„Ženklių permainų nebus. Na, manau, kad M. Romney Lietuvai visgi būtų geriau. Nes jo užsienio politikoje Vidurio ir Rytų Europa yra šiek tiek matoma kaip atskiras bokštas Europos saugumo sistemoje, į kurį galima atsiremti. (...) Respublikonai jautriau, geriau supranta Vidurio ir Rytų Europos geopolitinę problematiką. Dėl to galbūt Romnis būtų šiek tiek palankiau. Bet lūžio tikrai nebus“ , – žurnalistams trečiadienį po JAV prezidento rinkimų rezultatų paskelbimo sakė L. Kasčiūnas.
„B. Obamos geopolitinėje schemoje Lietuvos ir Vidurio Europos mažiau negu būtų buvę pas M. Romney. Vis tiek jam Europa yra pusiau užbaigtas saugumo reikalas“ , – teigė politologas.
Vis dėlto politologas pažymėjo, kad pirmosios B. Obamos kadencijos santykių su Lietuva atžvilgiu jokiu būdu negalima vertinti blogai. Jis prisiminė, kad 2008 m., pirmąkart išrinkus B. Obamą, dėl „perkrovimo“ politikos būta nerimo, tačiau tuomet buvo pasiūlyta „nuraminimo“ strategija, kuri padidino NATO matomumą regione, suteikė Lietuvai naujas garantijas, todėl B. Obamos prezidentavimą galima vertinti teigiamai.
B. Obamą perrinkus prezidentu, politologo nuomone, JAV „perkrovimo“ politika santykiuose su Rusija gali keistis, kadangi didžiausia JAV problema užsienio politikoje – Artimieji Rytai ir čia B. Obamai reikia Rusijos paramos, bet Lietuvos tai iš esmės paveikti neturėtų.
„Santykiai su Rusija galbūt kitokie bus. Įdomu, ar tęsis ta perkrovimo politika. Aš manau, kad žodynas koreguosis. (...) Problema pirmiausia yra Artimieji Rytai – Iranas, Sirija, kiti veikėjai. Šaltojo karo koncepcijų Obamos geopolitinėse schemose, aišku, nebus. Nebus Rusijos sulaikymo tokio, koks buvo prieš 10-15metų“, – teigė L. Kasčiūnas.
Ar B. Obama gali imtis griežtų veiksmų Irano atžvilgiu, L. Kasčiūnas prognozuoti nenorėjo. Pasak jo, tai priklauso ir nuo Izraelio veiksmų, be to, norint nuspėti tokius sprendimus reikia turėti žvalgybinės, analitinės informacijos, kuri viešajai visuomenei neprieinama.
Seimo Pirmininkės patarėjo teigimu, apskritai rinkimų rezultatai jo nenustebino.
„Rinkimai baigėsi taip, kaip daugelis ir tikėjosi. Po pirmų debatų įgauto lūžio M. Romney nepavyko išplėtoti iki galo, pasiimti svarbiausių valstijų, nepaisant to, kad svarbiausi klausimai - nedarbas, ekonomika - buvo jam palankūs“ , – sakė L. Kasčiūnas.
Politologas pažymėjo, kad JAV tradiciškai prezidentai dažniausiai būna perrenkami.
„Amerikoje yra tokia tradicija, palanki Obamai – labai mažai prezidentų Amerikoje yra neperrenkami. (...) Pralošti rinkimus Amerikoje esamam prezidentui yra sudėtinga, ir jam nepavyko šito padaryti, tačiau jis vis dėlto negavo tiek balsų kiek prieš ketverius metus“ , – pažymėjo politologas.