• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Latvijoje stiprėja pasipriešinimas būsimai Ignalinos AE radioaktyviųjų atliekų saugyklai: į Daugpilį atvykusius Lietuvos atstovus pasitiko protestuotojai, praneša Latvijos dienraštis „Čas“.

REKLAMA
REKLAMA

„Mus visus suvarys į kapinyną!“ – pasak dienraščio, tokiais žodžiais Daugpilyje buvo pasitikti Lietuvos atstovai, atvykę aptarti būsimos radioaktyviųjų atliekų saugyklos statybos projekto. Protesto akciją surengė Latvijos žaliųjų judėjimas ir Latgalos visuomeninė organizacija „Ozols“.

REKLAMA

Latviai piktinasi, kad būsimoji saugykla bus pastatyta tokioje vietoje, kad net įvykus avarijai ir radioaktyviosioms medžiagoms iš jos patekus į aplinką Lietuva praktiškai nenukentėtų. Atsitikus nelaimei dėl vyraujančių vėjų ir reljefo ypatumų radiacija pasklistų po Latviją ir nuo Černobylio katastrofos jau nukentėjusią Baltarusiją.

REKLAMA
REKLAMA

Centrinė Daugpilio aikštė yra vos už 30 kilometrų nuo planuojamos saugyklos statybos vietos, rašo dienraštis ir primena, kad Lietuva iki 2012 m. turi pastatyti radioaktyviųjų atliekų kapinyną – po kalva įrengtą betoninį bunkerį.

Pasak visuomeninio „Ozols“ biuro vadovo, tarptautinio eksperto ekologijos klausimais Arkadijaus Posevino, protestuojama ne prieš pačią saugyklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes realistai ir puikiai suprantame, kad atominė elektrinė po jos uždarymo neišgaruos, reikia rasti vietos visoms medžiagoms. Tačiau negalima pamiršti, kad likviduojant tokius objektus susidaro trijų tipų atliekos: statybinės medžiagos, vidutinio stiprumo radiacijos objektai, kurie iš tikrųjų saugomi betoniniuose blokuose po žeme, ir itin radioaktyvus panaudotas branduolinis kuras. Tai pats pavojingiausias dalykas. Todėl jam saugoti naudojami visiškai kitokie metodai. Tokie konteineriai laikomi specialiose uolienų šachtose, ten, kur nėra seisminio aktyvumo, dideliame gylyje, kad nepasiektų požeminiai vandenys“, - sakė jis.

REKLAMA

Anot eksperto, kitose šalyse, į kurių teritorijoje esančias saugyklas norima įvežti naudotą branduolinį kurą, protestuojantys žmonės „gulasi ant bėgių“. „O mes tylime, nors mirtinas medžiagas norima laikyti mūsų pašonėje. Kadangi kapinynas faktiškai nėra skirtas itin radioaktyvioms atliekoms, panaudotas kuras jame esą bus laikomas laikinai. Kiek laiko? Kur jis dėsis po to? Nėra nieko pastovesnio už laikinas saugyklas“, - tvirtino A. Posevinas.

„Čas“ rašo, kad į Daugpilį visuomenės raminti atvykę lietuviai tvirtino, jog saugyklos statybai parinkta vieta išsiskiria grunto stabilumu, palankiomis paviršiaus vandenų nuotekų sąlygomis. Panašūs įrenginiai esą sėkmingai eksploatuojami Prancūzijoje, Japonijoje, Ispanijoje ir kitose šalyse. Viskas būtų puiku, jei ne vienas patikslinimas – šioje saugykloje nebus galima ilgalaikio spinduliavimo radioaktyviųjų atliekų, joms prireiks maždaug 500 metrų gylyje įrengtos saugyklos, rašo dienraštis. Tuo tarpu jau dabar Ignalinos AE laikoma dešimtys konteinerių su panaudotu branduoliniu kuru. Uždarius antrąjį bloką jų bus dar daugiau. Kur visa tai bus padėta? Atsakymas tas pats – laikinai į kapinyną, rašo „Čas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų