• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laukiantys pokyčiai siutina šeimų atstovus: „Ar tai galima vadinti paskata? Tai bausmė“

SADM: išmokos bus didinamos

Antradienį Seime – susirinkusių mamų priekaištai valdantiesiems dėl siūlomos naujosios vaiko priežiūros išmokų ir neperleidžiamų mėnesių sistemos tvarkos. Mamų teigimu, iki šiol Lietuvoje galiojusia vaiko priežiūros sistema tėvai yra patenkinti, iš jos būtų galima pasimokyti ir kitoms šalims, o Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūloma tvarka būtų tarsi bausmė tėvų atžvilgiu.

25

Antradienį Seime – susirinkusių mamų priekaištai valdantiesiems dėl siūlomos naujosios vaiko priežiūros išmokų ir neperleidžiamų mėnesių sistemos tvarkos. Mamų teigimu, iki šiol Lietuvoje galiojusia vaiko priežiūros sistema tėvai yra patenkinti, iš jos būtų galima pasimokyti ir kitoms šalims, o Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūloma tvarka būtų tarsi bausmė tėvų atžvilgiu.

REKLAMA

 „Labai liūdna, kad toks sprendimas labai sėkmingai skinasi kelią Seime ir lipa paskutines stadijas. Seimas balsuos jau ketvirtadienį, kad priimtų įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos motinystės išmokos sumažės. Aišku, pats sprendimas yra gražiai įvyniotas, plika akimi gal nėra taip paprasta matyti tą sumažėjimą – prisidengiama gražiu pasakymu, kad tokiu būdu mamos skatinamos grįžti į darbo rinką“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo Šilalės rajono tarybos narė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šio rajono skyriaus pirmininkė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė.

Pasirinktas laikas svarstyti įstatymo pakeitimus, pasak jos, yra ypač nepalankus ekonominiu atžvilgiu.

„Šalis ką tik išsikapstė iš pandemijos, dabar karo grėsmė kvėpuoja į nugarą. Kylant kainoms, kai infliacija sudaro net 18,5 proc. – ypač brango tiek energetiniai ištekliai, tiek maisto produktai, daugeliui tampa sunku išgyventi. Valdžios atstovai, užuot kalbėję apie tai, kaip padėti šeimoms, palengvinti jų būtį ir buitį, imasi tokių sprendimų, kurie iš esmės jiems pasunkintų gyvenimą. Vien tai, kad taip dažnai yra keičiamos tvarkos “, – sakė V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.

REKLAMA
REKLAMA

Teigia, kad tvarka yra neteisinga tėvų atžvilgiu

Pasak SADM, neperleidžiamais vaiko priežiūros mėnesiais tėčiai ir mamos galės pasirinkti, ar jie nori vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių (dabar 12 mėnesių), ar iki vaikui sueis 24 mėnesiai. Iš jų po 2 neperleidžiamus mėnesius vaiką galėtų prižiūrėti kiekvienas iš vaiko tėvų (įtėvių, globėjų), o likusiu laiku vaikas galėtų būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui, ar įtėviams ir globėjams, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių.

REKLAMA

Jeigu kuris nors iš tėvų nepasinaudos būtinaisiais vaiko priežiūros mėnesiais, o, pavyzdžiui, liks dirbti, tuomet apmokamų atostogų sumažės 2 mėnesiais.

Pastarasis siūlymas, anot asmeninių finansų konsultantės Ilonos Gurskienės, yra neteisingas tėčių atžvilgiu. Jos teigimu, oficialiai pateikti skaičiavimai yra idealistiniai. Neperleidžiamaisiais vaiko priežiūros mėnesiais, pasirinkus 24 mėnesių priežiūros atostogas tėvams gauti papildomų pajamų daugiau nei numatyta, nebebus galimybės.

REKLAMA
REKLAMA

„Žiūrint į šios dienos realijas aš tiesiog netenku žado, nes šiuo metu tėvai, prižiūrintys vaikus antrus metus gali gauti pajamas ir tai nemažina vaiko priežiūros išmokų, už kurias jie moka. <…> Noriu pabrėžti, kad visur yra remiamasi Europos Sąjungos direktyva, bet ji nekalba apie tai, kad yra bloginamos sąlygos. Skaičiai sako ką kita – sąlygos yra bloginamos“, – kalbėjo ji.

Anot jos, realybėje yra situacijų, kai mama ir tėtis turi ir ne vieną pajamų šaltinį. Konsultantės teigimu, liko neišspręstas klausimas, jog vienas iš tėvų gali neturėti draudimo stažo, tuomet šeima nukentės finansiškai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvų atstovė Rita Bieliauskaitė teigė pataisose pasigedusi nuostatų apie išmokų indeksavimą, nes situacija dėl augančių kainų jau dabar pasikeitusi.

Jos teigimu, prognozuojant būsto paskolos brangimą, elektros kainų didėjimą ir bendrai brangstantį pragyvenimą „jau šiai dienai turėtų gelbėt dalį šeimų, ypač vienišų mamų, o ne dar pabloginti situaciją“. 

 Mano, kad pataisomis norima kuo greičiau mamas išprašyti į darbą

Spaudos konferencijoje dalyvavusi mama Vilma Ražauskienė, antrindama L. Gurskienei pabrėžė, kad naujoji direktyva esą pačius tėvus itin neramina dėl galimai trumpėjančios bendros vaiko priežiūros atostogų trukmės, jei tėčiai nepasinaudoja galimybe išeiti dviejų nepertraukiamų mėnesių vaiko priežiūros atostogų.

REKLAMA

„Ar tai galima vadinti paskata? Tai bausmė. Sudaroma įtampa, kad tos šeimos, kurios nepasinaudojo, bendroje sumoje pralošia. Kodėl negalima buvo pridėti direktyvos palikus senąją tvarką, kuri daugeliui šeimų žinoma?“ – sakė spaudos konferencijoje dalyvavusi aktyvi mama Vilma Ražauskienė. 

„Ta vaikų priežiūros sistema, kurią mes turime, yra viena geriausių pasaulyje – mes turime tuo didžiuotis. Mes vis ieškome kažkur Vakaruose gerųjų praktikų, ką mes galime pritaikyti, bet tai yra geras dalykas, ką kitos šalys gali pritaikyti pas mus. Nesuprantu, kodėl taip valdantieji daro, nes jie kuria susipriešinimą tarp visuomenės ir savęs. Siūlau apie tai pamąstyti“, –kalbėjo ji.

REKLAMA

Minėtas dviejų mėnesių atostogas tėvai galėtų pasiimti bet kokiu metu praėjus dviem mėnesiams nuo vaiko gimimo iki jam sukaks dveji metai. 

Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos koordinatorė Žydrūnė Marčiulionienė teigė, jog pataisomis norima mamas kuo greičiau išprašyti į darbą.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad direktyvos 16 straipsnis leidžia nustatyti palankesnes sąlygas nei numatyta direktyvos nuostatose, direktyva neįpareigoja bloginti esamos situacijos. Natūraliai kyla klausimas, koks jų tikslas – ar kalbama apie darbą ir šeimos įsipareigojimų derinimą? Visi veiksmai sutelkti, kad kuo greičiau mamas išprašyti į darbą“, – sakė Ž. Marčiulionienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, ne kartą specialistai pabrėžė saugaus prieraišumo svarbą auginant vaiką, rekomendacija vaiką atiduoti į darželį yra apie dvejų su puse metų. Tėvai teigė, jog pusantrų metų vaikų valstybiniai darželiai nepriima, o privatūs veikia tik didmiesčiuose ir jų kaina ne visiems prieinama.

Surengtas protestas

Spaudos konferencijos metu prie Seimo vyko ir organizacijos „Basos mamos“ organizuotas protestas prieš naująją vaiko priežiūros atostogų tvarką.

REKLAMA

Išplatintame pranešime spaudai rašoma, kad „Basos mamos“ pastebi, kad esant augančiai infliacijai, motinystės išmokų mažinimas gali ypatingai neigiamai paveikti mažus vaikus auginančių šeimų gyvenimą.

„Įstatymo kūrėjų argumentas, jog mamas reikia greičiau sugrąžinti į darbo rinką yra per menkas atremti žalą vaiko vystymuisi. Be to, Lietuvoje praktiškai nėra valstybinių vaikų darželių, galinčių priimti pusantrų metų vaikus“, – priduriama jame.

REKLAMA

Išmokos tėvams didinamos, papildomai numatyta 31 mln. eurų

Tėvų atstovams antradienį išreiškus susirūpinimą dėl mažėsiančių vaiko priežiūros išmokų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, jog išmokos bus didinamos ir tam papildomai numatyta 31 mln. eurų. 

„Išmokos tikrai didinamos, nes turėsime papildomą poreikį – 31 mln. eurų“, – BNS sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) patarėja Donata Telišauskaitė-Čekanavičė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, tėvų atstovų išsakyti priekaištai „kiek užaštrinti ir neįsigilinta į visą sistemą“.

Pasak patarėjos, pokytį paskatino Europos Sąjungos direktyva dėl tėvų ir prižiūrimų asmenų asmeninio gyvenimo pusiausvyros.

„Turėjome įvesti neperleidžiamus mėnesius tėčiui ir mamai, kuriais nepasinaudojus jie pradingsta. Tyrimai rodo, kad didžiausia paskata pasinaudoti neperleidžiamais mėnesiais yra didesnis tų mėnesių apmokėjimas“, – sakė D. Telišauskaitė-Čekanavičė.

REKLAMA

Seimui įstatymo pakeitimu siūloma įteisinti neperleidžiamas dviejų mėnesių tėvystės atostogas, kuriomis galės pasinaudoti tik vaiko tėvai, jas bus galima imti visas iš karto arba dalimis, pakaitomis. 

Pasak jos, skatinant pasinaudoti, tėvai už šiuos du mėnesius į rankas gaus išmoką, kuri atitinka šimtą procentų atlyginimo. Be to, šį laikotarpį galima skaidyti dalimis po savaitę ir pan. 

„Dėl šios priežasties reikėjo peržiūrėti ir kitų mėnesių išmokas, kad neišdidintume Sodros biudžeto, kitaip lėšų poreikis būtų siekęs 50 mln. eurų“, – teigė patarėja.

REKLAMA

Anot atstovės, pagal dabar galiojančią išmokų sistemą, pirmus metus kūdikį prižiūrintis asmuo gauna 70 proc. buvusio atlygio, o antrus – 40 proc.

„Dabar iki 18 mėnesių, išskyrus neperleidžiamus mėnesius, gaus daugiau nei 77 procentus“, – sakė patarėja.

Antradienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje tėvų atstovai teigė, jog Seimui ketvirtadienį patvirtinus įstatymo pakeitimus, išmokos mažės, nors sprendimas „gražiai suvyniotas į popierėlį ir plika akimi ne taip paprasta pamatyti sumažėjimą“.

REKLAMA
REKLAMA

Tėvus atstovaujančių organizacijų teigimu, jei kuris nors iš tėvų nepasinaudos savo dviejų mėnesių vaiko priežiūros atostogų dalimi, kitas jos perimti negalės ir apmokamų atostogų trukmė sumažės, tai yra, už minėtus du mėnesius nebus mokama. 

Jeigu Seimas per galutinį balsavimą tam pritars, nauja tvarka įsigaliotų nuo kitų metų sausio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų