• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kur įvykdoma daugiausiai mirties bausmių?

Sudarinėti įvairius reitingus šiandien labai populiaru. Štai „Heritage Foundation“ kartu su „Wall Street Journal“ reitinguoja šalis pagal ekonomines laisves, „Freedomhouse“ jas išrikiuoja pagal pilietinių bei politinių laisvių lygį, o Davoso forumo metu paviešintas ir didžiausių pasaulio atmosferos teršėjų sąrašas. Žurnalas „Foreign Policy“ nusprendė sudaryti daugiausiai egzekucijų nuteistiesiems įvykdančių valstybių sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA

Kinija

Pirmoje, ne itin garbingoje vietoje atsidūrė Kinija, kuri oficialiai per 2006 metus buvo įvykdžiusi 1010 egzekucijų. Tačiau oficialiais skaičiais diktatūrinėje valstybėje tikėti sunku, todėl kai kurie analitikai teigia, kad įvykdyta ne mažiau kaip 15 tūkst. egzekucijų.

REKLAMA

Mirties bausmę Kinijoje galima užsidirbti už kone 70 skirtingų nusikaltimų. Savaime suprantama, kad mirties bausmę galima užsidirbti už žmogžudystę, tačiau mirtimi baudžiami net ir tokie ekonominiai nusikaltimai kaip mokesčių iššvaistymas, kontrabanda ar korupcija. Baudžiama mirtimi ir už įvairias politines veiklas, nukreiptas prieš Komunistų partijos monopolį.

REKLAMA
REKLAMA

Guangdongo provincijoje paskelbta, kad mirtimi bus baudžiami ir motorizuotų transporto priemonių vairuotojai, grobiantys praeivių rankines. Liepą mirties bausmė įvykdyta Valstybinės maisto bei narkotikų administracijos vadovui, kuris ėmė kyšius.

Kad mirties bausmė Kinijoje artimiausiu metu bus panaikinta, tikėtis neverta. Praėjusiais metais premjeras Wen Jiabao teigė, kad vyriausybė neplanuoja panaikinti mirties bausmės, nes jai pritaria ir didžioji visuomenės dalis. 2006 metais 60 proc. visų pasaulyje įvykdytų egzekucijų tenka Kinijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, po to, kai 2001 metais Pekinui buvo suteikta teisė rengti vasaros olimpines žaidynes, mirties bausmių sumažėjo kone 40 proc. Toks atlydys neabejotinai susijęs su tuo, kad Kinija susirūpino savo globaliniu įvaizdžiu. Tačiau egzekucijų sumažėjimas turėjo neigiamą įtaką Pietų Korėjai – pradėjo trūkti inkstų, skirtų transplantacijoms.

REKLAMA

Iranas

2006 metais šioje šalyje įvykdytos 177 egzekucijos, tačiau manoma, kad 2007 metais įvykdytų mirties bausmių padaugės bent iki 250.

Mirties bausmę galima užsidirbti už narkotikų kontrabandą, ginkluotą apiplėšimą, žmogžudystę, seksualinius nusikaltimus, įskaitant ir santuokinę neištikimybę, homoseksualius santykius bei prostituciją, šventvagiškas kalbas ar politinį smurtą.

REKLAMA

Apie mirties bausmės panaikinimą kalbėti net neverta. 2007 metų spalį Europos parlamentas išreiškė savo nuogąstavimus dėl dramatiškai išaugusio egzekucijų skaičiaus. Irano lyderiai netgi nelinkę atsisakyti mirties bausmės vaikams. Nuo 1990 metų Iranas mirties bausmei pasmerkė daugiau vaikų nei bet kuri kita pasaulio valstybė, o mirtininkams egzekucija, net nepaisant 2002 metais paskelbto teismo moratoriumo, dažnai įvykdoma užmėtant juos akmenimis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pakistanas

2006 metais Pakistane mirties bausmė įvykdyta 82 žmonėms. Myriop pakistaniečiai gali būti pasmerkti dėl tokių nusikaltimų kaip žmogžudystė, plėšimas, prekyba ginklais, narkotikų kontrabanda bei prekyba, vaikų kontrabanda, šventvagiškos kalbos ir lytiniai santykiai tarp nevedusių partnerių.

REKLAMA

Mirties bausmės panaikinimo perspektyvos yra menkos. Pakistanas visame pasaulyje pirmauja pagal mirties bausmės laukiančių kalinių skaičių. Kone trečdalis iš 24 tūkst. myriop pasmerktų pasaulio kalinių yra Pakistane.

Pasmerktieji dažnai laikomi nežmoniškomis sąlygomis perpildytuose kalėjimuose. Kartu su Iranu Pakistanas yra viena iš kelių valstybių, kuriose mirties bausmė taikoma ir vaikams. Nors 2001 metų gruodį prezidentas Pervezas Musharrafas išleido dekretą, kuriuo visus mirties bausmės laukiančius nepilnamečius atleido nuo bausmės ir paskyrė jiems kalėjimo iki gyvos galvos bausmę, vaikų egzekucijų visiškai eliminuoti nepavyko.

REKLAMA

Jei mirties bausmė nepanaikinama net vaikams, tai apie suaugusiuosius negali būti nė kalbos. Praėjusiais metais Pakistano vidaus reikalų ministras į raginimus atsisakyti mirties bausmės reagavo atkirsdamas, kad Pakistanas turi savus įstatymus, paveldėtus dar iš britų kolonijinių laikų, ir jie esą taikomi paisant visų teisinių reikalavimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes jaučiame, kad mirties bausmė yra gera atgrasymo priemonė, o be jos tikriausiai padaugėtų tokių sunkių nusikaltimų kaip žmogžudystės“ – teigė Pakistano vidaus reikalų ministras.

Irakas

2006 metais įvykdytos mažiausiai 65 mirties bausmės, tarp jų ir Saddamui Huseinui.

Mirties bausmę Irake galima užsitarnauti už tokius nusikaltimus kaip žmogžudystė, žmonių grobimas, prievartavimas, piktnaudžiavimas narkotikais, pavojaus nacionaliniam saugumui kėlimą, terorizmo provokavimą.

REKLAMA

Mirties bausmės panaikinimas yra galimas, tačiau artimiausiu metu to tikėtis neverta. Prezidentas Talalas Talabanis nepritaria mirties bausmei, tačiau jis ir jo sąjungininkai yra tik menka salelė mirties bausmei pritariančiųjų jūroje. Laikinoji Irako vyriausybė grąžino mirties bausmę 2004 metų rugpjūtį po to, kai ji laikinai buvo panaikinta Laikinosios Koalicijos pajėgų vyriausybės. Nuo to laiko mirties bausmė įvykdyta mažiausiai 270 žmonių, iš kurių 100 buvo pakarti.

REKLAMA

Irako lyderiai tebediskutuoja dėl mirties bausmės, įvykdytos trims aukštiems nuverstojo S. Husseino režimo pareigūnams. Tarp pasmerktųjų buvo ir Cheminis Ali, kuris myriop nuteistas dėl daugiau nei 180 tūkst. kurdų nužudymo 1988 metais. Irako premjeras Nuris al Malikis kaltina JAV pareigūnus delsiant įvykdyti mirties bausmę buvusio režimo pareigūnams, o JAV atsikerta siekiančios, kad dėl vieno ar kito sprendimo būtų pasiektas konsensusas tarp pačių irakiečių.

REKLAMA
REKLAMA

JAV

2006 metais įvykdytos 53 mirties bausmės, o 2007 metais – 42. 2006 metais JAV apsikeitė vietomis su Saudo Arabija bei aplenkė Sudaną taip iškopdamos į šeštą vietą pagal įvykdomų mirties bausmių skaičių. Tiesa, Saudo Arabija netrukus susigrąžins šeštąją vietą, nes 2007 metų pabaigoje šioje valstybėje jau buvo nukirsdinti 170 asmenų.

JAV bei Japonija yra vienintelės išsivysčiusių valstybių grupės narės, vis dar taikančios mirties bausmę. Dažniausiai mirties bausmė skiriama už žmogžudystę, tačiau kai kuriose valstijose myriop gali būti pasmerkti ir vaikų prievartautojai, valstybės paslapties išdavikai.

Mirties bausmės panaikinimo perspektyvos yra geresnės nei kada nors anksčiau. Naujajame Džersyje neseniai buvo balsuota už mirties bausmės panaikinimą ir ši valstija tapo pirmąja per 40 metų priėmusia tokį sprendimą.

Paskutinė mirties bausmė JAV įvykdyta praėjusių metų rugsėjo 25 dieną. Nuo to laiko mirties bausmei buvo paskelbtas moratoriumas iki tol, kol Aukščiausiasis teismas priims sprendimą byloje Baze prieš Reesą. Šioje byloje mirties bausmė turėjo būti įvykdyta sausį, tačiau teismui buvo apskųstas bausmės įvykdymo metodas.

REKLAMA

Mirtinos injekcijos JAV dažniausiai yra įvykdomos naudojant trijų nuodų kokteilį, tačiau nuteistasis teigia, kad toks mirties bausmės įvykdymo būdas yra antikonstitucinis. Dėl šio metodo kaista diskusijos ir JAV visuomenėje.

Kaip pranešama, vienam myriop pasmerktam kaliniui prireikė net 34 minučių, kad jis numirtų po mirtinos injekcijos. Kitas kalinys po mirtinos nuodų dozės suleidimo dar sugebėjo perspėti jį prižiūrinčius pareigūnus, kad nuodų dozė neveikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų