Technologijų ir inovacijų bendrovė „Siemens“, naudodama iškvėpto oro mėginius, tiria metodą, kuris leis nustatyti ankstyvos stadijos tuberkuliozę ar plaučių vėžį. Šie mėginiai tiriami, atliekant molekulinę analizę. Jei žmogus serga, molekulių kiekis, esantis jo iškvėptame iš plaučių ore, rodo santykinį pokytį. Pirmieji bandymai, atlikti su sergančiais tuberkulioze ir plaučių vėžiu ligoniais, yra itin perspektyvūs. Šis tyrimo būdas dar bus išbandomas su didesniu skaičiumi ir įvairiomis žmonių grupėmis.
Vadovaujantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, 8,7 mln. žmonių visame pasaulyje 2011 m. sirgo tuberkulioze, ši liga praėjusiais metais pasiglemžė 1,4 mln. ligonių. Tuberkuliozės simptomai dažnai pasireiškia kaip paprastas peršalimas, tačiau laiku šios ligos nenustačius, ja gali būti užkrečiami ir kiti žmonės. Iškvėpto oro molekulinės analizės metodas pagelbės gydytojams daug anksčiau ir lengviau nustatyti šią ligą. Iki šiol taip pat dar nebuvo sukurtas patikimas ankstyvos plaučių vėžio stadijos nustatymo būdas. Būtent todėl vidutinė sergančio plaučių vėžiu ligonio gyvenimo trukmė šiuo metu yra tik dveji metai.
„Siemens“ pasaulinio mokslinių tyrimų departamento specialistai, dirbantys korporatyvinių technologijų srityje, naudojasi jau anksčiau patvirtintomis įžvalgomis, nustatant panašias plaučių ligas. Šios ligos gali būti atpažįstamos pagal pasikeitusį žmogaus iškvėpto oro kvapą. Itin sudėtingų molekulių mišinys, esantis žmogaus iškvėptame ore, pasikeičia, kai žmogus serga. „Siemens“ mokslininkai naudoja keturgubą masės spektrometrą, nustatydami atskiras molekules ir apibrėždami jų koncentraciją ligonio iškvėptame ore. Čia, iškvėpto oro medžiagų mėginiai įelektrinami ir pagreitinami elektros lauku, kuris paveikia jų trajektoriją. Įvairių svorių dalelės yra nukreipiamos skirtingais laipsniais, taigi nusileidžia skirtingose detektorių vietose. Iš šių duomenų sukuriami tam tikri antspaudai, kuriais vadovaujantis ir gali būti daromos išvados apie plaučių ligas.
„Siemens“ kuriamo inhaliatoriaus bandymai dalyvaujant tuberkulioze ir plaučių vėžiu sergantiems ligoniams yra sėkmingi. Jie atliekami, siekiant nustatyti, kurie amžiaus, lyties ir mitybos matmenys turi didžiausią įtaką. Taip pat atliekami ir rūkančiųjų tyrimai, kurie dar nėra baigti. Jei pirminiai tyrimų rezultatai bus patvirtinti, ši technologija galės būti ateityje praktiškai pritaikoma ir įgyvendinama. Kad ši technologija būtų tinkama gydytojams, spektrometras turės būti pakankamai mažo dydžio, kad tilptų į lagaminą. Be to, jame įdiegta programinė įranga turės būti pritaikyta paprastam naudojimui.