Latvijos prezidentės Vairos Vykės-Freibergos nuomone, tikras šalies patriotas šį penktadienį susilaikys nuo dalyvavimo legionierių atminimo dienos renginiuose, kad nesudarytų galimybės Latvijai priešiškai nusiteikusioms jėgoms "prisegti visiems latviams fašizmo etiketę".
Interviu, išspausdintame vasarį Latvijos laikraštyje "Neatkariga", prezidentė nurodė, kad ją tai užgautų. "Mane, kaip prezidentę, tai užgautų. Aš tai laikau latvių tautos ir Latvijos valstybės įžeidimu", - sakė V.Vykė-Freiberga.
"Manau, žmogus, laikąs save Latvijos patriotu, nerems šių renginių savo dalyvavimu. Tačiau, žinoma, demokratinėje valstybėje, laikantis tam tikrų ribų, tokias pažiūras pareikšti galima", - pripažino ji.
Pasak prezidentės, ši data leidžia įvairioms ekstremistinėms organizacijoms patekti į žiniasklaidos priemonių akiratį.
"Mūsų laikais patekti į televizijos ekranus arba pamatyti laikraščių pirmuosiuose puslapiuose save, nufotografuotą apsirengusį ar neapsirengusį, - labai patrauklus būdas, verčiantis žmones pulti šen ir ten. Vaidai ir muštynės taip pat geras būdas patekti į žiniasklaidos priemones", - sakė ji.
V.Vykė-Freiberga mano, kad Latvijos valstybės požiūriu tokie veiksmai reiškia "eiti jau pramintu politinių technologijų taku, priešišku mūsų šaliai".
"Ši politinė technologija mėgina diskredituoti Latviją kaip valstybę ir sumenkinti jos tarptautinį autoritetą, prisegus visiems latviams fašizmo etiketę. Aš manau, kad tai iš tikrųjų didelė kvailystė - neva patriotizmo vardan duoti dingstį Latvijai priešiškoms jėgoms sakyti, kad latviai - fašistai, o ne demokratai", - pažymėjo prezidentė.
Jos nuomone, kovo16-oji neturi tapti Latvijoje data, minima valstybės lygiu, žmonės gali savo patriotinius jausmus pareikšti ir per kitas šventes ir atmintinas datas.
"Aš manau, kad fašizmas padarė Latvijoje daug blogio - tai buvo svetima okupacija, dariusi nusikaltimus žmonijai mūsų žemėje. , - sakė ji. - Mums nėra jokios būtinybės liūdėti dėl šio režimo ir jį prisiminti".
"Tai, kad Latvijos jaunuoliai per okupaciją, nepaisant tarptautinių konvencijų, buvo pašaukti į vermachtą ir, išsiųsti į frontą, nereiškia, kad Latvijoje kada nors buvo fašizmas ir kad jis buvo remiamas", - pridūrė šalies vadovė.
Kovo 16 dieną "Waffen SS" latvių legiono veteranų ir jų šalininkų rengiami vieši renginiai, ypač eitynės gatvėmis ir gėlių padėjimas prie Laisvės paminklo, kasmet sukelia didžiulį ažiotažą ir Latvijoje, ir pasaulyje.
Nors buvę legionieriai ir įtikinėja, kad jie nebuvo SS nariai, už Latvijos ribų jie paprastai vadinami esesininkais.