Vienas didžiausių Lietuvoje koncernų ,,Achemos grupė”, kuri yra antra didžiausia ,,Klaipėdos naftos” akcininkė po valstybės, šiomis dienomis dar kartą priminė siūlanti už ,,protingas” palūkanas suteikti paskolą suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projektą įgyvendinančiai bendrovei.
,,Klaipėdos naftos” atstovus, kurių iniciatyva prieš pat šių metų spalį vykusius Seimo rinkimus Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) pritarė, jog dujų terminalo (SGD) statybos sąnaudos būtų įtrauktos į gamtinių dujų kainą, taigi, už SGD projektą susimokėtų visi vartotojai, teigiančius, kad toks pasiūlymas nėra racionalus, palaiko laikinasis premjeras Andrius Kubilius. Jis tvirtina, kad privataus investuotojo ,,Achema” atėjimas į projektą būtų naudingas Rusijos dujų koncernui ,,Gazprom”.
,,Tai reikėtų vertinti labai atsargiai. <…> Vertiname ,,Achemą” kaip didelę įmonę, veikiančią Lietuvoje ir sunaudojančią daug dujų, ir šiuo metu naudojančią išimtinai ,,Gazpromo” dujas, ir nuolat besiderančią su ,,Gazpromu” dėl dujų importo ir jų kainų”, - pareiškė premjeras.
Anot jo, todėl ,,Achema” ,,gali atsidurti tam tikrame interesų konflikte, sąlygotame būtent tos padėties, kad jie turi visą laiką palaikyti gerus santykius su ,,Gazpromu”, ir žinant ,,Gazpromo” norą išsaugoti monopolį dujų tiekime, galima neatsargiai sprendžiant terminalo statybą susidurti su tuo, kad diskutuosime ne su ,,Achema”, o diskutuosime su ,,Gazpromu”, - aiškino jis.
Norą dalyvauti SGD projekte ,,Achema” yra pareiškusi jau ne kartą. Apie tai ji priminė ir šį rudenį, kai prieš pat Seimo rinkimus VKEKK buvo svarstoma ir pritarta leisti padidinti dujų kainą vartotojams, o dėl to gautas lėšas nukreipti su SGD susijusiems projektams finansuoti. Kiti minėto posėdžio dalyviai taip pat pasisakė prieš tokį sprendimą finansuoti SGD projektą. Bendrovės ,,Lietuvos dujos” generalinio direktoriaus pavaduotojas Joachimas Hockertzas tuomet pabrėžė, kad negalima į perdavimo tarifą įtraukti kitų veiklų sąnaudų.
Skaičiuojama, jog į dujų perdavimo tarifą įtraukus terminalo sąnaudų kompensavimą, buitinams dujų vartotojams jis gali padidėti iki 3 centų už kubinį metrą.
Numatoma, kad iš SGD terminalo turės būti nuperkama ne mažiau kaip 25 proc. viso Lietuvai reikalingo gamtinio dujų kiekio. Toks reikalavimas būtų taikomas tik gamtinių dujų tiekėjo licencijas turinčioms įmonėms: ,,Lietuvos dujos", ,,Dujotekana", ,,Achema", ,,Lietuvos energija" ir dar keletui. Šios įmonės turėtų pasirašyti sutartis su SGD terminalo operatoriumi.