• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laisvės partija užsimojo keisti kai kurių lietuviškų pavardžių galūnes. Be jau dabar esančių galūnių -ė ir -ienė, Seimo laisviečiai siekia, kad moterys galėtų pasirinkti ir galūnę -a. Pavyzdžiui, jei vyro pavardė Šarka, identišką pavardę galėtų turėti ir moteris. Tai siūlanti Seimo laisvietė aiškina, kad poreikis ir susidomėjimas iš visuomenės yra milžiniškas.

Laisvės partija užsimojo keisti kai kurių lietuviškų pavardžių galūnes. Be jau dabar esančių galūnių -ė ir -ienė, Seimo laisviečiai siekia, kad moterys galėtų pasirinkti ir galūnę -a. Pavyzdžiui, jei vyro pavardė Šarka, identišką pavardę galėtų turėti ir moteris. Tai siūlanti Seimo laisvietė aiškina, kad poreikis ir susidomėjimas iš visuomenės yra milžiniškas.

REKLAMA

O kalbos komisijos ir kalbininkų tokie laisviečių užmojai neįtikina. Esą tai nusikaltimas prieš kalbą, mat suvienodinus vyro ir moters pavardes nebus galima atskirti, kuris žmona, kuris vyras, ar moteris yra ištekėjusi.

Laisvės partijos parlamentarai užsimojo keisti lietuviškas pavardes. Iki šiol ištekėjusios moterys gali rinktis savo pavardės galūnę tarp -ė ir – ienė. Tačiau Seimo narė Ieva Pakarklytė tikina, kad to negana. Neva moterys turi teisę ir į pavardę su galūne -a.

REKLAMA
REKLAMA

„Artėja vasara, vestuvių sezonas ir žmonės klausia, kas dabar bus. Ar galėsiu tą galūnę -a pasirinkti ar ne?“, – sako I. Pakarklytė.

REKLAMA

Pavyzdžiui, jei vyro pavardė yra Šarka ar Šalna, laisvietė siekia, kad už tokio vyro ištekėjusi moteris galėtų turėti tokią pat pavardę, kaip vyras – Šarka ar Šalna.

„Tai Šarka yra moteriškos giminės žodis. Ir tada moteris norėdama pasiimti vyro pavardę gali būti Šarkė, bet Šarka negali būti, kas net ausį rėžia“, – aiškina I. Pakarklytė.

Apie tokius pokyčius išgirdę kai kurie gyventojai sako, kad tai nusikaltimas prieš lietuvių kalbą, mat tada nesuprasi, kas žmona, o kas vyras. Kiti atšauna, kad naujos pavardžių galūnės suteiks daugiau laisvės lietuvių kalbai:

REKLAMA
REKLAMA

„Zigmanta? Tai čia jau išvis išsijuokimas.“

„Man tai netrukdo, kaip nori tegul ir daro.“

„O aš įpratus – ienė ir viskas.“

„Mano moteris galėtų imti ir -a, ir -ė. Čia juk mano moteris ir nėra priežastis dėl ko kelti net klausimą.“

„Reikia senelius gerbti: protėvių protėvius. Teisingai?“

Opozicijai tokie laisviečių užmojai kelia juoką.

„Aš manau, kad čia realaus poreikio nėra. Čia poreikis gali atsirasti tik asmenimis, kurie pasikeitė lytį. Ir nori pasidaryti niekatrosios giminės galūnę“, – sako Seimo narė Agnė Širinskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laisvietė atkerta, kad laiškų su užklausomis gauna daugybę. Neva žmonės rimtai svarsto apie galūnę -a.

„Tai žmonės kreipėsi ir anksčiau. Tiesą sakant, ieškant galima matyti ir 2018 metais buvo organizuotas kreipimasis didesnės grupės. Planuota į teismus kreiptis“, – tvirtina I. Pakarklytė.

Vis dėlto Valstybinė kalbos komisija apie tokį didelį poreikį, kokį įvardija laisvietė, sako iki šiol nieko negirdėjusi. Iki šios dienos komisija, pasak jos pirmininkės, sulaukė viso labo 4 tokių laiškų.

REKLAMA

Tačiau komisijos pirmininkė priduria, kad jei poreikis pasikeisti pavardės galūnę būtų, komisija tokią galimybę svarstytų.

„Komisija neprieštarauja iš naujo apsvarstyti šį klausimą. Tik svarstyti jį tik dėl to, kad čia pasakė, jog yra diskriminacija. Palaukite tada, svarstykime, kodėl važiuojame dešine kelio puse, o ne kaire. Gal man labiau patiktų kairiąja“, – kalba Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Violeta Meiliūnaitė.

REKLAMA

Seimo opozicija pavardžių keitimui prieštarauja ir dėl to, kad galūnė -a yra įprasta slavų tautoms. Pavyzdžiui, jei vyro pavardė yra Putinas, jo žmona būtų Putina, panašiai su  Medvedevu ir Medvedeva.

„Na, gal čia jiems yra nostalgija Rusijai. Jauniems žmonėms, kurie nematė, kaip ten sunku yra gyventi ir kaip ten atrodo demokratija“, – tvirtina A. Širinskienė.

Kalbininkas Antanas Smetona nepritaria tokiems laisviečių planuojamiems pokyčiams. Esą būtent pavardės galūnė ir nurodo, ar tai vyras ar moteris. O kai vyras ir moteris bus Šarka arba Šalna, niekas nesupras, kokia žmogaus lytis ar, kad moteris pavarde Šarka yra vyro Šarkos žmona.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nepaisant kai kurių feminisčių, žmonių teisių gynėjų ar kitų nesąmonių, kalba yra tūkstantmečių paveldas. Ir ta skirtis tarp vyriško ir moteriško atsirandanti iš lyties. Dviejų lyčių, o ne 72“, – sako A. Smetona.

Tačiau jei skirtis tarp lyčių yra, pasak Smetonos, moters pavardės galūnė gali būti ir -a. 

„Jeigu koks Ivanovas, Ivanova yra normalu. Daugirdas, Daugirda yra įmanoma ir galima. Bet padarykite iš Smetona moterišką pavardę“, – kalba A. Smetona.

REKLAMA

Tradiciškai Lietuvoje ištekėjusios moterys pasiima vyro pavardę pridedant priesagą -ienė, -uvienė. Tiesa, prieš 20 metų, 2003-aisiais, lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba išaiškino, kad šios formos aiškiai rodo moters statusą.

O dėl to moterys gali patirti diskriminaciją. Tais pačiais metais kalbos komisija įteisino ir galūnę -ė. Pavyzdžiui, vietoje Jankauskienė moterys gali tapti Jankauskė.

tv3.lt

Neturi ką veikti Laisvūnai nusibodo ši partija kuri dirba bet ką bet ne Lietuvos gerovei o tik griauna kas tinka Lietuvai gaila tokių neismaneliu
Nieko naujo tie laisviečiai nesugalvojo - nori padaryti pavardes kaip pas rusus, su galūne -a. Gyvenam kaip rusai ( 10% turtuolių, visi likę ubagai), demokratija rusiška, didžiosios daugumos atlyginimai ir pensijos rusišiškos, tai koks skirtumas, kad ir pavardės bus panašios į rusiškas. Juk niekur mes toliau nuo rusų nenuėjom.
Džiaukitės kad nereikalauja įsisiūti po antrą užtrauktuką.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų