• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi – nuo aukščiausios šalies valdžios iki valdininkų savivaldybėse susirūpinę, kad jaunimo ir jaunų šeimų pas mus mažėja. Prieš kelis metus Lietuvoje ūgtelėjęs gimimų skaičius kai kur atsisuko nauja problema. Jaunos mamos, norėdamos grįžti po vaiko auginimo atostogų, neturi kur padėti savo atžalų. Didžiuosiuose miestuose kuriasi privatūs darželiai, yra ir auklių agentūros. O kaip Kaišiadoryse?

REKLAMA
REKLAMA

Redakcijoje apsilankę dvi draugės – Rasa ir Renata – atėjo vedinos savo panašaus amžiaus vaikučiais. Rasos dukrytei 2 metukai sukaks 2011 metų sausio mėnesį, o jos draugės sūnelis yra šiek tiek jaunesnis, jis gimęs spalio mėnesį. Abi jaunos mamos susirūpinusios, kur reiks padėti savo mažyliu, kai suėjus dviems metams, joms teks grįžti į darbą.

REKLAMA

Abi užrašė savo vos gimusius vaikučius į eilę darželyje. Kadangi gyvena mieste, tad visai nesvarbu, kurį darželį - „Spindulį" ar „Žvaigždutę" lankytų jų vaikučiai. Apsilankę Švietimo skyriuje moterys susitiko ir kalbėjosi su skyriaus vedėja R.Arlauskiene. Dabar mūsų rajone galiojanti tvarka moteris piktina. Vaikai surašyti į bendrą eilę, ir kaip paaiškėjo, nei vienas vaikas nebus priimtas į lopšelio grupę, kai jam sueis 2 metukai.

REKLAMA
REKLAMA

Rasos M. dukrytė lyg tai pakliūna į lopšelio grupę nuo 2011 metų rugsėjo. Bet mergytės mama nežino, kur jai teks dėti mažylę sausio mėnesį. „Kiek mums žinoma, abiejuose darželiuose yra po vieną lopšelinukų grupę. Kodėl nėra formuojama dar viena mažiukų grupė – neaišku, mes žinome daugiau draugių, kurios norėtų leisti vaikus į lopšelį.Kituose miestuose, panašiuose į Kaišiadoris – Jonavoje, Anykščiuose, kur gyvena giminaitės ar draugų šeimos, tokių problemų, pasak Rasos, nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Renatos sūnelis, kuriam tik kitų metų spalio antroje pusėje sukaks du metukai, į lopšelį greičiausiai paklius tik sulaukęs trejų metų. Moterys sako išsiaiškinusios, kad socialiai remtinų šeimų atžalos turi pirmenybę prieš jų vaikus ir greičiau patenka į lopšelį. Abiejų redakcijos viešnių šeimos yra paėmusios paskolas, tad nelabai turi galimybių samdytis aukles.

REKLAMA

Kaišiadoryse nėra net kalbos apie privatų lopšelį – darželį. Jaunos mamos sakė girdėjusios, kad po renovacijos darželyje „Žvaigždutė" lyg žadama įkurti naują grupę mažyliams. Bet ir tuo atveju Renatos sūnelis kitų metų rudėnį negalės lankyti šios įstaigos. Eilėje, pasak Renatos, yra 35 vaikučiai, grupės formuojamos iš 15 vaikų, tad vietos jos sūneliui vargu ar dabar atsiras. Greičiausiai, Aivaras lopšelį galės pradėti lankyti tik sulaukęs beveik 3 metukų.

REKLAMA

Abi moterys sakė nesuprantančios, kodėl rajono politikai niekaip nesprendžia šios problemos. „Norime gyventi ir dirbti Lietuvoje. Bet esant tokiai situacijai vyrus teks siųsti uždarbiauti į užsienį, nes negalėsime pragyventi",- sakė Rasa ir Renata.

Prašymai ir eilė - centralizuotai

Apie rajone esančias ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kiek jose yra vietų vaikams, kiek dirba darbuotojų ir kaip žadama spręsti vietų trūkumą kalbamės su švietimo skyriaus vedėja R. Arlauskiene. Ji vieną po kito varto dokumentus ir patikslina datą nuo kada Kaišiadorių rajone įsigaliojo centralizuota prašymų priėmimo tvarka – tai padaryta 2009 metų balandį. „Norėjome išvengti korupcijos ir padaryti skaidrų ir aiškų priėmimą į darželius. Dabar galiu drąsiai pasakyti, kad bet kuris tėvelis gali pamatyti eilę ir įsitikinti, kaip juda jų prašymo eilė", - sako R.Arlauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal galiojančią tvarką tėvai pildo nustatytos formos prašymą, jame nurodo įstaigą, į kurią nori vesti savo vaiką. Žinodami, kad darželiuose vietų pertekliaus nėra, tėvai tai dažniausiai atlieka vos gimus vaikui. Yra dvi eilės – bendra ir prioritetinė.

Prioritetinėje eilėje yra vaikai iš daugiavaikių šeimų, vaikai su spec. poreikiais, iš šeimos, kai vienas iš tėvų miręs; kai vienas iš tėvų yra neįgalus; kai vaiko tėvai yra dieninio skyriaus studentai ir jei iš vaiko teisių apsaugos tarnybos pranešta, jog vaikas šeimoje patiria smurtą. Nors prašymai priimami centralizuotai, kiekvienam rajono darželiui sudaroma atskira eilė.

REKLAMA

Pagal nustatytą tvarką formuojant naują grupę iš bendros eilės imama 3 vaikai, vienas iš prioritetinės. Pasak R.Arlauskienės, norinčių patekti į kaimo vietovėse esančius darželius, prašymai yra visi patenkinti. Darželinukų amžiaus vaikams taip nėra kliūčių. Problemos, pasak R.Arlauskienės, susidarė tik su 2008 metų gimimo vaikučiais, kuriuos tėveliai pageidauja leisti į miesto darželius.

REKLAMA

Sprendimą priims politikai

Lopšelių ir darželių klausimus Švietimo skyriuje kuruoja L.Grendienę pavaduojanti G.Ignatavičienė. Ji informavo, kad rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra 795 vietos vaikams, jose dirba 248.darbuotojai. Bendroje eilėje yra apie 110 vaikų, prioritetinėje – apie 20 vaikučių. Tiek Švietimo skyriaus vedėja, tiek specialistė teigia, kad centralizuota tvarka leidžia tiksliai žinoti trūkstamų vietų skaičių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rugpjūčio pabaigoje (23 – ios dienos duomenimis- autorės pastaba) Kaišiadorių rajono darželiuose dar buvo laisvų vietų. Daugiausiai jų – Pravieniškių darželyje – apie 20. Žiežmarių mokykloje – darželyje – 3, „Varpelyje" - 4, Rumšiškėse – 1, „Žvaigždutėje" - 1. Visi tėveliai informuojami apie vietas kituose, ne miesto darželiuose. Tai būna tėvelių apsisprendimas, ar jie veža vaikus į toliau esančias įstaigas, ar randa kitą išeitį ir laukia savo eilės miesto darželyje.

REKLAMA

Kodėl yra formuojamos grupės iki rugsėjo 1 dienos? Todėl, kad vaikų duomenų bazė suvedama rugsėjo 1 d. ir jos duomenimis bus skaičiuojamas ikimokyklinuko krepšelis, kuris bus skiriamas iš ikimokyklinėms įstaigoms iš biudžeto kaip tikslinė dotacija. skiriamą krepšelį. Todėl metų pabaigoje gimę vaikai lyg ir nustumiami į kitų metų eilę.

REKLAMA

„Ši padėtis yra taisytina. Aš jau pateikiau pasiūlymus rajono vadovams dėl naujų lopšelinių grupių formavimo. Šių metų rugsėjo 1 d. pradeda veikti lopšelio grupė Rumšiškių darželyje, ten vaikus galės leisti ne tik rumšiškiečiai, bet ir kitų vietovių gyventojai", - sakė R.Arlauskienė. Nuo 2011 metų sausio 1 dienos valstybė skirs paramą ir privatiems darželiams. Numatoma už 4 pedagoginio darbo valandas skirti taip vadinamą ikimokyklinį krepšelį.Kol kas mūsų rajone niekas privataus darželio kurti neketina, nors, pasak specialistų yra supaprastinti higienos reikalavimai.

REKLAMA
REKLAMA

Mūsų rajone, Švietimo skyriaus vedėjos nuomone, nereikia naujo darželio. Įgyvendinant ES projektus yra atliekami renovacijos darbai abiejuose miesto darželiuose.

Tėvelius švietimo įstaigų specialistai ir švietimo skyriaus vedėja prašo būti tolerantiškais - vykstant remontui atlaidžiau žiūrėti į susidariusius nepatogumus. O šiandieninė situacija, kai buvo daug gimimų ir jaunos šeimos augina daug 2008 – 2009 metų gimimo vaikučių, bus svarstoma. “Išsprendus vietų trūkumą darželiuose šio amžiaus vaikams, po kelerių metų situacija vietų ikimokyklinėse įstaigose pakaktų t.y. vėl grįžtų į šiandienos pozicijas. Šiuo metu yra svarstomos kelios galimybės, o sprendimą turės priimti rajono politikai", - sakė švietimo skyriaus vedėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų