Apie studijas Lietuvoje ir užsienyje kalbinu Martyną Liukumaitę. Ji studijavo Mykolo Romerio universitete teisę ir muitinės veiklą, Vilniaus universitete žurnalistiką, Prancūzijoje mokėsi rinkodaros „Audencia Nantes School of Management“, Anglijos institute „Regents College“, ILSPA, o dabar taip pat studijuoja Anglijos Grinvičo universitete strateginę rinkodarą.
– Ar užsienio studijų sistema geresnė/labiau patikusi nei Lietuvos?
– Galiu palyginti Lietuvos, Anglijos ir Prancūzijos mokymosi sistemas. Man atrodo, kad Lietuvoje viskas pateikiama lengviau, dėstytojai labiau rūpinasi studentais ir studijų sistema primena mokyklą. Lankydamas paskaitas išklausai, ką po to gali perskaityti nurodytoje literatūroje. Panašiai ir Prancūzijoje, ten universitete gali tekti praleisti ir visą dieną paskaitose.
O Anglijoje jau susitinki aptarti, ką išmokęs, išanalizavęs, skatinamas kritiškas mąstymas, diskusijų forma, jeigu perskaitęs literatūrą negali kritiškai jos įvertinti – vadinasi, neįsigilinai, nepasiruošei. Čia nepateikiamos išvados iš poros vadovėlių, labiau kliaujamasi naujais straipsniais (nes jie būna iki metų senumo, o vadovėlį išleisti gali užtrukti ir 3 metus, vadinasi, ir naujausi vadovėliai jau yra kiek pasenę). Dėstytojai ne tokie formalūs, tikimąsi savarankiško noro mokytis ir asmeninių pastangų.
Yra universitetų, kur egzaminų visai nėra – tiesiog reikia pristatyti rašto darbus kiekvieno studijuoto dalyko tema. Mažiau streso, bet daugiau įdirbio ir žinios išlieka ilgiau.
– Ar užsienio aukštosiose mokyklose studijos gilesnės, labiau kreipiamas dėmesys į specialybės dalykus? Lietuvoje studentai skundžiasi, kad verčiami mokytis daug, jų nuomone, nereikalingų, nenaudingų dalykų.
– Mano manymu, studijos aukštojoje mokykloje tiek Jungtinėje Karalysteje, tiek ir Lietuvoje, buvo vertingos ir naudingos. Juokinga, kai pirmakursiai pasakoja, kiek nenaudingų dalykų juos išmoko. Tai ir yra aukštasis mokslas, o konkrečiame darbe juk vis tiek reiks mokytis subtilybių pradėjus dirbti. Kita vertus, akademinis lygmuo Jungtinėje Karalystėje pasirodė kiek aukštesnis, daug dalykų teko išmokti, prisivyti kolegas.
– Studijos užsienyje modernesnės nei Lietuvoje? Pavyzdžiui, turint omenyje naujas technologijas, atliekamus pasaulinio lygio tyrimus ir t. t.
– Panašu, kad taip. Galu gale, finansavimas čia yra kur kas didesnis nei Lietuvos aukštosioms mokykloms. Be to, studijuojant vien tik lietuvių kalba – informacija tampa labiau ribota nei mokantis anglų kalba. Kita vertus, jau mokantis MRU buvo geros sąlygos, modernus universitetas.
– Studijų kaina ir pragyvenimas geresni Lietuvoje ar užsienyje?
– Lietuvoje, žinoma, yra pigiau ir paprasčiau, bet nemanau, kad studentus užsienyje turėtų atbaidyti kainos Anglijoje. Kas nori, tai suranda būdų pragyventi, studentai dirba, derina studijas su darbu, yra paskolos pragyvenimui studijuojant bakalauro laipsnį. Gyvenimo kokybė gal bus žemesnė, nei Lietuvoje, mažiau laisvalaikio, bet tai neįkainojama patirtis.
– Lietuvoje ar užsienyje labiau patiko dėstytojai?
– Sutikau puikių dėstytojų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Svarbiausia, kiek pats įdedi pastangų kaip studentas. Jeigu stengiesi, tai ir dėstytojai padės, o jei pačiam neįdomu, tai ir geriausias dėstytojas neišmokys. Universitetas – ne mokykla, svarbiausia čia asmeninė motyvacija.
– Kokios praktikos galimybės Lietuvoje ir užsienyje?
– Lietuvoje turėjau labai įdomių praktikų, buvo galima rinktis. Vieni metai buvo Mokesčių inspekcijoje, paskutiniai metai – Muitinės kriminalinėje tarnyboje. Abi praktikos – labai vertingos. Jungtinėje Karalystėje, iš mano patirties, praktika atliekama savo noru, vasaros atostogų metu. Praktikos vietą reikia susirasti ir dar praeiti atranką.
Universitetai padeda susirasti praktiką nebent visiems metams, bet tuomet prisideda dar metai prie studijų trukmės.
– Ar pastebėjote, kad Lietuvos darbdaviai labiau vertintų užsienio universitetų diplomus? O gal žinote, kaip Lietuvos universitetų diplomus vertina užsienio darbdaviai?
– Iš mano asmeninės patirties, lietuviški diplomai Jungtinėje Karalystėje nėra vertinami ieškant darbo. Apskritai, svarbiausia yra patirtis, o ne diplomai, žinoma, patirtis šioje šalyje, o ne lietuviška.
– Užsienio universitetas lygu didesnis atlyginimas?
– Žinoma, jei dirbsite užsienyje, tai ir atlyginimas bus didesnis, ryšiai ir karjeros galimybės kitos. Nėra vieno recepto sėkmei.