Jūramloje taip pat galima pamatyti Putinui artimų oligarchų milijoninį turtą – ant jūros kranto pastatytas prabangias vilas ar sanatorijas, apjuostas aukštomis tvoromis.
Jūrmaloje gyvenanti moteris pro tvorą apžiūrinėja privačiame kieme stovinčią skulptūrą Petrui I, keliančią nemažai aistrų tarp praeivių. Vieni ją pamatę stebisi, kodėl Latvijoje šlovinamas Rusijos caras, okupavęs didelę dalį šalies, kiti tame nieko bloga nemato:
„Kiekvienas savaip eina iš proto. Ji tikriausiai stovėjo kitoje vietoje, tiesa? Ten ji ir neturi stovėti. O tai, ką jis pastatė savo namuose, jo asmeninis reikalas.“
„Aš ne prieš, man skulptūros netrukdo. Petras I man taip pat nieko blogo nepadarė.“
„Tai Petras I, kuris užkariavo Latviją. Kuriama neteisinga psichologija, vienaip ar kitaip šloviname žmogų, kuris užkariavo šią žemę. Ir paskui visos kitos pasekmės: rusifikacija, okupacija ir taip toliau.“
„Ši šalis turi saugoti savo tautiškumą ir žmonės, atvirai kalbant, turėtų ieškoti vietinių didvyrių, kam statyti skulptūras, o ne rusams, kurie čia dominavo tiek daug šimtmečių.“
Skulptūros savininkas problemos nemato
„Jei jį statyčiau ant postamento, tai tada tikrai atrodytų kaip paminklas, būtų labai didelis ir namą užstotų. O taip, jaukiai stovi, ant nedidelės kalvos, tarsi ganosi“, – sako skulptūros savininkas Eugene Gombergas.
Namo ir skulptūros savininkas pasakoja ilgą istoriją, kaip Petras I atsirado jo kieme. 1910 metais jis buvo pastatytas Rygos centre, toje pačioje vietoje, kur dabar yra paminklas Latvijos nepriklausomybei, vadinamas Milda. Pirmojo pasaulinio karo metais paminklas buvo išvežtas išlydyti.
„Pakeliui jis nuskendo, laivą torpedavo. 1934 m. jį iškėlė, o Rygos Dūma iš Estijos jį išpirko už maždaug 100 tūkst. dabartinių eurų“, – istoriją pasakoja E. Gombergas.
Ilgus metus paminklo dalys mėtėsi įvairiuose sandėliuose, kol 1999 metais verslininkas nusprendė jį atkurti. Tačiau didelės visuomenės dalies ir politikų nuomonė dėl šio paminklo buvo neigiama, todėl atstatytas paminklas vos kelias dienas pastovėjo viešai per Rygos 800-ąjį gimtadienį. Vėliau verslininkas jį pastatė savo įmonės kieme, o beveik prieš 4-erius metus jį perkėlė į savo kiemą.
„Nė karto negirdėjau nepasitenkinimo. Visi, kas atvažiuoja, man teikia malonumą, aš išeinu ir kalbu su turistais, visi dėkingi. Aš šio paminklo niekam neperšu, jis tiesiog stovi“, – sako E. Gombergas.
Jūrmalą itin pamėgę rusai
Ir iki pat šiol Jūrmalą rusai yra labai pamėgę, tačiau aplankyti savo prabangių vilų jie negali. Gidė Inita pasakoja, kad Jūrmaloje yra nemažai rusams priklausančio nekilnojamo turto, tačiau jų aplankyti ar parduoti savininkai negali.
Kurorte apsistodavo tokios žvaigždės kaip Ala Pugačiova su vyru Maksimu Galkinu – jie mieste turi nuosavą vilą. Kurorte stovi ir didelis SPA.
„Pasirodo, kad tai vieno iš Putino artimų žmonių, oligarcho valdos. Jis nieko čia negali parduoti, jis čia negyvena. Vienas iš tuščių, puikiai atstatytų pastatų Jūrmaloje“, – pasakoja gidė Jūrmaloje Ineta Helviga.
Pastato savininkui Michailui Fridmanui, „Alfa“ banko įkūrėjui, Europos Sąjungos sankcijos taikomos jau dvejus metus už tai, kad materialiai ir finansiškai palaikė bei gavo naudos iš Rusijos valdžios atstovų.
Vykstant karui rusų turistų antplūdis Jūrmaloje baigėsi, tiesa, čia dažni svečiai kitose šalyse gyvenantys rusakalbiai. Tačiau gražiomis dienomis svečių kurorte netrūksta.
„Jų vietą užėmė lietuviai. Labai daug lietuvių autobusų, ypač savaitgaliais. Centre stovi 15 autobusų, kiek dar kitur stovi. O dar žmonės su savo mašinomis. Dabar gal ir traukiniu Vilnius–Ryga daugiau žmonių atvažiuos“, – teigia I. Helviga.
Tačiau pagrindiniu lankomu objektu, net ir lietingomis dienomis, Jūrmaloje ir toliau išlieka jūra.
Plačiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
putler 160cm ūgio snargliukas ir uždarė langą į europą