Nebegalėdami pakęsti korumpuotos valdžios, žmonės 2011 metais nušlavė vyriausybes Šiaurės Afrikoje, tačiau pasaulyje sėkmingai gyvuoja daugybė kitų valstybių, kurių vadovai seniai prarado bet kokius sąžinės likučius, rašo „Business Insider“.
Šiemet paskelbtas korupcijos suvokimo indeksas suteikia galimybę susipažinti su pasauliniu korupcijos veidu. Šiame indekse valstybės vertinamos dešimtbalėje sistemoje, mažiausią balų skaičių surinkusios valstybės yra laikomos itin korumpuotomis.
Pateikiame dešimt valstybių, kurios šiais metais iš 182 dalyvių pasirodė prasčiausiai.
10. Venesuela
Įvertinimas – 1.9
Korupcijos suklestėjimas Venesueloje yra siejamas su gausių naftos išteklių atradimu 8-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Vietos gyventojai, reikšdami pasipiktinimą, naftą praminė velnio išmatomis.
1999 metais prezidentu išrinktas Hugo Chavezas nesugebėjo įveikti neskaidrios sistemos. Jo vyriausybė yra kaltinama tokiu pat korupcijos įsišaknijimu kaip ir jos pirmtakės.
9. Haitis
Įvertinimas – 1.8
Itin komplikuota biurokratinė sistema suteikia vietos valdininkams ir politikams galimybę gauti nemažą finansinę naudą.
Skurdžią šalį į prarają nustūmė 2010 metais įvykęs žemės drebėjimas. Po žemės drebėjimo suteikta 2 mlrd. JAV dolerių parama nepagerino šalies valdymo kokybės.
8. Irakas
Įvertinimas – 1.8
Daugelis Irako valdžios pareigūnų liko savo postuose po Sadamo Huseino nuvertimo, tad korupcijos šleifas paskui juos velkasi nuo seniausių laikų. Šioje šalyje įvairiais būdais susidorojama su asmenimis, kurie tiria korupcijos skandalus. Sąžiningi pareigūnai yra priverčiami palikti savo darbo vietas.
Nemažą spaudimą patiria ir žurnalistai, kurie bando tirti neskaidrius sandorius. 2011 metų rugsėjį savo namuose buvo nužudytas vienas žinomiausių Irako žurnalistų
7. Sudanas
Įvertinimas – 1.6
Naujasis Sudano prezidentas Salva Kiras patiria didžiulį tarptautinį spaudimą dėl grobstomų paramos lėšų, kurios buvo skirtos karo nusiaubtos šalies atstatymui.
Šioje šalyje veikia speciali antikorupcijos komisija, tačiau nuo 2005 metų nė vienas pareigūnas nebuvo nubaustas už korupcinę veiklą.
6. Turkmėnija
Įvertinimas – 1.6
Turkmėnija tapo nepriklausoma valstybe subyrėjus Sovietų Sąjungai, tačiau pasauliui ji atsivėrė tik 2006 metais
Šalis yra kaltinama šiurkščiais žmogaus teisių pažeidinėjimais ir žmonių judėjimo laisvės ribojimu. Vertinant spaudos laisvės indeksą, Turkmėnija atsiduria sąrašo pabaigoje, jį lenkia vos dvi valstybės. Cenzūros atžvilgiu šalis užima dešimtą vietą tarp viso pasaulio valstybių.
5. Uzbekistanas
Įvertinimas – 1.6
Uzbekistanas yra apdovanotas gausiais energetiniais ištekliais, tačiau valstybė tvirtai kontroliuoja šį sektorių ir neleidžia privačiam verslui skverbtis į jį.
Gautas lėšas aukščiausi valstybės pareigūnai naudoja valdžios išlaikymui ir visapusiškai visuomenės kontrolei.
4. Afganistanas
Įvertinimas – 1.6
Vien 2010 metais Afganistano gyventojai kyšiams išleido 2,5 mlrd. JAV dolerių. Per šį laikotarpį pusė šalies gyventojų davė kyšį kuriam nors pareigūnui arba valstybės tarnautojui.
Kyšiai Afganistane tapo kultūros dalimi, net 38 proc. gyventoju mano, kad tai yra normalus gyvenimo reiškinys.
3. Mianmaras
Įvertinimas – 1.5
Gausūs gamtos ištekliai ir stiprus narkotikų verslas visą Pietryčių Azijos regioną įklampino į korupciją, tačiau Mianmaras šiuo atžvilgiu pirmauja prieš kaimynus.
Šalį drasko etniniai konfliktai. Grubūs žmogaus teisių pažeidimai ribojo prekybą su vakarų valstybėmis, tačiau ji nuolatos tiekė išteklius kaimynėms.
Ilgą laiką Mianmaras buvo izoliuotas nuo išorinio pasaulio, tačiau praėjusią savaitę į šalį atvyko Billas Clintonas, tai pirmasis tokio lygio išsivysčiusios šalies atstovo vizitas per pastaruosius 50 metų.
Įvertinimas – 1
Dėl absoliučios izoliacijos gauti tikslių žinių apie situaciją šioje valstybėje yra itin sudėtinga. Vienintelis šaltinis – pabėgėliai, kurie negaili kritikos režimo atžvilgiu.
Šiuo metu keletas milijonų Šiaurės Korėjos gyventojų susiduria su bado grėsme, tuo tarpu aukščiausi šalies pareigūnai mėgaujasi išskirtine prabanga.
1. Somalis
Įvertinimas – 1
Korupcijos spiralę šalyje įsuko JAV ir Sovietų Sąjunga. Pastarosios naudojosi atskiromis Somalio grupuotėmis siekdamos įvertinti savo įtaką regione. Gausiai remiami vietos klanai pamiršo bet kokias demokratijos vertybes.
1991 metais šalies vyriausybė žlugo, nuo to laiko Somalio teritoriją valdo pavieniai klanai ir karinės grupuotės. Dalis Somalio teritorijos atsiskyrė, pasivadino Somalilandu ir paskelbė nepriklausomybę, tačiau jos nepripažįsta tarptautinė bendruomenė.
Kai kurios nevyriausybinės organizacijos, teikiančios pagalbą Somaliui yra priverstos dalį lėšų atiduoti vietos valdžiai vien tam, kad pastaroji leistų išdalyti paramą gyventojams.