Pirmadienį Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį buvusiam Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokurorui E. V. Už kardomosios priemonės pakeitimą 30 000 litų reikalavęs prokuroras nubaustas 1,5 metų laisvės atėmimo bausme.
Pernai birželio 21-ąją E. V. vienoje Kauno degalinėje iš Algirdo Pekarsko už tai, kad pastarojo sūnui pakeisiąs kardomąją priemonę – iš suėmimo į namų areštą – paėmė kyšį. Tačiau A. Pekarskas jau buvo apie tai pranešęs atitinkamoms tarnyboms, tad tuoj pat prisistatė Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai ir prokuroras E. Vaitekūnas buvo sulaikytas su visais įkalčiais.
Pirmiausia E. V. buvo 48 valandoms uždarytas į areštinę, o vėliau jam skirtos švelnesnės kardomosios priemonės – 25 000 litų užstatas ir rašytinis pasižadėjimas neišvykti.
Įtakingo tėvo šešėlis
Ši baudžiamoji byla pradėta nagrinėti dar praeitų metų pabaigoje. Pirmojo posėdžio išvakarėse Kauno apygardos teismas gavo kaltinamojo tėvo, Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) generalinio direktoriaus Edmundo V. laišką, kuriame pastarasis tvirtino galįs laiduoti už savo sūnų, prašė atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės ir tikino galįs net sumokėti piniginį užstatą. Tėvas rašė teismui, jog jis galintis teigiamai paveikti sūnų.
Iš pradžių ir kaltinimą palaikęs prokuroras ir nukentėjusysis A. Pekarskas tam buvo linkę priešintis. Prokuroras prašė atsižvelgti į tai, kad E. V. buvo nusikaltimo organizatorius ir kad reikalavo nemažo kyšio, o nukentėjusysis A. Pekarskas tvirtino, jog dėl tokio E. Vaitekūno poelgio sutrikusi ir jo paties, ir žmonos sveikata, tad reikalavo kaltinamąjį nubausti.
Jau šį sausį įvykusiame teismo posėdyje buvo patenkintas buvusio prokuroro E. V. prašymas grąžinti 25 000 litų užstatą, kuris buvo sumokėtas paleidžiant pastarąjį į laisvę. Savo prašymą jis grindė tuo, jog pinigai reikalingi pragyvenimui – nuo pareigų nušalintas E. Vaitekūnas tikino teismą niekur nedirbantis, auginantis mažametį vaiką, privalantis mokėti bankui įmokas už gautą paskolą.
Kauno apygardos teismas savo sprendimą panaikinti kardomąją priemonę – grąžinti užstatą – motyvavo tuo, kad kaltinamasis pripažino savo kaltę ir davė išsamius parodymus.
Pražudė godumas?
Būdamas Generalinės prokuratūros prokuroru, E. V. tyrė bylas, susijusias su prekyba žmonėmis ir nusikaltimais elektroninėje erdvėje.
Teismo posėdžiuose parodymus davę kartu su E. V. dirbę tyrėjai paliudijo, jog 2010 metų birželio viduryje pasitarimo metu E. Vaitekūnas sulaukė skambučio. Paskambino įtariamojo Manto Pekarsko, suimto už nusikaltimus elektroninėje erdvėje, tėvas – paprašė jo sūnui skirti švelnesnę kardomąją priemonę ir paleisti teismo laukti laisvėje.
Šį telefoninį pokalbį, kadangi buvo įjungtas garsiakalbis, girdėjo ir kabinete esantys tyrėjai.
E. V. pašnekovui nieko konkretaus nepažadėjo – tepasakė, kad tą klausimą svarstysiąs.
Tyrėjai paliudijo, jog buvo sutarta kreiptis į teismą ir prašyti M. Pekarskui pratęsti suėmimą. Jau kitą dieną E. V. už kardomosios priemonės pakeitimą švelnesne –užstatu – iš įtariamojo tėvo pareikalavo kyšio.
Teisme atgailavo
Baigiamojoje savo kalboje E. V. sakė besigailintis, jog padarė šį nusikaltimą, atsiprašė ir nukentėjusiojo, ir savo buvusių kolegų už tai, kad metė dėmę ant prokuratūros ir pakenkė jos reputacijai, ir paprašė jį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės.
Kaltinimą palaikęs prokuroras E. V. buvo pasiūlęs skirti pusantrų metų lygtinai ir įmokėti 15 minimalių gyvenimo lygių (MGL) dydžio įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Pasiūlytoji bausmė mažesnė nei vidurkis – mat kaltintojas įvertino E. V. prisipažinimą padarius nusikaltimą. Svarus argumentas ir tai, kad kaltinamasis išlaiko mažametį vaiką. Teismas į visus tuos argumentus atsižvelgė ir priėmė nuosprendį, kurį buvęs prokuroras žada apskųsti.
Byla dar nebaigta
Buvusio prokuroro E. V. kontroliuotą bylą perėmė prokuroras Simonas Slapšinkas. Įtarimai pateikti daugiau kaip 20 asmenų. Jie įtariami prisijungę prie elektroninės bankinės sistemos, sukūrę kompiuterinį virusą ir įdiegę jį į banko klientų kompiuterius. Taip per porą metų buvo pasisavinta daugiau kaip 80 000 litų, šie vėliau buvo pervesti į bendrininkų sąskaitas. Nusikalstama veikla vykdyta per kitų valstybių – Didžiosios Britanijos, Australijos, Vokietijos – tinklus. Ikiteisminis šios bylos tyrimas dar nebaigtas.
Nušalinus prokurorą E. V. nuo tyrimo, įtariamasis M. Pekarskas švelnesnės kardomosios priemonės nesulaukė. Kauno ryšininkų mokykloje besimokantis jaunuolis iš suėmimo buvo paleistas tik po 2 mėnesių, kai buvo gauti duomenys apie Australijoje sulaikytą jo bendrininką.
Jonė OŽALAITĖ