Panevėžietė Reda ieško laimingo penkių lapelių alyvos žiedo, o radusi jį suvalgo. Su artimaisiais atvykusi į Duobelėje įsikūrusį Pėterio Upičio sodininkystės institutą stebisi alyvų grožiu ir jų rūšių gausa.
„Nors gyvenam kaime, alyvų krūmų tikrai netrūksta, bet tiek daug ir įvairių tikrai nesame matę. Tuo labiau su penkiais. Penkiais, taip, bet septyniais žiedais – ne“, – kalba panevėžietė Reda.
Būtent ši alyvų rūšis pavadinta Kristines Baltpurvinės vardu, kuri buvo sodo įkūrėjo Pėterio Upyčio gyvenimo meilė. Pro šį krūmą lankytojai nepareina nesuradę savo laimingo žiedelio.
„Latvijoje tai labai populiaru. Mes netgi skaičiuojame, kai jie ateina – skaičiuoja kiek laimingų suvalgė“, – pasakoja instituto atstovė Irita Lazareva.
Institute dirbanti Irita pasakoja apie įdomiausias rūšis ir jų pavadinimus. Pasirodo, kad alyvoms vardai suteikiami ne iš karto, o maždaug po 20-ies metų. Tik šiemet pakrikštyta ir yra skirta Latvijos Saemo šimtmečiui, vadinasi Brive – Laisvė.
„Iš pradžių jos gauna numerius, hibrido numerius. Kiekviena rūšis, kiekviena veislė. Ir kai mūsų mokslininkai išsiaiškina, kaip jos auga, kaip žydi, tik tada gali gauti vardą“, – aiškina I. Lazareva.
Yra ir šiais laikais keistai skambančių pavadinimų. Tačiau jei taip pavadinta rūšis – jos pakeisti negalima. Kad ir „Lenino vėliava“ pavadintos.
„Lenino vėliava“ – tai labai ryški spalva, labai geras ir stiprus kvapas, tai todėl, kad tais laikais buvo būtina kažką pavadinti Lenino garbei“, – sako I. Lazareva.
Tarp 270-ies alyvų rūšių šiame sode galima rasti tris iš šešių esančių pasaulyje dvispalvių alyvų rūšis. Arba pamatyti vienintelę geltoną alyvą, tiesa, ji geltona atrodo tik palyginus su baltomis.
Apsilankiusios alyvų sode tautietės dalinasi įspūdžiais ir sako, kad norėtų čia pasilikti kuo ilgiau:
„Uostom, uostom, čiupinėjam, apsikabinam tuos grožius. Bet čia ne tiktai alyvos, visokių yra navatnybių, kokios obelys dekoratyvinės – ojojojojoi.“
„Tamsios labai, kekės didelės, tiesiog tokie žiedynai dideli, kad šakos linksta.“
„Nenoriu važiuot namo. Noriu būt čia.“
Dėl šalto pavasario, tikimasi, alyvos žydės iki birželio pabaigos.