Masačiūsetso technologijos instituto (Masachusets Institute of Technology, MIT) tyrėjai pasiūlė technologiją, kuri ateityje gali leisti langus paversti saulės energijos moduliais.
Šios technologijos pagrindas – organiniai saulės elementai, galintys absorbuoti tik infraraudonąją šviesą, o matomos šviesos spindulius – praleisti. Tokių elementų plėvele padengus paprasto lango stiklą, jis galėtų teikti elektros energiją įvairiems prietaisams, o tokio energijos šaltinio diegimo išlaidos būtų labai nedidelės, nes būtų galima pasinaudoti esamomis langų konstrukcijomis.
Richardas Lundas, vienas iš naujųjų saulės elementų kūrėjų, demonstruoja jo pralaidumą šviesai. Nuotr.: Geoffrey Supran.
Šiuo metu didelę plonasluoksnių saulės elementų išlaidų dalį – net nuo pusės iki dviejų trečdalių kainos - sudaro būtent jų laikančiųjų konstrukcijų gamyba ir montavimas.
Ankstesni bandymai sukurti skaidrius saulės elementus nebuvo sėkmingi – arba jų efektyvumas buvo labai mažas, paprastai tesiekiantis vos 1 procentą, arba jie buvo nepakankamai skaidrūs ir sugerdavo per daug matomosios šviesos. Tačiau MIT mokslininkai teigia sugebėję rasti tokios sudėties organinių medžiagų, kurios turi tinkamų savybių. Tiesa, tai dar tik tyrimų pradžia – kol kas tokios dangos efektyvumas yra 1,7 procento tačiau mokslininkai tikisi, kad gali pavykti pasiekti ir 12 procentų, o tai jau būtų palyginama su silicio elementais.
Kol kas vertinama, , kad ši technologija galėtų tapti komerciškai pritaikoma maždaug per dešimtmetį, tačiau jau dabar pažymimi jos privalumai – jiems pagaminti nereikia tiek daug enegijos kaip silicio saulės elementams, jie neužimtų papilgomos vietos, o padengus langų vidinę pusę, organiniai saulės elementai būtų apsaugoti nuo atmosferos poveikio. Be to, sugerdami šiluminius spindulius jie sumažintų ir kondicionavimo poreikį karštomis dienomis.