Beveik visą savaitę iki sekmadienio vilniečių ir Vilniaus svečių laukia kosmoso technologijų paroda „European Space expo“, įsikūrusi specialiai pastatytame kupole Katedros aikštėje.
Jau pirmąją dieną po atidarymo paroda yra gausiai lankoma miestiečių, o registracija į moksleivių ekskursijas buvo užpildyta dar neprasidėjus parodai, sakoma parodos rengėjų pranešime.
„Paprastai nesusimąstome, kokią mūsų gyvenimo dalį valdo kosminės technologijos, o ši paroda – tai unikali proga pamatyti savo akimis. Pavyzdžiui, kaip stebima mūsų atmosfera ir realiuoju laiku perspėjama apie blogas oro sąlygas ar suaktyvėjusius ultravioletinius spindulius, – po parodos atidarymo sakė Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktorius Arūnas Karlonas. Kaip palydovinė navigacija užtikrina, kad automobiliais važiuotume efektyviau ir ekologiškiau, arba kokiu būdu gelbėtojai gauna itin tikslią informaciją didelių nelaimių metu ir taip išgelbėja daug gyvybių“.
Šias ir kitokias galimybes suteiks 2 didžiulės kosminės programos, kurias Europos Komisija įgyvendina kartu su Europos kosmoso agentūra. Tai - pasaulinė navigacijos palydovų sistema „Galileo“ ir pasaulinė aplinkos ir saugumo stebėsenos sistema „Copernicus“.
„Europa teikia didelę reikšmę nepriklausomybę užtikrinančioms technologijoms, o šios abi programos labai svarbios visiems globaliems procesams , – sakė Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus.
„Galileo“ – kuriamas efektyvesnis ir modernesnis europietiškas atitikmuo mūsų dabar gerai pažįstamos amerikietiškos navigacinės sistemos GPS. „Galileo“ bus žymiai tikslesnė sistema ir apims ne tik pagalbą vairuotojams, bet ir itin tikslius žemės paviršiaus matavimus, tarpvyriausybinės komunikacijos perdavimą. Kaip sakė Vidmantas Tomkus, „Galileo“ užtikrins nuo kitų valstybių nepriklausomą navigacijos funkcionavimą. Be to, papildomai bus įdiegta gelbėjimo sistema.
„Copernicus“ programos duomenys padeda efektyviau reaguoti ir vykdyti atkuriamuosius darbus stichinių nelaimių zonose, prognozuoti metinius temperatūros pokyčius, padėti mokslininkams nustatyti artėjančias stichines nelaimes ir prognozuotų jų mastą. Tai palengvina pasiruošimą ir reagavimą į kasdienėmis priemonėmis nenuspėjamas gamtos išdaigas.
Kosmoso technologijų parodoje „European Space expo“ iš viso veikia 13 interaktyvių ekspozicijų, kurios lankytojams pasakoja, kaip kosmoso technologijos pritaikomos įvairiose srityse: keliuose, kartografijoje, energetikoje, žemės ūkyje ir žuvininkystėje, valdant klimato kaitą ir pan. Vienoje iš šių ekspozicijų bus pristatyti ir Lietuvos pasiekimai kosmoso technologijų srityje.
Kilnojamąją parodą „European Space expo“ organizuoja Europos Komisija kartu su LR Ūkio ministerija ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra. „European Space expo“ jau apkeliavo 14 Europos miestų, o Vilniuje yra pirmoji Baltijos šalyse.
Įėjimas į parodą nemokamas, sakoma pranešime.