Vilniaus apygardos administracinis teismas trečiadienį (10.15) iš esmės išnagrinėjo pirmąją esą dėl psichologinio spaudimo atsistatydinusio diplomato bylą. Sprendimą dėl buvusio Lietuvos ambasados Baltarusijoje patarėjo Lino Valentukevičiaus prašymo panaikinti užsienio reikalų ministro Antano Valionio įsakymą, grąžinti į ankstesnes pareigas ir priteisti piniginę kompensaciją už priverstinės pravaikštos laiką teismas numato skelbti spalio 24 dieną.
L. Valentukevičius žurnalistams sakė laukiąs teigiamo sprendimo. "Ministras pats supranta, kad tie prašymai tikrai nebuvo rašomi savo noru. Yra daug galimybių atleisti iš darbo civilizuotai, todėl, aš manau, kad pavyks įrodyti savo tiesą, teismas nešališkas", - kalbėjo atleistasis diplomatas.
Posėdžiams užsitęsus, trečiadienio popietę buvo neaišku, ar teisėjų kolegija per dieną spės išnagrinėti planuotas dar trijų atleistų diplomatų bylas: buvusio konsulinio departamento direktoriaus Gedimino Šiaudvyčio, buvusio generalinio konsulo Sankt Peterburge Gintaro Ronkaičio ir buvusio antrojo ambasados Baltarusijoje sekretoriaus Ričardo Ramoškos. Visi jie apklausti kaip liudytojai, nagrinėjant atleistųjų kolegų prašymus. Buvusio vicekonsulo Sankt Peterburge Dariaus Ryliškio skundą teismas planuoja nagrinėti spalio 20 dieną.
Trečiadienį teisme taip pat liudijo ministras A. Valionis, Užsienio reikalų ministerijos (URM) valstybės sekretorius Evaldas Ignatavičius, URM sekretorius Darius Jurgelevičius bei Lietuvos ambasadorius Rusijoje Rimantas Šidlauskas, specialiai dėl šio posėdžio parai atskridęs iš Maskvos.
Atsakinėdami į žurnalistų klausimus po uždarų teismo posėdžių, URM pareigūnai neigė atleistųjų diplomatų kalbas apie neva patirtą psichologinį smurtą, dėl kurio tą pačią dieną teko atsistatydinti net septyniems diplomatams.
"Aš neįžiūriu savo veiksmuose jokio psichologinio smurto", - jau ne kartą sakytą frazę kartojo ministras A. Valionis.
Anot A. Valionio, buvo koncentruojamasi į tą Valstybės saugumo departamento (VSD) pateiktos medžiagos dalį, kuri įrodė diplomatų pažeidžiamumą ir jų neformalių partnerių ryšį su kitų valstybių slaptosiomis tarnybomis. "Čia yra diplomatinio pažeidžiamumo problema, kurią mes išsprendėme atleisdami diplomatus. Toliau - teisėsaugos institucijos turi nustatyti, koks yra jų kitų kalčių dydis ir kokios bausmės, nuobaudos ar kas kita turi būti skiriama pagal Lietuvos teisę", - pabrėžė A. Valionis.
Kaip teigė ministras, kiekvienam iš septynių pokalbiui pakviestų diplomatų liepos 24-ąją buvo asmeniškai pateikta dalis operatyvinės medžiagos ir paprašyta paaiškinti arba polemizuoti. "Rimtų argumentų, kurie verstų mus abejoti VSD pateikta informacija, jie nepateikė, todėl buvo atimta teisė dirbti su valstybės paslaptį sudarančia informacija ir paaiškinta, jog jie turi dvi alternatyvas: atsistatydinti arba įstatymo numatyta tvarka būti atleisti iš darbo", - aiškino A. Valionis.
URM vadovas pripažino, kad jam "padarė įspūdį" "Respublikos" dienraščio trečiadienį paskelbta publikacija apie tai, jog buvę konsulai už nepagrįstą vizų išdavimą galėjo gauti iki 6 mln. litų. Tačiau tokie įtarimai, A. Valionio teigimu, yra jau teisėsaugos organų darbo objektas, todėl ministras nesiėmė jų komentuoti. "Išduodami dideli vizų kiekiai, kiek iš jų išduodama legaliai, kiek ne - matyt, tyrimo metu bus nustatyta", - sakė A. Valionis.
Tai, kad terpė galimam konsulų piktnaudžiavimui iš tiesų yra, pripažino ir ambasadorius Rusijoje R. Šidlauskas. "Jūs atsimenat, kokios eilės ir grūstys anksčiau būdavo Vilniuje prie Europos šalių ambasadų. Situacija yra tokia, kad turizmo paslaugas teikiančių ir bandančių teikti įmonių bei firmų yra gerokai daugiau negu paties turizmo. Aišku, terpė visokioms galimybėms yra", - kalbėjo R. Šidlauskas.
Jis patvirtino liepos 24-ąją kalbėjęsis telefonu su buvusiu URM konsulinio departamento vadovu G. Šiaudvyčiu ir su ministru A. Valioniu, tačiau atsisakė komentuoti G. Šiaudvyčio praėjusią savaitę išsakytus teiginius, kad ministras per ambasadorių jam esą daręs psichologinį spaudimą. Svarstyti ir kalbėti apie tai, kas aptarinėjama uždaruose teismo posėdžiuose, būtų nekorektiška, pabrėžė R. Šidlauskas.
Liepą kilus skandalui dėl galimų korupcinių ryšių, atsistatydinimo pareiškimus parašė 7 diplomatai - URM konsulinio departamento vadovas G. Šiaudvytis, generalinis konsulas Sankt Peterburge G. Ronkaitis ir jo pavaduotojas vicekonsulas Darius Ryliškis, taip pat konsulas Sovetske Saulius Turskis, Lietuvos ambasados Rusijoje antrasis sekretorius Semionas Dančenka, Lietuvos ambasados Baltarusijoje patarėjas Linas Valentukevičius ir antrasis sekretorius Ričardas Ramoška. Jie buvo įtarti neteisėto atlygio už Lietuvos vizų išdavimą ėmimu. Penki iš atleistųjų diplomatų po trejeto savaičių apsisprendė kreiptis į teismą.
ELTA