Remdamasis spalį vykusio referendumo dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos rezultatais parlamentaras Linas Balsys Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo įstatymų pataisų paketą, kuriame siūloma pripažinti netekusiais galios įstatymus, reglamentuojančius VAE statybą.
Tačiau darbą baigiančios laikinosios vyriausybės vadovas Andrius Kubilius, komentuodamas atominės energetikos plėtros Lietuvoje perspektyvas, teberagina neskubėti priimti esminių sprendimų.
,,Seimo valdyba yra sudariusi darbo grupę, kuri turi pateikti pasiūlymą tokį, kuris galbūt būtų suderintas tarp platesnės Seimo narių frakcijų grupės ir raginčiau palaukti to pasiūlymo”, – sakė jis.
Anot laikinojo premjero, naujoji vyriausybė turėtų pateikti tokius sprendimus, kurie Lietuvos žmonėms garantuotų saugiausią ir pigiausią elektros tiekimą.
,,Pasiduodant emocijoms Lietuva gali prarasti ilgalaikes galimybes apsirūpinti pigiausia ir saugiausia elektros energija”, - teigė A. Kubilius. Jis pridūrė, kad alternatyvūs elektros energijos gamybos būdai esą labiau pagrįsti emocijomis, o ne skaičiavimais. Todėl, anot jo, Lietuvos žmonėms, referendume pasisakiusiems prieš atominės elektrinės statybą, reikėtų pateikti skaičius.
,,Turi būti labai aiškiai žmonėms pasakyta, kiek kainuos Lietuvoje nestatyti atominės elektrinės, kiek žmonės turės brangiau mokėti už elektros energiją arba kiek praktiškos naudos Lietuvos žmonės yra pasiruošę atsisakyti”, - aiškino jis. Laikinasis premjeras taip pat pridūrė, kad siekiant įgyvendinti ilgalaikius projektus Lietuvoje ,,trūko sutarimo, supratimo tarp svarbiausių politinių partijų”.
Trečiadienį Kauno rajono Raudondvario pilyje vykusiame Baltijos šalių prezidentų susitikime taip pat neslėpta nusivylimo dėl neaiškios Visagino atominės elektrinės projekto ateities.
,,Aš turiu pripažinti, kad egzistuoja nežymus nusivylimas. <…> Egzistuoja ir galimybių kaina, nes per šiuos šešerius su puse metų mes nesiėmėme kitų dalykų, nes dirbome ties šiuo“, žurnalistams sakė Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas. Tačiau Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ragino kolegas neskubėti daryti išvadų. Ji priminė, kad formuojama naujosios vyriausybės programa, kurioje atsispindės ir naujos valdančiosios daugumos pozicija dėl jėgainės ateities, bei pridūrė, kad yra sukurta speciali komisija, kuri spręs, kaip reaguoti į spalio 14 dieną Lietuvoje vykusio referendumo rezultatus.
L.Balsio teigimu, priėmus jo siūlomus įstatymus bus sustabdytas „Lietuvos ekonomikai ir saugumui kenksmingo projekto realizavimas“. Remdamasis ekspertų nuomone, parlamentaras teigia, kad Lietuvoje neįmanoma pastatyti naujos konkurencingos vakarietiškos atominės elektrinės.
Patariamajame referendume prieš naujos atominės elektrinės statybą pasisakė 62,68 proc. referendume dalyvavusiųjų