Holivudo filmų kūrėjai retai apsiriboja vien kino studijomis – neretai visa kūrybinė grupė persikelia į įvairius pasaulio didmiesčius, nedidelius miestelius, bažnyčias, prekybos centrus ar gamtos parkus.
Šios vietos pasirenkamos neatsitiktinai, tad ieškant idėjų kelionėms, verta čia nuvykti pačiam ir įsitikinti, kas gi patraukė režisierių dėmesį.
1. „Trečiasis žmogus“ („The Third Man“, Carol Reed, 1949)
Prater atrakcionų parkas, Viena, Austrija
Būtent čia, apžvalgos rate, Orsonas Velsas išrėžė savo žymųjį ciniškąjį monologą, apie tai, kaip šveicarai išrado laikrodį su gegute ( tiesa pasakius, tai nėra tiesa – jį išrado vokiečiai). Kadangi filmo veiksmas vyksta Vienoje, didelė jo dalis buvo nufilmuota šio miesto gatvėse, kas nebuvo būdinga to meto kino pramonei.
Prater atrakcionų parkas vis dar atidarytas lankytojams, o apžvalgos ratas leidžia pasidžiaugti miesto panorama.
2. „Vertigo“ (Alfredas Hitchcockas, 1958)
Įvairios San Francisko miesto gatvės
Alfredo Hitchcocko klasikinė mistinė drama, primena odę gražiam ir permainingam San Francisko kraštovaizdžiui. Detektyvų meistras šiame ūkanotame mieste kūrė dar keletą savo filmų.
„Vertigo“ išvysite keletą istorinių paminklų – Mission Dolares, Garbės legiono muziejų bei, finalinėje scenoje, Fort Pointą, esantį greta Golden Gate (Auksinių vartų) tilto. Neretai, filmų fone matyti ir Coit bokštas.
Park Hyatt viešbutis
3. „Pasiklydę vertime“ ("Lost in Translation", Sofia Coppola, 2003)
Park Hyatt viešbutis, Shinjuku Park Tower, Tokijo, Japonija
The Park Hyatt viešbutyje buvo filmuojamas vienas žymiausių S. Coppolos filmų. Filme gerai matyti 52-jame aukšte esantis „Niujorko baras“, kuriame jūs galite užsisakyti „Sofia“ kokteilio, taip pavadinto žymiosios režisierės garbei.
Tikros ir visos kitos filme matytos vietos. Jas galima rasti naudojantis žemėlapiu, esančiu Japonijoje išleistoje filmo DVD versijoje.
4. „Popajus“ (Popeye) (Robertas Altmanas, 1980)
Popeye, Inkaro įlanka (Anchor Bay), Malta
Roberto Altmano 1930-ųjų komikso interpretacija gerokai prisidėjo prie atvykstančiųjų į Maltą turistų skaičiaus padidėjimo. Tiesa, filmavimui Malta pasirinkta beveik atsitiktinai – sala tiko dėl to, jog čia buvo daug erdvės filmavimui reikalingos įrangos konstravimui.
Sukurtas mažas dirbtinis miestelis po filmavimo buvo paversta atrakcionų parku, skirtu visai šeimai. Čia galite paplaukioti laivu bei nusifotografuoti su pačiu Popajumi bei Olive Oyl.
5. „Saldus gyvenimas“, („La Dolce Vita“, Federico Fellini, 1960)
Trevio fontanas, Roma, Italija
Trevio fontanas visada buvo populiarus tarp turistų. Tačiau jo populiarumas dar padidėjo po to, kuomet F. Fellinio filme žiūrovai išvydo naktinę Marcello Mastroiannio bei švedų modelio Anitos Ekberg sceną fontane. Teigiama, jog dabar kasdien į fontaną lankytojai įmeta bent po 3000 euro monetų.
6. „Pusryčiai pas Tifani“ („Breakfast at Tiffany’s“, Blake Edwards, 1961)
Tiffany & Company, Niujorkas
Pusryčiauti „pas Tifani“ nėra taip lengva. Laimei, filmo režisieriui Blake Edwardsui pavyko gauti juvelyrų namų leidimą ir nufilmuoti keletą scenų Manhattene esančioje parduotuvėje. Be to, priešais parduotuvę buvo nufilmuotos ir žymieji filmo pradžios kadrai – Audrey Hepburn herojė, kramsnojanti saldumynus priešais šią parduotuvę.
7. „Žvaigždžių karų“ trilogija
Sidi Driss viešbutis, Matmata, Tunisas
Tatuinas, tiesa pasakius, nėra planeta tolimoje galaktikoje. Luko Skywalker‘io namai buvo „įkurdinti“ Tuniso dykumoje esančiame Sidi Driss viešbutyje – tradiciniame pastate, kurio dalis kambarių įrengta po žeme. Šiandien šiame viešbutyje vis dar yra išsaugota dalis filmavimo grupės sukurtų dekoracijų.
8. „Rokis“ ( „Rocky“, John G. Avildsen, 1976))
Filadelfijos meno muziejaus laiptai, Filadelfija, JAV
Sunku žvelgti į šiuos 72 laiptelius ir neįsivaizduoti Rockio Balboa bėgančio aukštyn su iškeltais aukštyn kumščiais. Neretai čia galima išvysti tą patį darančius turistus tyliai po nosimis niūniuojančius “Gonna Fly Now.” Greta įėjimo į muziejų stovi netgi herojaus statula, sukurta trečiajai filmo daliai.
Gloucesterio katedra
9. „Hario Potterio“ filmų serija
Įvairios Anglijos vietos
Bent kelios turizmo kompanijos naudojasi filmų sėkme ir siūlo galimybę aplankyti vietas, kur jis buvo filmuojamas. Tiesa, tą galima padaryti ir pačiam. Oxforde vertėtų pamatyti „Christ Church“ koledžą Oxfordo universitete, kuris filme „atliko“ didžiosios Hodvarsto salės vaidmenį bei Gloucesterio katedrą kurioje buvo filmuojamos kelios scenos vykstančios Hogvartse.
10. „Žiedų valdovo“, („The Lord of the Rings“) serija.
Įvairios vietos Naujojoje Zelandijoje
Kaip ir filmai apie Harį Poterį, žymioji trilogija paskatino daugelį filmo gerbėjų apsilankyti žaliame ir vešliame Viduržemyje.
Netikėtas turistų srautas paskatino Naujosios Zelandijos pareigūnus sukurti sąrašą vietų, kuriose buvo filmuojamos tam tikros scenos bei susisteminti jų GPS koordinates. Šis sąrašas leis visiems Hobitų gerbėjams aplankyti šias vietas be turizmo kompanijos pagalbos.