Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikime vasario 18 d. Briuselyje paragino aktyviausioms Rytų Partnerystės valstybėms suteikti tolesnių paskatų artėti prie ES, kai bus užbaigtos sutartys dėl asociacijos ir laisvosios prekybos.
„Kai kurios šalys partnerės yra pasirinkusios europietišką kelią. Tad Asociacijos sutartys turi tapti ne galutiniu tikslu, o veikiau pirmuoju žingsniu tolesnių ir gilesnių iniciatyvų link. Jei norime, kad mūsų politika būtų sėkminga, į partnerių lūkesčius turime atsakyti labai aiškiai: ilgalaikėje perspektyvoje mūsų durys jiems atviros“,– sakė L.Linkevičius.
Artėjant Rytų Partnerystės aukščiausiojo lygio susitikimui Vilniuje lapkričio pabaigoje, užsienio reikalų taryboje ministrai šiandien pritarė išvadoms, kur dar kartą pabrėžiama Rytų Partnerystės svarba ir siekiai spartinti politinę asociaciją bei gilinti ekonominę integraciją. Išvadose taip pat atsižvelgiama į kai kurių Rytų Partnerystės šalių europietišką pasirinkimą ir nurodoma, kad bendradarbiavimo su jomis mastas priklausys nuo reformų spartos.
Pasak Lietuvos ministro, vienas iš svarbiausių prioritetų yra per Vilniaus viršūnių susitikimą yra pasirašyti Asociacijos ir laisvosios prekybos susitarimą su Ukraina, jei ji deramai vykdys reformas, ir baigti derybas dėl asociacijos ir laisvosios prekybos susitarimų su Moldova, Gruzija bei Armėnija, kurie būtų ne mažiau ambicingesni. Be to, anot L.Linkevičiaus, labai svarbu pradėti kuo plačiau taikyti laisvosios prekybos nuostatas nelaukiant susitarimų ratifikavimo.
„Vilniaus susitikimas turėtų prisidėti ir prie ilgalaikės Rytų Partnerystės perspektyvos. Turėtume atsakyti į klausimą, ar mūsų ištekliai tikrai adekvatūs, o paskatos išties patrauklios. Partneriams, kurie iš Europos Sąjungos nori daugiau ir patys stengiasi, turime būti pasirengę suteikti daugiau“,– teigė L.Linkevičius.
Užsienio reikalų taryba taip pat nusprendė dar trims mėnesiams pratęsti sankcijas Sirijai, numatančias ir ginklų embargą. Lietuvos užsienio reikalų ministras paragino ES atsižvelgti į ilgalaikį Sirijos žmonių ir regiono saugumą.
„Išeitis iš dabartinės padėties gali būti tik politinė. Nesame tikri, kad smurtas liausis, jei atversime ginklų tiekimą“,– teigė L.Linkevičius.
Ministrai taip pat nutarė pradėti ES mokymo misiją Malyje, aptarė Artimųjų Rytų taikos procesą ir diskutavo dėl glaudesnio ES bendradarbiavimo su Iraku.