Visi trys! Nuo metų pradžios Lietuvoje išduodamos ir naujos kartos asmens tapatybės kortelės. Tad dabar šalyje galioja bent šešių tipų piliečių dokumentai - dėl klastojimo pavojaus jie niekada nebus visiems vienodi.
Sovietmečiu, ar Brežnevui, ar Andropovui, ar Gorbačiovui valdant, galiojo toks pat - raudonas Tarybų Sąjungos piliečio pasas. Tačiau lietuviški asmens dokumentai kinta taip greit, kad šiuo metu net 6 piliečiai gali turėti skirtingo pavyzdžio pasą ar kortelę. Neseniai į užsienį keliavusiai ir asmens tapatybės kortelę užsakiusiai LŽ skaitytojai Danutei tokia asmens dokumentų įvairovė atrodo nenormali. Bet politikai ir pareigūnai nemato, ko čia jaudintis, mat įvairiaspalviai pasai galioja tiek mūsų šalyje, tiek svetur, rašo „Lietuvos žinios“.
Gėda pasienyje
Šiuo metu Lietuvoje yra teisėti net keturių tipų piliečio pasai (neskaitant tarnybinio ar užsieniečio) ir dvejopos asmens tapatybės kortelės.
Neseniai po Aziją keliavusi vilnietė Danutė kaskart sutrikdavo, kai jos ir bičiulės pasieniečiui pateikti pasai atrodė tarsi iš skirtingų šalių. „Mudvi keliavome su drauge ir daug kur juos rodėme. Tačiau šalia stovėdamos jautėmės nejaukiai, nes pasai - skirtingų spalvų. Manau, Lietuva atrodo nesolidi valstybė, jei oro uoste keli žmonės pateikia nevienodus asmens dokumentus. Kas žino, gal ateinančią vasarą vėl bus išduodami dar naujesni pasai?“ - piktinosi moteris.
Tačiau LŽ kalbinti pareigūnai ir politikai dėl to nemato bėdos. „Jei dėl skirtingų pasų patiriamas dvasinis diskomfortas, žmogus gali, sumokėjęs valstybės rinkliavą, dokumentą pasikeisti į naujausią“, - patarė Seimo narys, buvęs vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys.
Jis pats sakė turintis dar 1993 metais išduotą pasą ir juo nesiskundžiantis. „Pasas galioja iki 2011 metų ir kol kas jis mane visiškai tenkina. Seno pavyzdžio pasų apyvartoje yra dar labai daug, todėl norint juos visus pakeisti, reikėtų didelių lėšų ir naujų įstatymų. Valstybė turėtų prisiimti atsakomybę dėl tokio dokumentų keitimo ir tai kainuotų ne vieną dešimtį milijonų litų, be to, ilgai užtruktų“, - kalbėjo R.Šukys.
„Patirtume gerokai didesnių nuostolių nei nesmagumas oro uoste, jei dokumentus reikėtų keisti privalomai, - jam pritarė Migracijos departamento direktorius Almantas Gavėnas. - Yra šalių, tokių kaip Prancūzija ar Vokietija, kuriose galioja ir keliolikos rūšių pasai - ten tikra abrakadabra. Mes tikrai nesame netobuliausi. Aš pats turiu dar 1992 metais išduotą pasą ir puikiausiai su juo keliauju po visą pasaulį. Aišku, į Ameriką su juo nepatekčiau, bet man tai ir neįdomu.“
Skirtingi amžiams
Paklaustas, ar lietuviai kada nors turės vieno pavyzdžio asmens dokumentus, A.Gavėnas užtikrintai atkirto - niekada! „Technologijos kinta. Negi mes norime atsilikti nuo klastotojų, kurie gali pasisavinti mūsų tapatybę ir mūsų vardu paimti paskolą? Vieno pavyzdžio dokumento niekada nebus“, - įsitikinęs pašnekovas.
Jo teigimu, paso dizainas - skonio reikalas. „Dabar naujausio pavyzdžio pasas yra vyšninės spalvos. Jei būsime kokios kitos sąjungos nariai, gal pasas bus geltonas. Neturėkite iliuzijų laukdami vieno pavyzdžio dokumento. Manau, vienodi būsime nebent tuomet, kai į kūnus ims siūti mikroschemas“, - sakė A.Gavėnas.
Jo žodžiams pritarė ir R.Šukys, ir pasus bei korteles gaminantis Asmens dokumentų išrašymo centras. „Jie po 5 metų patobulinami, todėl vieno ir galutinio pavyzdžio dokumento nebus niekada“, - LŽ teigė šios įstaigos direktorius Ramūnas Žičkis.
Keliautojams dėl to nepatogumų nekils, nes dokumentų pavyzdžius ir jų aprašymus Asmens dokumentų išrašymo centras perduoda Užsienio reikalų ministerijos Konsuliniam departamentui, kuris diplomatiniais kanalais informuoja kitas šalis.
Kortelė po kortelės
Beje, asmens dokumentų margumyne pasiklydusi Danutė nustebo, kai sužinojo, kad nuo 2009 metų išduodamos ir naujos kartos, dar modernesnės asmens tapatybės kortelės su mikroschema. Prašymus joms išduoti migracijos tarnybos priima nuo praėjusio pirmadienio. Senojo pavyzdžio buvo gaminamos vos 6 metus.
„Ir aš nusprendžiau gauti tapatybės kortelę. Dokumentus atidavusi gruodžio 20 d. sužinojau, kad ji bus pagaminta sausio 20 dieną. Tačiau man nepasakė, kad po Naujųjų metų ir kortelės bus naujos“, - pasakoji ji.
Gavusi informacijos apie modernesnes korteles, Danutė paskambino į migracijos poskyrį Vilniuje, paprašė sustabdyti kortelės gaminimą ir išduoti naujojo pavyzdžio. „Sakau, jei reikia - primokėsiu. Tačiau man buvo paaiškinta, kad tai neįmanoma. Pirmiausia turiu sulaukti pagamintos. Po to pateikti pareiškimą naujo pavyzdžio kortelei, tuomet senoji bus sunaikinta. Kai paklausiau, kokia čia logika, man atsakė, kad logikos nėra - tokia yra tvarka. Pagamins kortelę, kad ją sunaikintų?“ - stebėjosi pilietė.
Potencialiai pranašesnė
Nepaliaujamas vieno pavyzdžio dokumentų keitimas kitais moteriai atrodo keistas. „Kiek tai kainuoja? Negi taip nuolat plaunami pinigai?“, - sakė Danutė.
Tačiau Migracijos departamento direktorius pašmaikštavo, kad tokie piliečiai kaip Danutė turėtų džiaugtis dar spėję užsisakyti seno pavyzdžio kortelę, nes ji yra 8 kartus pigesnė už naująją. Pastarosios gamybos kaina - jau 80 litų (senosios kaina - 10 litų). Jis taip pat prasitarė, kad abi kortelės yra vienas ir tas pats, nors atrodo skirtingai. „Naujoji kortelė kol kas nesuteikia jokių privilegijų, ji teturi techninius komponentus, kurie bus naudingi ateityje. Taigi naudojimo požiūriu ji niekuo nesiskiria nuo senosios, bet turi potencialių galimybių. Todėl noriu nuraminti pilietę: ji nebuvo apgauta“, - aiškino A.Gavėnas.
Tiesa, jis pripažino, kad migracijos tarnyba turėjo įspėti klientę apie naujos kartos kortelę. Vidaus reikalų ministerijos vadovai dėl asmens dokumentų įvairovės laikosi panašios nuomonės kaip LŽ kalbinti pašnekovai.
Marijus Širvinskas