• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vieni laimėti bando reguliariai, kiti laimę pabando tik retkarčiais. Vis tik tai, ar laimėtus pinigus reikės deklaruoti ir už juos susimokėti, priklauso ne nuo pirkimo dažnumo – tą lemia daug skirtingų aspektų.

Vieni laimėti bando reguliariai, kiti laimę pabando tik retkarčiais. Vis tik tai, ar laimėtus pinigus reikės deklaruoti ir už juos susimokėti, priklauso ne nuo pirkimo dažnumo – tą lemia daug skirtingų aspektų.

REKLAMA

Esminis skirtumas tas, ar jie pirko licencijuotų loterijos organizatorių bilietus ar dalyvavo kitų įmonių rengiamose akcijose ir žaidimuose. Jei jie dalyvavo loterijose, mokesčių mokėti nereikia, nes loterijų organizatoriai moka didelius nuo apyvartos nustatytus mokesčius. O jei dalyvauja kitų įmonių (pvz., prekybos, telekomunikacijų ir kt.) žaidimuose ir akcijose, kur bilietų pirkti nereikia – jiems galioja gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatos. 

Paprastai, gyventojo pajamoms yra priskiriami didesni nei 100 eurų vertės nepiniginiai laimėjimai ir visi piniginiai laimėjimai, neatsižvelgiant į jų vertę.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik kai kurių žaidimų ir akcijų organizatorių laimėjimai apskritai nėra apmokestinami, nesvarbu, kokią sumą gyventojui pasisekė laimėti.

REKLAMA

O tam tikrose įmonėse laimėtų pinigų apmokestinimas priklauso ir nuo sumos, ir nuo laimėjimų kiekio.

Licencijuotose loterijose per 6 mėn. lietuviai laimėjo virš 38 mln. eurų

Lošimų priežiūros tarnybos duomenimis, per pirmus šešis 2024-ųjų metų mėnesius buvo išplatinta loterijos bilietų už 70,9 mln. eurų. O tai yra 4 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Iki liepos mėnesio lietuviams buvo išmokėta 38,1 mln. eurų loterijų laimėjimų, kas yra 2,3 proc. daugiau nei pernai (2023 m. I pusm. buvo išmokėta 30,9 mln. eurų loterijų laimėjimų).

REKLAMA
REKLAMA

Per pirmąjį 2024 m. pusmetį į Lietuvos biudžetą surinkta 13 492 896 eurai didžiųjų loterijų organizatorių sumokėtų mokesčių.

Azartinių lošimų organizatoriai sumokėjo 24 073 404 eurus mokesčio.

O tai yra 12,6 proc. daugiau, nei loterijų ir lošimo mokesčio į biudžetą buvo surinkta 2023–ųjų metų pirmąjį pusmetį.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė vardijo, kad laimėjimų deklaravimas ir apmokestinimas / neapmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) priklauso nuo to:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • ar laimėjimą išmokantis asmuo yra mokesčio nuo loterijų apyvartos mokėtojas;
  • kokia forma (pinigais ar natūra) išmokėtas laimėjimas;
  • kokia yra laimėjimo vertė;
  • kiek laimėjimų per mokestinį laikotarpį gyventojas gavo iš to paties asmens.

Kada nereikia susimokėti už laimėjimus?

R. Virvilienė aiškino – jeigu loterijos laimėjimai buvo gauti iš loterijos licencijas turinčių ir mokestį nuo loterijų apyvartos mokančių įmonių, tokie laimėjimai pajamų mokesčiu nėra apmokestinami.

REKLAMA

Pvz., akcinių bendrovių „Olifėja“, „Euloto“ ar „Žalgirio loto“ pinigais ar natūra gyventojams išmokėti loterijų laimėjimai nėra apmokestinami.

Taigi, nesvarbu, kokia yra laimėjimo vertė, laimėjimas yra piniginis ar daiktinis, – gyventojams jokių mokesčių už juos mokėti nereikia.

VMI atstovės teigimu, pajamų mokesčiu neapmokestinami ir tie loterijų laimėjimai, kurie yra gauti iš kitų Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybių loterijų organizatorių, taip pat mokančių mokestį nuo loterijų apyvartos.

REKLAMA

Pašnekovė pažymėjo, kad net ir tais atvejais, kai laimėjimas buvo gautas iš įmonių, nemokančių mokesčio nuo loterijų apyvartos, gali būti taikoma lengvata, taip pat atleidžianti nuo GPM.

Pasak R. Virvilienės, kai laimėjimo suma (ar vertė) neviršija 200 eurų ir iš to paties žaidimo ar akcijos organizatoriaus buvo gauti ne daugiau kaip 6 laimėjimai per kalendorinius metus, jie nėra apmokestinami.

Kada laimėjimai yra apmokestinami?

Vis tik minėta lengvata nėra taikoma, jeigu laimėjimai yra gauti iš tikslinėje teritorijoje įsteigto žaidimo ar akcijos organizatoriaus ir visa laimėjimų suma (vertė) tokiu atveju priskiriama gyventojo apmokestinamosioms pajamoms, nurodė VMI atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji išskyrė, kad laimėjimai yra apmokestinami, kai:

  • jie yra gauti iš Lietuvos ar kitų EEE valstybių žaidimų ir akcijų organizatorių, kurie nėra mokesčio nuo loterijų apyvartos mokėtojai, o laimėjimo suma (vertė) yra didesnė kaip 200 eurų;
  • iš to paties (mokesčio nemokančio) žaidimų ir akcijų organizatoriaus yra gaunamas septintas ir paskesnis laimėjimas, jau neatsižvelgiant, ar kiekvieno jų vertė yra didesnė, ar mažesnė nei 200 eurų;
  • ne iš EEE valstybių žaidimų ir akcijų organizatorių gauti didesni kaip 200 eurų laimėjimai, septintas ir paskesni laimėjimai.

R. Virvilienė tik pridūrė, kad skaičiuojant gautų laimėjimų skaičių, iš to paties žaidimų ir akcijų organizatoriaus gauti 100 eurų ar mažesnės vertės nepiniginiai laimėjimai nėra įskaitomi, kadangi jie pajamų mokesčio tikslu nelaikomi gyventojo pajamomis, gautomis natūra.

REKLAMA

Mokesčiai laimėjimams

VMI atstovės aiškinimu, laimėjimai yra apmokestinami 15 proc. pajamų mokesčio tarifu, jeigu jų suma kartu su kitomis gyventojo metinėmis (nesusijusiomis su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais) pajamomis neviršija 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU) sumos (2024 m. tai yra 228 324 eurai).

O viršijančiai 120 VDU minėtų pajamų daliai taikomas 20 proc. pajamų mokesčio tarifas. 

R. Virvilienė pabrėžia, kad pajamų mokestį nuo laimėjimų, kurie yra apmokestinami pajamų mokesčiu, apskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti į biudžetą privalo pats gyventojas.

REKLAMA

Ji primena, kad deklaruoti metines praėjusio mokestinio laikotarpio pajamas ir sumokėti pajamų mokestį gyventojai turi iki kitų kalendorinių metų gegužės 1 d. 

Pašnekovė paminėjo, kad nereikia deklaruoti piniginių ar natūra gautų loterijų laimėjimų, kurie yra gauti iš Lietuvos ar kitos EEE valstybės organizatorių, mokančių minėtą mokestį – tokie laimėjimai priskiriami nedeklaruojamoms neapmokestinamosioms pajamoms. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai yra gauti laimėjimai, kurių tam tikra dalis yra apmokestinama, o dalis – neapmokestinama pajamų mokesčiu, privalu deklaruoti juos visus.

Pvz., gavus 7 ar daugiau laimėjimų iš žaidimų ir akcijų organizatorių, kurie nėra mokesčio nuo loterijų apyvartos mokėtojai, reikia deklaruoti juos visus“, – dėstė VMI atstovė.

Pernai gyventojai nesusimokėjo 15,7 mln eurų už įvairių žaidimų ir akcijų prizus

R. Virvilienė atskleidė, kad 2020 m. sumokėto ar išskaičiuoto GPM suma viršijo 797 tūkst. eurų, 2023 m. – 363,5 tūkst. eurų.

REKLAMA

Anot R. Virvilienės, VMI nuolat vertina išlaidų neatitikimo oficialioms pajamoms riziką, todėl gyventojai turėtų nepamiršti tinkamai deklaruoti gautų pajamų iš laimėjimų.

Kitu atveju, ateityje prireikus pagrįsti pajamas ar įsigytą turtą, kiltų klausimų ir tektų sulaukti inspekcijos dėmesio.

„Kai gyventojo įplaukos – didesnės už oficialiai gautas ir deklaruotas pajamas, jis gali sulaukti prašymo paaiškinti nustatytą neatitikimą. 

REKLAMA

Pernai gyventojų atžvilgiu dėl įvairių mokestinių rizikų iš viso buvo atlikti 2788 kontrolės veiksmai, kurių metu nustatyta beveik 15,7 mln. eurų papildomai mokėtina suma“, – paminėjo pašnekovė.

Ji primena, kad konsultacijos mokesčių klausimais teikiamos telefonu +370 5 260 5060. 

Tačiau paslaugos ir konsultacijos klientų aptarnavimo padaliniuose teikiamos tik su išankstine rezervacija.

tv3.lt

Nesidziaukite,jus skolingi
tai stepukoni negalima apmokestyt nes jam bus taikoma lengvata
Aš pastačiau už keliolika milijonų mokyklą, tada man davė palošti už keliasdešimt milijonų pensininkų pinigų konservatoriai, bet nieko nepavyko laimėti šį kartą. Nebūčiau mokėjęs ir laimėjęs, nes aš turiu konservatorių stogą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų