Seimui siūloma sudaryti laikinąją komisiją, kuri tirtų Vilniaus miesto savivaldybės 2007-2008 m. biudžeto lėšų iššvaistymo ir tyčinio jos varymo į bankrotą aplinkybes.
Antradienį Seimas po pateikimo pritarė tokiam Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno Jurgio Razmos įregistruotam nutarimo projektui, kurį pateikė parlamentaras Vaidotas Bacevičius. Už šį alternatyvų konservatorių parengtą projektą po pateikimo balsavo 40 Seimo narių, prieš nebalsavo niekas, 7 parlamentarai susilaikė.
Kaip ELTA jau skelbė, antradienį Seimas nepritarė frakcijos Tvarka ir teisingumas siūlymui sudaryti Seimo laikinąją komisiją numatomo didžiosios dalies Vilniaus savivaldybei priklausančio turto privatizavimo aplinkybėms ištirti. Už šį projektą po svarstymo balsavo 32 Seimo nariai, prieš buvo 19, susilaikė 30 parlamentarų.
Pasak V. Bacevičiaus, alternatyviame projekte siūloma išsiaiškinti, kokios buvo padarytos klaidos praeityje, kodėl susidarė įsiskolinimai Vilniaus savivaldybėje. Tuo tarpu Seimo frakcijos Tvarka ir teisingumas seniūnas Valentinas Mazuronis įžvelgė tame "politinio kerštavimo formą, stengiantis apsaugoti saviškių darbus".
Kaip pažymima TS-LKD frakcijos atstovų parengtame nutarimo projekte, Vilniaus miesto savivaldybėje susiklostė sudėtinga finansinė situacija, miesto biudžeto įsiskolinimas siekia 767,6 mln. litų ir artėja prie metinio savivaldybės biudžeto sumos.
"Dėl didelių skolų, slegiančių Vilniaus miesto savivaldybę, savivaldybės taryboje pradėta diskusija dėl galimybių mažinti savivaldybės įsiskolinimus, taip pat ir privatizuojant dalį jos turto. Svarbu išsiaiškinti gilumines priežastis, dėl kurių susidarė tokia kritiška situacija, bei asmenis priėmusius sprendimus, kuriais iš esmės buvo pabloginta Vilniaus miesto savivaldybės finansinė būklė ir nepakeliamai išaugo skolos", - sakoma nutarimo projekte.
Komisijai siūloma ištirti ir nustatyti, kokios priežastys ir kokie Vilniaus miesto savivaldybės politikų (ar tarybos) bei pareigūnų 2007-2009 metais priimti sprendimai lėmė, kad šiuo metu susidarė šimtus milijonų litų siekiantys savivaldybės įsiskolinimai paslaugų tiekėjams ir kredito įstaigoms.
Jeigu Seimas pritartų, komisija domėtųsi kai kuriais buvusio sostinės mero Juozo Imbraso sprendimais, taip pat viešųjų pirkimų eiga.
Komisija norėtų sužinoti, kokios bendrovės 2007-2009 metais laimėjo stambiausius Vilniaus miesto savivaldybės skelbtus viešuosius pirkimus, ar laimėtoju pripažintas mažiausią kainą pasiūlęs dalyvis, ar konkursų sąlygos dirbtinai neribojo galimų dalyvių rato, nesudarė išimtinių sąlygų konkrečiam dalyviui.
Komisija siūloma ištirti, kokios galimos išeitys sumažinti Vilniaus miesto savivaldybės įsiskolinimus, ar tikslinga keisti teisės aktus, kurie leistų išvengti neatsakingų savivaldybės politikų ir pareigūnų sprendimų priimant nepamatuotus finansinius įsipareigojimus.
Projekte siūloma, kad iš 12 parlamentarų sudaryta laikinoji tyrimo komisija pateiktų išvadas Seimui per 3 mėnesius.
Šį nutarimo projektą Seimas ketina toliau svarstyti kitą savaitę.