Nuo kitų metų dirbančiųjų ligoninėse gydytojų atlyginimai išaugs apie 80 proc. – nuo 859 iki 1547 euro per mėnesį, neatskaičius mokesčių, skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime.
Ženkliai – 73 proc. – išaugs ir ligoninės gydymo bei ligonių slaugos darbuotojų, o taip pat specialistų asistentų atlygis. 2018 metais jie gaus vietoje 537 eurų 929 eurus per mėnesį. Ligoninės aptarnaujančio personalo atlygis išaugs 55 proc. – nuo 400 iki 621 euro per mėnesį.
Ambulatorinės sveikatos apsaugos darbuotojų atlyginimai žada didėti mažiau: gydytojų ir specialistų – 31 proc., specialistų asistentų, pacientų slaugos ir gydymo medikų atlygiai – 26 proc., aptarnaujančio personalo – 13 proc.
Šeimos gydytojų vieno paciento kapitacijos suma (prisirašiusio paciento koeficientas) pakils nuo 1,25 iki 1,6 euro. Taip pat planuojama padidinti darbo užmokestį 31 proc. – nuo dabartinių 859 iki 1125 euro per mėnesį gydytojams ir 26 proc – nuo 537 euro iki 675 eurų – seselėms bei pagalbiniams gydytojams. Gydymo įstaigų personalo atlyginimų pakėlimui nuo artėjančių metų planuojama išskirti 116,9 mln. euro daugiau. Teigiama, kad 2018 metais sveikatos apsaugos finansavimas pasieks 1,014 mlrd. euro.
Atlyginimai kils ne visų ligoninių gydytojams?
Tačiau toks atlyginimų kėlimas yra numatytas ne visų ligoninių darbuotojams, o tik tų, kurios dirba visą parą, radijo „Baltkom“ eteryje pareiškė Latvijos ligoninių bendruomenės vadovas Jevgenijus Kaleisas.
„Taip, ši informacija nėra visai korektiška. Ne visiems gydytojams, dirbantiems ligoninėse suteiks tokį pakėlimą, o tik tiems, kurie darbuojasi neatidėliotinu režimu – 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę“, – aiškino J. Kaleisas.
Jis taip pat patvirtino, kad jauni specialistai ir toliau sėkmingai išvyksta iš šalies į Vakarų Europą ir Skandinaviją.
„Aš manau, kad ši tendencija laikysis. Nes atlyginimas ambulatoriniame sektoriuje – 1200 eurų nesumokėjus mokesčių yra ne ta suma, kuri viliotų jaunus specialistus. Vakar į parlamento komisiją buvo pakviesti jauni gydytojai, kurie pareiškė, kad toks įvertinimas jų labai nedomina ir daugelis specialistų toliau išvyksta iš Latvijos. Pavyzdžiui, Vokietijoje gydytojų atlyginimas yra apie 3000 eurų, o Skandinavijos šalyse dar dukart daugiau – 6000“, – aiškino Latvijos ligoninių bendruomenės vadovas.
Susitarimas dar nepasiektas
Ministerijos ir kai kurių profsąjungų išplatintas pranešimas dėl medikų atlyginimų Latvijoje kėlimo įtikino ne visus. Protesto akciją liepos mėnesį paskelbę šeimos gydytojai susitarimo su Vyriausybe dar nepasiekė. Ir nė viena iš pusių nusileisti, panašu, nesirengia, rašoma LMT.
Gydytojai netgi svarsto imtis radikalesnių protesto akcijų. Nuo liepos 3 dienos šalies šeimos gydytojai priima ne daugiau 20 pacientų per dieną, profilaktiškai tikrinami tik vaikai. Peršalimo ligų sezonas jau prasidėjo, o chroniškomis ligomis sergantiems pacientams tenka atidėti savo apsilankymus pas gydytojus. Maža to, protesto akciją žadama tęsti ir nepaisant pažadų 31 proc. didinti atlygius – anot medikų, ministerija negirdi jų reikalavimų.
„Kapitaciją kelia 28 proc., tačiau reformą tęsia, nepaisant to, kad mes su tuo nesutinkame. Tai, ką jie nori priimti, sunaikins šeimos mediciną kaipo tokią“, – įsitikinusi Latvijos Šeimos gydytojų asociacijos vadovė Sarmite Veide.
Tuo metu Sveikatos ministerijos atstovų teigimu, siūlomas 500 eurų didintinas atlyginimas yra „geras pasiūlymas“. Ministerijos teigimu, kriterijai, kuriuos jie siūlo, yra svarbus gyventojams – gerės paslaugų kokybė ir pasiekiamumas. „Norima daugiau pinigų už nieką – tai neįmanoma“, – cituoja leidinys Andą Čakšą, sveikatos apsaugos ministrę.
Spalio 5-ąją Latvijos vyriausybės atstovai Šeimos gydytojams pasiūlė minėtą atlyginimų didinimą mainais į tris sąlygas – šeimos gydytojas turės užtikrinti užregistruotų pas jį pacientų sveikatos situacijos įvertinimą, užtikrinti konsultaciją per penkias dienas ir šeimos gydytojo darbą tiek rytiniu, tiek ir vakariniu laiku. Gydytojai su tokiu pasiūlymu nesutinka: dabar šiuos kriterijus atitinka tik trečdalis šeimos gydytojų – likusieji jų kolegos pretenduoti į didesnę kapitacijos sumą negalėtų.
Ministerija bandys išieškoti pinigus iš migruojančių jaunų medikų
Latvijos sveikatos apsaugos ministerija bandys išieškoti iš jaunų gydytojų, kurie per tris metus nėra dirbę valstybinėje medicinos įstaigoje, o taip pat nebaigė rezidentūros, įskaitant pakeitusius specialybę, panaudotas jų išsilavinimui biudžeto lėšas, siekiančias 194125 eurus“, – agentūrai LETA pranešė ministerijos atstovė Undine Šulca.
Jos teigimu, ministerija bando išieškoti medikų parengimui 2014-2016 metais išleistas lėšas. „Remiantis statistika, dažniausiai, dažniausiai mokslus rezidentūros procese nutraukia tie, kurie gauna šeimos gydytojo, terapeuto ar chirurgo specialybes“, – pridūrė U. Šulca.
Ministrų kabineto taisyklėse yra numatyta galimybė iš gydytojo-rezidento, kurio apmokymas yra finansuojamas iš valstybės lėšų, gali pareikalauti pinigų grąžinimo, jeigu jis buvo pašalintas dėl prastų rezultatų ar nutraukia mokslus rezidentūroje dėl nepriklausančių nuo aukštosios mokyklos rezultatų. Taip pat grąžinti valstybines lėšas gali pareikalauti iš tų asmenų, kurie pabaigus rezidentūrą pagal gautą specialybę nedirba Latvijos valstybinėse medicinos įstaigose, šeimos gydytoju, Sveikatos apsaugos inspekcijose ar Ligų profilaktikos ir kontrolės centre.