Pensijos sulaukę menininkai - visiškoje neviltyje. Kiek kūrėjams pasiseka uždirbti honoraro, tiek valdžia atima iš pensijos.
Tokią “tvarką" garantuoja nuo sausio 1-osios įsigaliojęs įstatymas. Jį skaitydami menininkai gali pasidaryti tik vieną išvadą: išėję į pensiją jie tegali rašyti romanus, tapyti paveikslus iš idėjos arba savo malonumui. Įstatymų leidėjai sumąstė, kad užsidirbti daugiau, nei jų gaunama vargana pensija, kūrėjams nevalia.
Reketininkai ir plėšikai
Rašytojas ir poetas Marcelijus Martinaitis nukentėjo kelis kartus. Anksčiau jis “nusipelnė" nebegauti valstybinės pensijos, o dabar - ir honorarų.
“Reikės prašyti, kad nebemokėtų honorarų. Pasirodo, jeigu “Sodra" sužino, kad gavai 10 centų, tai tau juos atskaičiuoja. Jeigu už knygą moka tūkstantį, tai dar šis tas. O jeigu honoraro gauni tris šimtus litų - atskaičius mokesčius nieko nebelieka, o kas lieka, atima iš pensijos", - dėsto M.Martinaitis, vadinantis tokią mokesčių politiką valstybiniu reketu ar plėšikavimu.
“Nukenčia visi meno žmonės, kurie gauna pensijas, nes jiems yra uždraustas kūrybinis darbas", - sako poetas. Anot jo, rašyti, leisti knygas nebeapsimoka, nes esą kažkas iš kolegų apskaičiavo, kad išleidęs knygą autorius netenka 60 proc. pajamų.
Įrodyk, kad tai buvo seniai
Birutė Jonuškaitė-Augustinienė, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininko pavaduotoja, “Respublikai" sakė nuolat girdinti į pensiją išėjusių rašytojų nusiskundimų, kad kažkodėl gavo mažesnę pensiją.
Kaip elgiamasi su kūrėjais, ji teigia pajutusi ir savo kailiu. Praėjusiais metais B.Jonuškaitė-Augustinienė “Nemune" išspausdino keletą straipsnių, bet už juos honorarą redakcija atsiuntė tik šiemet. Sausį rašytoja sirgo gripu. “Sodra", išmokėdama už sirgtą laikotarpį, nurėžė honoraro dydžio sumą - atseit sirgdama autorė gavo pinigų iš “Nemuno". Teko įrodinėti, kad sirgdama ji nerašė, o darbas buvo atliktas pernai. Rašytoja vis vien turėjo prašyti žurnalo redakcijos pažymos, už kokius straipsnius išmokėtas honoraras, ir tik taip pavyko išsaugoti varganą “Sodros" pašalpą.
“Menininkams įstatymai ir mokesčiai - kaip kokia Morzės abėcėlė. Jie kartais nesusigaudo, kodėl iš jų išskaičiuota. Ateina ir guodžiasi, sako, nesuprato, kodėl man mažiau išmokėjo pensijos. Jie net nesuvokia, kad pagal šitą įstatymą jiems nurėžia. Vieni greičiau tai suvokia, kai kas nors jiems išaiškina, o kiti galvas nuleidę susitaiko, sakydami, kad, matyt, tai dėl sunkmečio", - liūdnai konstatuoja Rašytojų sąjungos pirmininko pavaduotoja.
B.Jonuškaitė-Augustinienė sako, kad meno kūrėjai yra surašę peticiją, pateikę savo siūlymus, kad nesutinka su tokia tvarka, bet ji abejoja, ar kas nors paklausys.