• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį (02.17) Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) generalinis direktorius Edmundas Vaitekūnas “Eltai” pareiškė esą nustebintas Jungtinių Amerikos Valstijų kino, programinės įrangos, vaizdo žaidimų ir muzikos įrašų bendrovių siūlymo JAV administracijai įrašyti Lietuvą į piktybiškiausių autorių teisių pažeidėjų "juodąjį sąrašą".

REKLAMA
REKLAMA

E. Vaitekūno teigimu, Tarptautinio intelektinės nuosavybės aljanso (IIPA) naujausioje ataskaitoje pateikti vertinimai apie piratinės produkcijos lygį Lietuvoje "yra seni ir neatitinka valstybės oficialių institucijų turimų duomenų". "Mūsų vertinimu, kino, vaizdo žaidimų ir muzikos įrašų piratinis lygis šiuo metu Lietuvoje yra nuo 60 iki 65 proc.", - tvirtino E. Vaitekūnas.

REKLAMA

Tarptautinio intelektinės nuosavybės aljanso nuomone, pernai Lietuvoje piratinių kino, vaizdo žaidimų ir muzikos įrašų buvo 80-90 proc., o piratinė verslo programinės įranga, pagal preliminarius BSA duomenis, sudarė 54 proc. IIPA preliminariu vertinimu, vien dėl piratinių muzikos įrašų jų gamintojai galėjo netekti 12 mln. JAV dolerių, o dėl nelegaliai naudojamos verslo programinės įrangos - 4,9 mln. JAV dolerių. Kiek patiriama nuostolių dėl neteisėto intelektinės nuosavybės (taip pat ir knygų) naudojimo, duomenų nėra.

REKLAMA
REKLAMA

"Mane stebina, kad tokių ataskaitų ir jomis grindžiamų rekomendacijų autoriai nepaklausia Lietuvos oficialių institucijų, kaip jos vertina situaciją ir kokių turi duomenų. Jeigu jų nuomonė būtų išklausyta, vaizdas būtų kitoks", - sakė Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros generalinis direktorius. Jo teigimu, Lietuvoje sukurta reikiama intelektinės nuosavybės apsaugos teisinė bazė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Programinės įrangos gamintojus ir platintojus vienijanti asociacija "BSA Lietuva" pernai rudenį skelbė turinti tikslą per 2003-iuosius Lietuvoje programinės įrangos piratavimo lygį sumažinti iki 50 proc. Šaliai tapus ES nare, tikimasi pasiekti ir dabartinį Sąjungos valstybių narių lygį, kuris yra apie 37 proc.

Beje, praėjusią savaitę Vilniuje lankęsi Italijos muitinės ekspertai patvirtino, kad Lietuvos teisės aktai, reglamentuojantys muitinės veiklą šioje srityje, atitinka dabar galiojančio Europos Bendrijų Tarybos reglamento reikalavimus, o sulaikytų prekių kiekiai rodo, kad muitinės pareigūnai dirba labai aktyviai.

REKLAMA

"Policija irgi veikia šioje srityje. Taigi negalima sakyti, kad nieko nedarome", - teigė E. Vaitekūnas.

JAV kino, programinės įrangos, vaizdo žaidimų ir muzikos įrašų bendrovės penktadienį paragino prezidento George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administraciją imtis ryžtingų priemonių kovojant su jų produktų piratinių kopijų rengimu ir prekyba užsienio šalyse, dėl kurios, jų vertinimais, JAV ekonomika 2002 metais negavo apie 20-22 milijardus JAV dolerių. Tarptautinis intelektinės nuosavybės aljansas (IIPA) paragino JAV prekybos atstovą Robertą Zoellicką (Robertą Zeliką) kol kas neatsisakyti 75 milijonų JAV dolerių vertės dėl piratavimo skirtų prekybos sankcijų Ukrainai, taip pat pridėti prie JAV "juodojo sąrašo" ("priority watch list") dar devynias valstybes - Lietuvą, Bahamų Salas, Boliviją, Kuveitą, Pakistaną, Lenkiją, Pietų Afriką, Pietų Korėją ir Tailandą.

REKLAMA

IIPA pateikė savo komentarus, JAV prekybos atstovui rengiant pavasario ataskaitą apie intelektinės nuosavybės teisių pažeidimus pasaulyje.

Aljanso tyrimo duomenimis, nuostoliai iš piratavimo 56 į tyrimą įtrauktose valstybėse 2002 metais sudarė 9,2 milijardo JAV dolerių. Nuostoliai likusioje pasaulio dalyje siekia apie 11-13 milijardų JAV dolerių, tačiau į šią sumą neįeina piratavimas per internetą.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų