet“ ir kiti.

REKLAMA

„Tačiau veikti Lietuvoje jie neturi teisės – negavo licencijų, ir siūlo statyti tik internete, – aiškina A. Dilba. – Esame kreipęsi į ryšio operatorius dėl neteisėtai Lietuvoje veikiančių svetainių blokavimo. Taip pat esame įspėję pačias užsienio bendroves, kad jos Lietuvoje veikia nelegaliai. Tačiau atsakymas visada būna tas pats: esą jos nieko nepažeidžia.“

REKLAMA

Nepaisant nieko, Valstybinės lošimų priežiūros komisijos laikinasis vadovas tvirtina, jog bus ir toliau stengiamasi, kad nelegalių Lietuvoje internetinių lažybų bendrovių veikla duotų šaliai naudą. Kovodama su nelegalių lažybų organizatoriais internetu, komisija net yra pateikusi Azartinių lošimų įstatymo pataisas, tačiau ir jos sunkiai skinasi kelią.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai dėl baudų, tai nuo jų, anot A. Dilbos, neišsisuka ir legaliai Lietuvoje veikiančios lažybų bendrovės.

„Tokių legalių lažybų bendrovių Lietuvoje yra keturios. Jų veiklą komisija kontroliuoja ir stebi, kokias lažybas siūlo ir ar nepažeidžia įstatymų. Dažniausiai baudų sulaukia už neteisėtas prekinio ženklo reklamas“, – informavo komisijos atstovas.

REKLAMA

Užblokuoti negali

Tarptautinius ryšio kanalus valdančios bendrovės „Teo LT“ atstovas spaudai Antanas Bubnelis dienraščiui paaiškino, kad nors teismas uždraudė užsienio lažybų bendrovėms veikti Lietuvoje, bet jokių įpareigojimų ryšio paslaugų teikėjams neskyrė.

„Svarstant galimą prieigų prie šių svetainių uždraudimą Ryšių reguliavimo tarnyba kalbėjo, kad techniškai neįmanoma taikyti teismo siūlytų blokavimo priemonių ir uždrausti visas galimas prieigas per Lietuvoje veikiantį interneto tinklą“, – komentavo A. Bubnelis ir pridūrė: „Su nelegalia veikla įstatymų nustatyta tvarka turi kovoti teisėsaugos institucijos.“

REKLAMA

TEO atstovo aiškinimu, norint blokuoti prieigas prie nelegalių lažybų svetainių, reikėtų įsigyti apie 10–15 milijonų litų kainuojančią specialią įrangą. Be to, vargu ar būtų įmanoma užblokuoti prieigas taip, kad nelegalių lažybų portalai nepasiektų vartotojų.

„Jeigu užblokuosi vieną jungtį, pradės veikti kita, ir lažybų tinklalapiai vis tiek bus prieinami vartotojui, – sako A. Bubnelis. – Manau, kad su nelegaliais lažybų portalais reikia kovoti kompleksiškai, o ne siūlyti blokavimo išeitį. Lietuva yra globaliame ir atvirame tinkle, todėl visiškas užsienio svetainių ribojimas yra neįmanomas, o bandymai tai daryti neišvengiamai blogins paslaugų kokybę visiems interneto vartotojams. Be to, šiandieninio interneto vartotojas internete naršo ne vien įrašydamas svetainės adresą. Sugalvota įvairių informacijos pateikimo būdų – per reklamą, socialinius tinklus, paieškos sistemas, vaizdo įrašų įdėjimo portalus.“

Raimonda MIKUČIONYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų